Rehberiniz-Işıltılı dünyadan stil danışmanlığına !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Işıltılı dünyadan stil danışmanlığına !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Işıltılı dünyadan stil danışmanlığına !

Konsept ve stil danışmanlığı konusunda oldukça yol aldı. Yazdığı kitaplar ve ’PARA’ dergisi ile ’CNBC Bussines Woman’da yazı yazması bir yana; moda editörlüğü, uluslararası şirketlere trendler, doğru giyinme tüyoları, makyaj, bakım, sağlıklı beslenme, spor ve diyet gibi konularda seminerler veriyor ayrıca şirketlere konsept ve stil danışmanlığı da yapıyor. Son olarak İsviçreli dondurma markası ‘Mövenpick of Switzerland’ için Zeynel Abidin Ağgül’e poz veren model, fotoğraf çekiminin stylingini de kendisi yaptı. Çekimlerde gurme dondurma ustalarının özel tarifleriyle hazırlanmış 17 dondurma çeşidi için toplam 900 kare poz veren ünlü model, bu projenin son yıllarda yaptığı en keyifli çekimlerden biri olduğunu söyledi.

Podyumların ışıltılı dünyasından sonra sizi stil danışmanlığına çeken şey neydi?

Stil danışmanlığı hep ilgimi çekiyordu. Çünkü 9 yaşımdan beri hep tasarımcı olmak istiyordum. Bu nedenle de doğup büyüdüğüm Danimarka’da moda tasarımı alanında eğitim aldım. Mankenliği doğru kullanırsanız daha sonra birçok alanda başarılı olabilirsiniz. Mesleğimizde pazarlama ekipleri, yönetmenler, fotoğrafçılar, reklam ajansları, modacılar, post prodüksiyon ekipleri, koreograflar, makyözler, kuaförler ile çalışıyoruz. Dolayısıyla iyi gözlem yaparak ileride veya aynı anda birçok işi yapabilirsiniz. Stil ve konsept danışmanlığına ilgim, moda okumuş olmam ve mesleğimde edindiğim tecrübelerden kaynaklanıyor.

Hiç oyunculuk yapmayı ya da şarkı söylemeyi istediniz mi? Teklifler aldınız mı?

Şarkıcılığı hiç düşünmedim. Oyunculuk teklifleri geliyor ama yeni nesil genç oyuncular o kadar başarılılar ki özellikle bu sektörün bana ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Ben moda pastamı 10 dilime böldüm. Çünkü hep mesleğime yatırım yapıyorum. Klasik manken yolundan gittiğim söylenemez ama tabii ki oyunculuk yapan modellere de hiç bir lafım yok.

Türkiye’de yapılan işleri göz önüne aldığınızda stil danışmanlığı alanında ne tür eksiklikler var?

Türkiye gerçek bir tekstil ülkesi ama bu konuda hala çok eksikleri var. Kat etmemiz gereken uzun bir yol var. Son beş yıldır Türkiye’nin moda ile ilgili gelişimini gördüğümde umutsuzluğa kapılmamak gerektiğini anlıyorum. Stil danışmanlığı her şeyi kapsıyor. Doğru göz, doğru takip ve mutlaka doğru araştırma yapmak gerekiyor. Bu, tamamen modaya aşık olmak ile ilgili. Eğer iki yıl sonraki trendleri tahmin edebiliyorsanız, bu bir avantaj.

Gelecek yılların trendlerini bilmeniz yol gösterdiğiniz firmalara ne gibi kolaylıkları sağlıyor?

Çalıştığım dünyaca ünlü birçok markanın hem koleksiyonlarında hem de defilelerinde yer aldığım için kampanya konseptlerini bir sezon önce görmüş oluyorum. Böylelikle Türkiye’de çalıştığım firmalara edindiğim deneyimler doğrultusunda tavsiyede bulunma şansına sahibim. Yıllardır sektör içinde edindiğim tecrübelerin çalıştığım markalara ciddi bir avantaj sağladığını düşünüyorum.

