Rehberiniz-İşinden zevk al, başarılı ol!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İşinden zevk al, başarılı ol!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İşinden zevk al, başarılı ol!

Geçtiğimiz günlerde bir geceliğine İstanbul’a gelen dünyanın en güçlü kadınlarından Citigroup CFO’su Sallie Krawcheck, başarılı bir yönetici olmanın sırlarını ‘Hürriyet İK’ya anlattı. Güne sabah beşte başlayan iki çocuk annesi 40 yaşındaki Krawcheck, tüm enerjisini işine olan sevgisinden ve çocuklarından aldığını söyledi.

Forbes Dergisi’nin ‘Dünyanın En Güçlü Kadınlar Listesi’nde bu yıl 7’nci sırada yer alan Citigroup Inc. CFO’su Sallie L. Krawcheck, finans dünyasında basamakları en hızlı çıkan, en güçlü ve en başarılı kadınlardan biri. Dünyanın en büyük finans grubu olan Citigroup’un gelecekteki CEO adayları arasında yer alan Krawcheck, finansal raporlamadan, hazineden, vergiden, yatırımcı ilişkilerinden, birleşme ve satınalma ile stratejik planlamadan sorumlu.

Henüz 37 yaşında bir araştırma şirketini yönetirken, Wall Street’in en büyük aracı kurumlarından Smith Barney’in tepesine hızlı adımlarla yükselerek CEO olmuş. İki yıl sonra, 39 yaşındayken Smith Barney’i bünyesinde barındıran ve dünyanın en büyük finans grubu Citigroup’un CFO’luğuna atanmış. 40 yaşında Wall Street’teki en sözü geçen kadınlardan biri olarak gösteriliyor. Krawcheck için ‘yönetmeyi çok iyi biliyor’ yorumları yapılıyor.

8 ve 11 yaşında iki çocuk annesi olan Sallie Krawchcek güne sabah beşte başlıyor, saat 06.30’da da işinin başında oluyor. Eşi de kendisi gibi finans sektöründe çalışan Krawcheck ile başarılı bir yönetici olmasının sırlarını ve özel yaşamını konuştuk.

İstanbul hakkındaki ilk izlenimiz ne oldu ?

Dünyanın en başarılı kadınlarından biri olmak nasıl bir duygu ?

Başarınızın sırrı nedir?

Diğer yöneticilerden farklı olduğunuzu düşündüğünüz özellikleriniz neler?

Size göre iyi bir yöneticide olması gereken özellikler neler ?

Kariyer hedefiniz neydi?

Gelecek için hedefiniz nedir?

Güne sabah 5’te başlıyor

Bir iş gününüz nasıl geçiyor ?

– Saat sabah beşte kalkıyorum, günlük gazeteleri okuyorum. Ofise 06.30’da varıyorum. Gün boyunca toplantılara ve telefon konferanslarına katılıyorum. Citigroup’un CFO’su olarak Smith Barney’deki kadar seyahat etmeye ihtiyacım olmuyor. Bu yeni görevimde yı

Tüm gün evde olabildiğinizde neler yapıyorsunuz ?

Sallie Krawcheck kimdir?

Citigroup’un CFO’su Sallie L. Krawcheck, 1987’de North Carolina Üniversitesi’nden üstün başarıyla mezun oldu. 1992’de Colombia Üniversitesi’nde MBA yaptı. Salomon Brothers’da finansal analist olarak görev yaptıktan sonra Donaldson, Lufkin&Jenrette’da Kurumsal Finansman Departmanı’nda yönetici olarak çalıştı. 1994’den 1999’a kadar hayat sigortası, hisse senedi ve aracılık şirketlerinden sorumlu hisse senedi analisti olarak görev yaptı. Sanford C.Bernstein&Company’de Başkan ve CEO olarak görev aldı. Bernstein’in ana firması olan Alliance Capital Management’da, 1999’dan 2001’e kadar İdareci Başkan Yardımcılığı yaptı. Citigroup’a, Smith Barney’in Başkanı ve CEO’su olarak Ekim 2002’de katıldı. Eylül 2004’te Citigroup’un CFO’luğuna atandı. Citigroup Yönetim Komitesi ile Citigroup Vakfı’nın yönetiminde de yer alıyor.

Mezun olduğu okullara burs veriyor

Eğitimini aldığı burslarla gerçekleştiren Sallie Krawcheck, mezun olduğu okullara yardımda bulunuyor. Mezun olduğu Porter Gaud Okulu’na kendi adına burs bağışlamış. North Caroline, Chapel Hill Ünivesitesi Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda Colombia Business Üniversitesi’nde çeşitli bölümlere üye.

Hafta sonu ailemle kaçamak yaparım

Çocuklarınıza ayırdığınız zamanın yeterli olduğuna inanıyor musunuz ?

7 yıldır spor yapmıyorum

Bu tempoya dayanacak enerjiyi nereden buluyorsunuz ?

– En son spor salonuna gittiğim yıl 1998’di. O zamandan beri egzersiz yapmıyorum. Ama bunun için kendimi suçlu hissetmiyorum. Çünkü zamanımı 8 ile 11 yaşlarında olan çocuklarımla geçirmeyi tercih ediyorum. Bana gereken enerjiyi işim ve çocuklarım veriyor.

Türkiye’ye belki bu kez tatile gelirim

Tatil yapabiliyor musunuz ?

Citigroup faaliyet raporunu okuyorum

Ne tür kitaplar okuyorsunuz ?

Kendinize zaman ayırabiliyor musunuz ?

Üç yıldır en güçlü kadınlar arasında

Sallie Krawcheck, 2002’den 2004’e kadar, üç yıl üst üste Fortune Dergisi tarafından iş hayatındaki En Güçlü Kadınlar’dan biri seçildi. 2003 yılında da aynı dergi tarafından ‘40 yaşının altında en sözü geçen kişi’ seçilen Krawcheck, 2002 yılında Time Dergisi tarafından, Global iş hayatının sözü geçen iş kadınları listesinde yer aldı. Krawcheck, Forbes Dergisi’nin ‘En Güçlü Kadınlar Listesi’nde ise bu yıl 7’inci sıradaydı.

Yazar: Nurten Erk

Kaynak: http://Hürriyet İK

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir