Rehberiniz-İşini sevmeyen daha çok risk altında

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İşini sevmeyen daha çok risk altında” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İşini sevmeyen daha çok risk altında

Biriktirmeyin hareket edin

Bilgisayarlı çalışma yaşamı, özellikle ofis-büro çalışanlarını masa başında hareketsiz çalışmaya itiyor. Hatalı oturuş pozisyonları ve ergonomik olmayan ofis koşullarına ek olarak devamlı aynı hareketleri yaparak oluşturulan iş rutini, birikimli kas ve iskelet sistemi hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Uzmanlar hareket etmeyi öneriyor.

Klavyeye hızlı vuruşlarla mı yazınızı yazıyorsunuz, hiç dikkat ettiniz mi? Bilgisayar başında fareyi sıkıca mı kavrıyorsunuz? 5 tekerlekli, yüksekliği ve sırtlığı ayarlanabilen, beli destekleyen sandalyelerde mi oturuyorsunuz? Bu sorular, aslında sizin ne kadar ‘biriktirdiğinizin’ de bir göstergesi… Biriktirme?.. Yani küçük gibi görünen kuvvetler birikiminin vücutta büyük zararlara yol açması. Uzmanlar, bu tür hastalıkları haftalar, aylar, yıllar boyunca artan şekilde oluşan hastalıklar diye özetliyorlar. Sinir, doku, tendon ya da eklemler hasara uğruyor. Bozukluk kendini fiziksel yakınmalar ya da anormal durumlar şeklinde belli ediyor. Bu rahatsızlıklar ‘mesleki kas iskelet sistemi hastalıkları’ şeklinde genelleniyor.

Masabaşı işlerde, özellikle de bilgisayar kullanımında hatalı pozisyon ve yanlış kullanım sonucu sıklıkla bel ve boyun bölgesindeki sorunlarla karşılaşılıyor. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı hocalarından Prof. Dr. Halil Koyuncu ile serbest doktorlar Uzman Dr. Erdal Yücel ve Dr. Halime Toros, ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın elektronik dergisinin Mayıs 2003 sayısında yayınladığı makalede bu konuya dikkat çekiyorlar.

Her meslekte risk var

Makalede bilgisayar kullanıcısı, telefon santral operatörü, öğrenciler, yazarlar-çizerler, memurlar-sekreterler, doktor, eczacı, mimar ve avukat gibi serbest meslek sahipleri ve terzi, desinatör, stilist gibi mesleklerin büro-ofiste çalışılan meslekler olduğu belirtiliyor:

“Bu mesleklerde kümülatif travma sonucu primer olarak (önce) yumuşak dokular, sekonder olarak (ardından) kemik ve eklemler etkilenir. Sıklıkla boyun, bel, üst ve alt ekstremite yapıları zarar görür. Mesleğin yanında çeşitli kişisel, çevresel ve fiziksel risk faktörleri hastaların yakınmalarını arttırır. Yukarıda belirtilen meslek gruplarında şu klinik tablolar sıklıkla görülür:

1. Boyun sorunları

2. Bel sorunları

3. Yumuşak doku bozuklukları (sinir sıkışmaları, kas gerginlikleri ve kısalmaları, dolaşım bozuklukları, aşırı kullanım bozuklukları).”

Gerilim içinde bilgisayar başı çalışma

Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Kılıç, ofiste bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerin özellikle boyun, sırt, bel ve el ağrılarına neden olduğunu söylüyor. İlerleyen dönemde bu ağrılar bel, boyun fıtığı, omurlarda düzleşme, el ve dirsekte sinir sıkışmalara, hatta tedavi edilmediğinde sakatlıklara bile neden olabiliyor. Doç. Dr. Kılıç’ın belirttiğine göre, ABD’de 18-65 yaş arasındaki ofis çalışanları arasında yapılan bir araştırma çarpıcı: “8-9 saat hareketsiz olan ofis çalışanları, yılda en az 20 gün ofis kaynaklı sağlık sorunları nedeniyle izin kullanıyor. Bunun ABD ekonomisine yıllık maliyeti ise 2 milyar dolar.”

Türkiye ekonomisine yıllık maliyeti konusunda ise İngiliz araştırma kuruluşu Work Foundation’ın 25 Avrupa ülkesi, Kanada, İsrail ve Türkiye’de yaptığı çalışmaya bakılabilir. Buna göre ise kas ve iskelet sistemi hastalıkları Avrupa ülkelerine 240 milyon avroluk (561.6 milyon TL) bir maliyete neden oluyor. Çalışma Bakanlığı’nı, doktor ve işverenleri ilgilendiren bu araştırmanın Türkiye sonuçlarının ise diğer ülkelerden daha olumsuz.

Kılıç, ofis çalışanlarında sık görülen iskelet sistemine bağlı yakınma nedenlerini şöyle özetliyor:

“Çünkü belirli oturuş ve çalışma alışkanlıklarına bağlı eklemlerde tekrarlayan zorlamalar oluyor ve bu zararlı etkiler zamanla birikiyor. Ergonomik olmayan ofis ekipmanları kullanılıyor. Çalışma saatleri uzun ve işyerleri gerilimli. Ayrıca egzersiz ve sportif aktivitelere yeterince vakit ayrılmıyor.”

İşini sevmeyenin beli daha çok ağrıyor

Aslında stres de çalışanları iş hayatında olumsuz etkiliyor. Hatta Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Metin Yurdakoş’a göre, “İşini sevmeyenlerin bel ağrısı sebebiyle hekime başvurma oranı, sevenlere göre 2,5 kat daha fazla. İşinden memnun olmama, takdir edilmeme boyun ve bel ağrısında risk faktörü.” Dr. Yurdakoş, nedenlerini kısaca şöyle anlatıyor:

“Bu durum kişilerin ağrı eşikleriyle ilgilidir. Ağrı eşiği yüksekse çalışan mutlu, relaks ve huzurludur, düşükse gergin, mutsuz ve endişelidir. Bu etki, kişinin elinde değildir. Ağrı eşiği düşükse, üstünün gergin halleri onu daha çok etkiler, mutsuz olur. Bu da bel ve boyun ağrılarında etkendir.”

Vücuttaki kaslar, ikiye ayrılıyor: Çeken kaslar-iten kaslar, kaldıran veya indiren kaslar. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Abidin Tanrıkut, kişinin vücüdunu dengeli kullanması gerektiğinin altını çiziyor: “Bu kasların bir ahenk içinde karşılıklı çalışması, sağlıklı bir vücut için gereklidir. Sadece çeken kaslar çalışırsa bu kaslar yorulacak, mukavemeti azalacak günün birinde ağrılara sebep olacaktır. Hiç hareket etmeyen bir kişi, kaslarını hiç ahenkli kullanmadığı için hastalıklara davetiye çıkarabilir.”

Dr. Tanrıkut, “Çalışma hayatının ilk yıllarında fazla şikayet olmaz” diyor: “Çalışan henüz gençtir, boyun ve sırt kasları henüz fazla yıpranmamış, çalışma karşında strese maruz kalmamıştır. İlerleyen dönemde sırt kaslarının hep aynı pozisyonda kalması, kasların basınca maruz kalması nedeniyle hastalıklar ortaya çıkıyor ve kendisini ağrı ile gösteriyor.” Boyun ve omuz koruma, kasları çalıştırma, sırt ve bel ağrılarını azaltma ya da koruma önerilerini ise şöyle sıralıyor:

“Sabahları hafif bir egzersiz ve kasları ısıtarak güne başlanması, koltuklara düzgün bir şekilde oturulması, mümkünse kolçaklı koltuk kullanılması, koltuk yüksekliğinin ayarlanması, acele ve stresle işleri yetiştirmeye çalışılmaması, boyun ve sırta klima ve hava akımında kalınmaması, sürekli aynı hareket yaptırmanın boyun ve bele zararlı olabileceği düşünerek dikkatli olunması gerekir.”

3 saatten fazlası risk altında

İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Kas-İskelet Hastalıkları ve Ergonomi Birimi Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Özcan, üst uzuv hastalıkları (el, el bileği, omuz ve dirsekleri), göz rahatsızlıkları, baş ağrısı, genel yorgunluk ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara da dikkat çekiyor. Bu hastalıkların artık Türkiye’de meslek hastalığı olarak kabul edildiğini belirten Özcan’a göre ofiste günde 3 saatten fazla bilgisayarla çalışan sekreterler, veri giricileri, banka çalışanları ve çağrı merkezi çalışanları yüksek risk altında. Bilgisayar kullanıcılarının yarısından fazlası, kas-iskelet hastalığıyla ilgili yakınmalara sahip. Bu oran yüzde 80’lere ulaşabiliyor. Bir araştırmada, haftada 15 saatten fazla bilgisayar kullanan ve işe başlarken hiçbir sorunu olmayanların yarısından fazlasında, çalışma yaşamlarının ilk 12 ayı içinde kas-iskelet hastalıklarının ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Kanada’da Stott Pilates’ten plates eğitimi gören, staj ve sınav sonucu eğitmenlik eğitimi alan ve şu anda plates dersleri veren Alpar Sargın, sürekli oturmak ve oturarak çalışmanın insan fizyonomisine aykırı olduğunu söylüyor. Peki, ofiste kaslar nasıl çalıştırılmalı? Sargın, insan bedeninin bir bütün olduğunu, kişinin bedenine bakmasının da bir bütün olduğunu belirtiyor. Sabah yataktan çıkarken başlayıp yatağa girinceye kadar sürdüğünü, hatta yatma şekli ve ortamının da işin içine girdiğini söylüyor. Bu nedenle kişinin bazı temel prensiplere dikkat etmesi gerektiğini anlatıyor:

“Her zaman burundan sakince nefes alıp ağızdan vermeli. Bel çukurunu arttırmadan, karın kaslarını hafifçe devrede tutarak durulmalı. Omuzların omurgayı etkilediği unutulmayarak duruşun farkında olunmalı. Çoğu zaman fark etmeden, omuz başlarımızı kulaklarımıza doğru kaldırmış, aşırı gergin durururuz. Oysa baş, gövdenin tam üstünde tutulmalı. Ne önde ne de arkada olmalı. Omuzların serbest olduğunu hissedilmeli.”

Bilgisayarın yanına ‘dik oturuş resmi’ koyun

Sürekli oturarak çalışanlara ise Sargın, önerilerde bulunuyor:

– Klavyeye uzanırken omuzlar ileri uzanmamalı, omuz başları göğsü geçmemeli. Omuz ve göğüs için 10 saniye kadar çalışan kendini kucaklayabilir. Elleriyle kürek kemiklerine uzanmaya çalışabilir ve sonra tersini, ellerini belinin arkasında iki

– Ekran seviyesi ve göz arasındaki açı da çok önemli. Baş ne çok öne ne de çok arkaya eğik olmalı. Boyun kaslarını güçlendirmek ve dengelemek için avuç içi ile kafayı itme, baskı hareketleri yapılabilir. 4 yön için her seferinde 10 saniye basHer 4 kişiden 3’ü yeterli fiziksel aktivite yapmıyor

Aktif Yaşam Derneği, 2010’da 12 ilde 2.752 kişiyle yüzyüze yaptırdığı araştırmaya göre, Türk toplumunun sadece yüzde 25’i yeterli fiziksel aktiviteye sahip. Başka bir deyişle her dört kişiden üçü yeterli fiziksel aktivite yapmıyor.

Dernek başkanı Prof. Dr. Haydar Demirel, araştırma sonuçlarından hareketle, toplumun farklı kesimlerine yönelik aktif yaşam stratejileri geliştirip uyguladıklarını söylüyor. Aktif Yaşam İstasyonu ve ilköğretim çağı çocuklarına yönelik projelerinin yanı sıra oluşturdukları ‘Aktif Yaşayan Ofisler’ konseptiyle fiziksel aktivitenin ofislerde de bir gündelik yaşam pratiğine dönüşmesi için çabaladıklarını anlatıyor. Prof. Demirel aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu Müdürü.

ŞİRKETLER NE YAPIYOR?

Hepimizin sırtı ve beli ağrıyordu

Doğuş İnşaat İK departmanı, geçen yılın başında bir sağlık projesi başlattı. Doğuş İnşaat İK ve İdari İşler Koordinatörü Nihan Benli, “Bu projeyle Bireysel Beslenme Danışmanı’nı, yoga hocamızı, hafif spor yapabilecekleri spor aletlerini şirketimize getirdik” diyor. Merkez ofisteki 153 çalışana yönelik çalışmalar başlamış. Haftada 2 gün 1’er saat kundalini yoga uygulamasıyla şu an 10 çalışan yoga derslerine katılıyor. Bir de spor odası bulunuyor. Ayrıca bir e-grup oluşturulmuş. Her ayın Mr&Mrs Fit’i seçiliyor. Asansör yerine merdiven kullanımı teşvik ediliyor. Asansör kullananlar ise asansördeki ‘Sağlığınız için bol su için’ afişleriyle bilinçlendiriliyor.

Dart, bilardo, her çeşit salon sporu

TTNet, çeşitli sağlık seminerleri düzenliyor. 600 fazla çalışanı olan şirketteki duruş oturuş bozuklukları ve ofis egzersizleri seminerleri, büyük ilgi çekiyor. TTNET Genel Müdürlük binasında, tüm çalışanlar için bir spor salonu, bilardo, dart, satranç ve masa tenisi var. TTNET Yönetim Destek Kıdemli Direktörü Hasan Kaya, aktivite alanlarının özellikle öğle saatlerinde ve akşam mesai bitiminden sonra çalışanlar tarafından yoğun ilgi gördüğünü, çalışanların sabah 08:00’de mesai başlayana kadar ve öğle saatlerinde 12:00 – 13:00 ve akşam 17:00-19:00 arası faydalandığını anlatıyor. İK ekibinden Kaan Demirkıran, fırsat buldukça bilardo veya satranç, Tivibu İçerik ekibinden Doğacan Demirbaş ise dart oynadıığını söylüyor.

Haftada iki gün pilates dersi

Hürriyet İnsan Kaynakları yönetimi çalışanları için ergonomik koşullar yaratmaya ve iş stresinin yarattığı olumsuz etkileri azaltmaya büyük önem veriyor. Hürriyet Gazetesi İK Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Tuba Köseoğlu Okçu, “Hürriyet Dünyası adlı yeni binamız çalışanlarımızın fiziksel rahatlığını ön planda tutacak şekilde tasarlandı” diyor. 30.000 m2 yeşil alana sahip binada donanımlı bir spor salonu ve masaj odası var. Haftada 2 gün pilates dersleri veriliyor. Çalışanlara yönelik bilinçlendirme toplantıları ve kısa ofis egzersizleri planlanlanıyor.

Mayısta açılacak ‘Hür Alan’ adlı sosyal alanla ise çalışanlar, hem dinlenecek hem de langırt, play station, bilardo, masa tenisi ve dart oynayabilecek.

Sağlıklı ofis kampanyası

Ofis çalışanlarının günün yüzde 60’ını oturarak geçirdiğini saptayan ve bunun da 288 dakika yani 4.8 saat ettiğini hesaplayan Bürotime yetkilileri, Türkiye çapında bir “Sağlıklı Ofis Kampanyası” başlattı. Ofis çalışanlarına ergonomik iş ortamları sağlamaları amacıyla Türkiye’nin belli illerinde seminerler düzenleyen şirketin ilk seminerini, geçen ay Prof. Dr. Emel Özcan Gaziantep’te verdi. İkinci seminer Eskişehir’de olacak. Seminerler sürecek. Seminer afişinde kullanılan tamamen ergonomik sandalye dikkat çekici. Arkası kauçuk ve herkese göre ayarlanabilen 5 ayaklı sandalye, yarış arabası koltuğunda oturur hissi veriyor.

Yazar: Hayriye Mengüç

Kaynak: http://www.yenibiris.com/HuriiyetIK

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>