Markanın başarısı, markanızı pazarlama başarınızla ölçülüyor. Bir markanın var olabilmesi için neler tavsiye ediyorsunuz?

Yeni markalar için pazarlama stratejileri çok önemli. Son yıllarda doğru pazarlama teknikleri ile moda dünyasında her gün yeni markalar yaratılıyor. Moda endüstrisinde özel bir yere sahip olmak ayrıcalık. Son 10 yılda ortaya çıkan birkaç tane marka Armani, Gucci ve Chanel gibi markalarla rakabet edebilecek güçte. Bu ancak stratejinin gücüyle olabiliyor. Başarı için doğru kampanya, doğru model, doğru fotoğrafçı ve doğru pazarlama stratejisi gerekiyor.

Modellikle paralel yürüyen ve birbirini besleyen stil danışmanlığının yanı sıra başka projeleriniz var mı?

Mesleğime özel bir tutkuyla bağlıyım. İşim modellik değil, benim mesleğim sadece moda. Modanın her tarafında olmak istiyorum. Küçüklüğümden beri en büyük hayalim bir şeyler tasarlamaktı. Ancak şans, beni model olarak sektöre soktu. Moda tasarımı okudum. Bu yüzden de tüm kariyer planımı moda ile ilgili yaptım. Bazen kendim için fotoğraf çekiyorum ancak bu sadece hobi. Fotoğraf konusunda yetenekli olduğumu zannetmiyorum ama iyi bir fotoğrafçı ile çok önemli projeler yaratabileceğime inanıyorum.

Son çalıştığınız dondurma markasının da stil danışmanlığı yaptınız…

Dondurma benim için gerçek bir tutku. Doğup büyüdüğüm Danimarka, dünyanın en çok dondurma tüketilen ülkelerinden biri. Sağlıklı beslenmeye dikkat eden biriyim. Tatlı yemekten vazgeçemem. Dünyanın en az kalorili ve sağlıklı tatlısı dondurma. Benim gibi tatlı düşkünlerine tavsiyem, günde bir top dondurma tüketmeleri. Bilindiği gibi artık dünyada her şey moda ile ilgili. Biz de bu kampanyada 2008 yazının moda renkleriyle dondurma külahlarının renkleri arasında bağlantı kurmaya çalıştık. Bence hoş oldu. Son yıllarda yaptığım işler arasında en keyif aldığım ve içime sinen projelerden biri oldu.

Bakımlı olmak mutluluk nedeni

Her zaman bakımlı ve şık olmaktan yoruluyor musunuz?

Kendimi hiçbir zaman bakımlı ve şık olmak konusunda zorlamıyorum. Hayatımda her zaman, hissettiğim gibi giyiniyorum. Kariyerimin son 7 yıllık döneminde bu halimden hiç rahatsız olmadım. Temel anlamda bakımlı olmak erkeğin de kadının da kendi kendine mutlu hissetmesi için gerekli zaten.

Evlilik hayatı kadının bakım ve güzelliğe olan düşkünlüğünü nasıl etkiliyor? Mesela ev haliyle de bakımlı olmaya özen gösteriyor musunuz?

Bence kadının aşık olduğu bir erkekle beraber olması onun daha bakımlı olmasını gerektiren bir faktör. İnsan, aşık olduğu karşı cinse en güzel, en bakımlı, en çekici halde görünmek ister. Bu yüzden içinde aşk olan evliliklerin böyle bir problem yaşayacağını düşünmüyorum. İyi evliliklerin kadın ve erkeğe bakımlı olma konusunda avantaj getireceğine inanıyorum.

Bir kızınız olursa ona güzellik adına öğreteceğiniz ilk öğüt ne olacak?

İleride anne olursam ki bunu çok istiyorum; kızıma güzellik ile ilgili vereceğim ilk nasihat öncellikle kendisi gibi olmasıdır. Mutlaka ilerleyen yıllarda farklı öğütlerim olacaktır ama bunların hiç birisi, onun kendini değiştirmesi ile ilgili olmayacaktır.

Yazar: Ekin Türkantos

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>