Rehberiniz-İşsizliğin en az hissedildiği sektör

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İşsizliğin en az hissedildiği sektör” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İşsizliğin en az hissedildiği sektör

Özel sağlık kuruluşları, hükümetin Şubat 2008’deki kararı nedeniyle yeni yatırım yapamasa da kriz dönemini mevcut personelini koruyarak geçiriyor. Yaklaşık 100 bin dolayında kalifiye eleman ihtiyacı olan sektörde çalışan devir oranı yüzde 5 – yüzde 25 arasında. Uzmanlaşmış bir sağlık çalışanı, işsiz kalmak bir yana, kurum sayısının artmasından dolayı iş seçmekte bile zorlanıyor. İnsan kaynakları ve danışmanlık hizmeti veren Akkariyer’in Genel Müdürü ve 20 yıldan fazladır sektörün içinde olan Dr. Aslı Akkor ile konuştuk.

Kriz gerekçesiyle işten çıkarmalar yaşanıyor mu sektörde?

Hayır. Kriz nedeniyle çıkarma olmadı ama kısıtlamaya gidildi. Ücretsiz izinler, mesailer, taşeron firmalara eleman aktarımı, çıkanın yerine yenisini almamak vs. Şu andaki tutumlar bunlar. Ben kütlesel çıkarım olabileceğini zannetmiyorum. Ama bu süreç devam ederse Anadolu tarafındaki bazı hastaneler kapanmaya gidecektir. Böyle bir duyum aldım.

BÜYÜME YÜZDE 5’E DÜŞTÜ

Hükümetin geçen sene aldığı karar nedeniyle yeni yatırımlar hala askıda. Şu an sektör ne durumda?

İlaç sektörünü bir kenara koyarsak sağlık kurumlarındaki ciddi problemlerin nedeni sadece küresel kriz değil, 15 Şubat 2008’de yayınlanan ve daha sonraki genelgelerle de pekiştirilen bu karar. Yeni sağlık kurumlarının açılmasıyla ilgili başvuruların Sağlık Bakanlığı’nca kabul edilmemesiyle ilgili. 2008 yılının ikinci çeyreğinde zaten sağlık sektöründe büyüme yüzde 50 azalmıştı, bu kararla yüzde 11’lerden yüzde 5’lere düştü. Yatırımlar ve dolayısıyla istihdam azaldı. Ondan sonra üzerine eklenen kriz de sağlık kurumları arasında ciddi şekilde sıkıntıya yol açtı.

Ne derece etkiledi?

Fazla mesai ücretleri kaldırılması, yeni ücret düzenlemelerinin yapılması, 2009’da ücret artışlarının gerçekleştirilmemesi gibi pek çok problem oldu. Çünkü sağlık kurumları devletten de gelen hastadan çok fazla para kazanamamaktaydılar. Oradan gelende kısıtlama var, personel gideri de yüksek. Yeni yatırım yapılamıyor. İşletme kârını arttıramadığına göre, personel giderlerini düşürmek için bu kısıtlamalara gidildi.

Birbiri ardına hastanenin açıldığı önceki yıllarda doktor ve hemşireler kim daha yüksek ücreti verirse oraya geçiyordu. Şimdi hem yeni yatırım yok, hem de ekonomik kriz ortamı… Bu anlayış değişti mi?

Çalışanların o rahat süreci bitti, onlar da bunun farkındalar. Sadece kendi çalıştıkları yer değil, diğer hastanelerde olanları da duyuyorlar çünkü.

Bakanlığın yatırımlar konusunda yakında bir ayarlama yapmasını bekliyor musunuz? Yoksa epey bir zaman var mı?

Özel sektörün önüne sürekli bir bariyer çekmek mümkün değil, elbette bir zaman sonra yatırımlara açılacaktır. Ama, bu duraklama sürecinin 2010’dan evvel çözüleceğini düşünmüyorum.

“AŞIRI UZMANLAŞMIŞ” KİŞİLER LAZIM

Hemşirelerden sonra en çok hangi pozisyonlarda sıkıntı var?

Çok fazla hemşire açığı olduğu biliniyor Türkiye’de. Dolayısıyla bir alanda açığınız varsa, alt branşlara doğru açıklar yaşamanız çok doğal. Şu anda sağlık sektöründe aranan kişiler, özgün niteliklere sahip, aşırı uzmanlaşmış elemanlar. Bunlar yaşlı bakımı teknisyeni, uyku teknikeri, solunum fizyoterapisti, anjiyo teknikeri gibi kişiler.

Artık yavaş yavaş sertifikasyonla umutlanan, deneyimle pekişmiş ama üzerine pratik bilgilerle güçlendirilmiş ve özgeçmişte yazılabilen formatlar ortaya çıkmaya başladı. Bu sağlık sektörünün profesyonelleşmeye gittiğini gösteriyor.

Nitelikli elemanı kaybetmemek için kurumlar önlem alıyor. Böyle bir durumda Akkariyer olarak istihdamımızın küçüleceğini gördük ama, insanlara işlerini koruyabilmeleri için ya da açıkta kaldıklarında yeniden iş bulabilmeleri için bazı fırsatlar yaratmaya çalıştık. Geçtiğimiz şubat ayında başlayan ve şu anda da süren sadece sağlık sektörüne yönelik olarak İnsan Kaynakları Sertifika Programı’nı Marmara Üniversitesi ile birlikte yürütüyoruz. Açıkçası istihdamı meslekleşme boyutunda desteklemeye çalışıyoruz.

Son yıllarda eğitimli hastane yöneticilerinin sayısında artış var…

Sağlık işletmesi ya da sağlık yönetimi mezunları çok eski zamanlardan beridir Hacettepe Üniversitesi’nde başlamıştı. Daha sonra Marmara Üniversitesi’nde başlamasıyla daha fakülte tarzında olmaya başladı. Buradan çıkan mezunların artmasıyla beraber farklılık genişlemeye başladı. Sağlık Yönetimi mezunlarının en çok yaptığı hata, okuldan çıktıklarında hepsi hastane müdürü olacaklarını sanıyorlar. Hastane müdürü değil ama hastane yöneticisi olarak mezun oluyorlar. Çalışabilecekleri çok saha var; ilaç sektöründe hastane yöneticiliği yapabilirler, medikal sektörüne girebilirler.

Yazar: Didem TEKİN

Kaynak: http://Yenibiriş

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir