Rehberiniz-İşini aksatan memur yandı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Ä°ÅŸini aksatan memur yandı!” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
İşini aksatan memur yandı!

Türkiye’de dev şirketlerin uyguladığı ’gizli müşteri’ uygulaması kamuda da başlıyor.

Ä°lk adımı atmaya hazırlanan SGK, gizli müşterilerle il müdürlüklerinde vatandaÅŸa “bugün git yarın gel” diyen, kaba davranan çalışanları avlayacak Türkiye’de çok sayıda ÅŸirket “gizli müşteri” yöntemini uygularken bu kervana devlet kurumları da katıldı. Bir zamanlar Osmanlı padiÅŸahlarının ülkedeki iÅŸleyiÅŸi görmek için “tebdil-i kıyafet” dolaÅŸtıkları gibi “gizli müşteri” projesiyle vatandaşın nabzı tutulacak. Vatandaşın gözünden hizmetlerdeki eksiklikler, en çok ÅŸikâyet ettikleri konular tespit edilerek sorunla en hızlı ÅŸekilde çözülecek. Bu konuda ilk adımı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) attı. SGK, Bursa’da baÅŸlayan “gizli müşteri” projesini tüm Türkiye’de yaygınlaÅŸtıracak.

İŞİ AKSATAN YANDI!

Projeyle, kurum içinde “VatandaÅŸa nasıl davranılıyor? Ä°ÅŸin hızlandırılması için rüşvet talep ediliyor mu?, Ekstra ve gereksiz evraklar isteniyor mu? Ä°ÅŸ yavaÅŸlatılıyor mu? Muhatap bulunabiliyor mu? Görevli memur iÅŸinin başında mı? VatandaÅŸa rehberlik edecek broşür veriliyor mu?” konularında yerinde tespit yapılacak. Böylece kurum içindeki aksaklıklar bizzat yerinde tespit edilecek. VatandaÅŸa kötü muamele eden çalışanlar hakkında inceleme baÅŸlatılacak. Gizli müşteriler sadece çalışanların davranışlarına deÄŸil kurumdaki görsel malzemelerin, tuvaletlerin kalite ve temizliÄŸine de bakacak. Vatandaşın direkt hizmet aldığı kamu kurumlarına ÅŸikâyet ve öneri kutuları yerleÅŸtirme zorunluluÄŸu getirilecek. Kutulara atılan notlar günlük takip edilerek, kurumun eksiklerini objektif ölçme imkânı olacak. Kamu kurumları da gizli müşteri kullanan ÅŸirketler gibi bu konuda uzmanlaÅŸmış ajanslardan destek alacak.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir