Rehberiniz-İşletme problemleri için “tözel” sorular

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İşletme problemleri için “tözel” sorular” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İşletme problemleri için “tözel” sorular

Büyük topluluklarda yıllarca genel müdürlük, başkanlık gibi üst düzey yönetim kademelerinde bulundum. Ülkemiz işletmelerinde oluşan problem kalabalığı arasında gerçek sorunu bulup çıkarmak zor iştir. Hayatında tek bir limon satmamış adamın, sıradan bir reklamcının, despot bir patronun ya da hayal gücünü kullanmasını bilmeyen pazarlamacının ajandasına kaydettiği sorun daima aynı klasik ifadeyi içerir.

Ne ilginçtir ki üst yönetim çoğu zaman bu tuzağa düşer. Bir yönetim kurulu toplantısının gündemine girmesi gereken problemin soruya dönüşmüş şekli hem anlam bakımından fakirdir hem de yazın tekniği açısından.

Adına ne derseniz deyin (mesele, problem, açmaz) sorunlar genellikle peşinen teşhis edilmişçesine ele alınır ya da sıradan bir soru cümlesi haline getirilip gündeme taşınır.

Teşhis edilmiş sorunlar (şimdi ‘tanılama’ da deniyor) üst yönetici tarafından çoğu zaman zaten çözülmüştür. Bunlar genellikle günlük işleyişle ilgili basit problemlerdir ve gündem oluşturacak kadar büyük değildir. Stratejik sorunlar ise anlamlı bir soru cümlesine dönüştürülerek ortaya konur. Soru doğru kurgulanmışsa problem üzerinde düşünenler doğru yöne gider; yanlış kurgulanmışsa da yanlış yöne.

Tümelden ‘tözel’e

Klasik haline gelmiş bir örnekle konuyu biraz daha açayım: Örneğin “Satışlar neden düşüyor” demek bir şirkette hem olağandır hem de soruyu böyle sormak âdet haline gelmiştir. Oysa bu soru gerçek ‘neden’i bulmaya değil, sıradan nedenlerin icadına yol açar. Ve sonuçta her kafadan bir ses çıkar, herkes kendi dünyasına göre bir ‘neden’ bulur.

Soruyu şöyle sorduğunuz zaman labirent görünümü düz bir yol haline dönüşür: “Satışları düşüren şey/şeyler nedir?”

Bir koordinasyon toplantısına taşınacak soruların üzerinde düşünmek, gerçeği ortaya çıkarmak açısından önemlidir. Hatta problemi ‘soru’ haline getirmek gerçek bir vizyon meselesi haline de gelebilir. Kurgu üzerinde epeyce ter dökmek gerekir. Her soru cümlesi muhatapta bir dürtü halini almalı ve onu yalın gerçeğe güdülemelidir.

‘Töz’ sözcüğü özellikle felsefede ‘mahreç’, ‘köken’ demektir. Töz ifadesi ‘özdekçilik’ ya da ‘substantialism’ olarak bilinen akımın temelidir. Çünkü her sorun görünür âlemde materyalist bir renge bürünür. Bu açıdan madde dünyasında oluşan ticari sorunları ‘kader’, ‘alınyazısı’, ‘kısmet’, ‘şans’, ‘talih’, ‘nasip’ gibi fatalist bir yaklaşımla yorumlamak yanlıştır. Daha doğrusu iş hayatında kadercilik, yani ‘fatalizm’ geçerli değildir. Problemlere doğru sorularla yaklaşılmaz ise her şey “Kısmet böyleymiş” düşüncesiyle noktalanır ki bu ticari aklın yaratıcılığına sığmaz.

Anahtar sorular

Acaba biz hangi konularda başarısız olduk diye soran ve bunu gündeme taşıyan bir CEO muhatabının karşısına klasik bir şablonla çıkmış olur. Biraz da kendini aklamak adına bahaneler bulan kişi işin içinden kolayca sıyrılabilir. Sonunda top taca atılır, ortaya laf kalabalığından başka bir şey çıkmaz. Eğer aynı CEO soruyu şöyle kurgularsa verilecek yanıt kişinin oto-kontrol sistemini harekete geçirir, muhatabın bir kez olsun aynaya bakmasını sağlar: “Acaba biz hangi konularda sıradanlaşmış olduk?”

Kurgulanan soru muhatabı sarsmalı, gerçeği ortaya çıkarmalıdır. Örneğin “Müşteri memnuniyetini sağladık mı” şeklinde değil; “Mutluluğunu sağlamak için müşteriye ne yaptık” diye sormalıdır.

Örnekler çoğaltılabilir. Aşağıdaki birkaç basit örnek size problemi soruya dönüştürme tekniği açısından bazı ipuçları verebilir. “Tüketiciye iyi hizmet verebiliyor muyuz” şeklinde bir soru cümlesi oluşturmak yanlıştır. Doğrusu “Tüketici bizden iyi hizmet aldığını nasıl algılıyor” diye sormak gerekir. Bazı CEO’lar daha da ileri giderek problemi soruya dönüştürürken onu çizgilerin diliyle aktarmaya yönelir. Örneğin yönetim dünyasında ‘Apple’ın yaratıcısı Steve Jobs’ın problemleri basit çizgilerle karikatürize ederek mizah ağırlıklı soru cümlesine dönüştürdüğü söylenir. Gerçekten de iyi kurgulanmış birkaç çizgi onlarca kelimeden daha değerlidir.

Ve sıradan olmayan bir yönetim kurulu üyesi genel müdüre “Bu ay hangi sonuçları aldınız” biçiminde bir soru yöneltmez; “Bu ay heyecan verici neler yaptınız” diye sorar.

Not Defteri

Doğru sorular çözüm kapılarına uyan gerçek anahtarlardır.

Anton Çehov

Yazar: Nur Demirok

Kaynak: http://www.referasgazetesi. com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>