Rehberiniz-İş yerindeki verimliliğin sessiz katili

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İş yerindeki verimliliğin sessiz katili” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş yerindeki verimliliğin sessiz katili

İş yerinde verimlilik üzerine yapılan araştırmadan ilginç bir sonuç çıktı. İş yerinde verimlilik kaybında çalışanların hayal kırıklığı önemli bir paya sahip. Hayal kırıklığı yaratan nedenler arasında en dikkat çekeni yetki devrinden kaçınılması…

YETKİ VERİLMEYEN ÇALIŞANLAR MALİYETİ ARTTIRIYOR

Hay Group’un 48 ülkeden dört milyon çalışanla yaptığı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre büyük şirketlerde çalışanların yüzde 20’si hayal kırıklığına uğramış durumda. Üstelik bu sorun şirketlerin maliyetini ciddi oranda artırıyor.

Uluslararası yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group, Türkiye dahil 48 ülkeden dört milyonun üzerinde çalışanla konuşularak, çalışanların “hayal kırıklığı”nın nedenlerini araştırdı. Hayal kırıklığını gidermenin yolları, bu durumun şirketlere maliyeti ve bunun şirketlere getirisinin saptandığı araştırma birçok ilginç sonuç ortaya koydu. “Enemy of Engagement” adıyla kitap haline de getirilen bu araştırma, “çalışanın hayal kırıklığının, işyerindeki verimliliğin sessiz katili olduğu” sonucuna varıyor. Araştırmaya göre hayal kırıklığı, işyerinde sessizce yayılan salgın bir hastalık ama nadiren önüne geçilebiliyor, hatta fazla bilinmiyor bile. Hayal kırıklığı, yaptıkları işi gerçekten önemseyen ama işlerini yaparken ihtiyaç duydukları kurum desteğini alamayan çalışanların motivasyonunu aşındırıyor. İşe ve şirkete katkı yapmaya odaklanmış olan çalışanlar hayal kırıklıklarını gizliyor ve yöneticileri onların mutsuz olduğunu göremiyor. Çalışanlar en çok yöneticilerin hedeflerini, amaçlarını açık ve etkin biçimde anlatmamasından; işlerini iyi yapmaları için ihtiyaç duydukları bilgi ve kaynağa ulaşamamaktan ve bunun için gereken yetkiye sahip olamamaktan yakınıyor. Araştırmaya göre büyük şirketlerde, çalışanların neredeyse yüzde 20’si hayal kırıklığına uğramış durumda. Şirketlerde ciddi performans ve gelir kaybına yol açan hayal kırıklığı, bu haliyle aslında çalışandan çok şirketin sorunu.

Şirketler üstün yetenekli çalışanlarını kaybedebilir

Araştırma, Hay Group Çalışan Araştırmaları Bölümü yöneticileri Mark Royal ve Tom Agnew tarafından Enemy of Engagement (Aidiyetin Düşmanı) adıyla kitaplaştırıldı. Mark Royal, “Hayal kırıklığına uğramış çalışanlar gerçekten görevlerini başarmak istiyor ama şirketten kaynaklanan engeller ve kaynak yetersizliği yüzünden zor durumda kalıyorlar” diyor. Royal’e göre yöneticiler doğru soruları sormalı ve derhal sorunun üstesinden gelmeli, aksi takdirde şirkete yürekten bağlı üstün yetenekleri kaybetme riski var.

Hayal kırıklığı şirket için gelir kaybı

Enemy of Engagement, çalışanların hayal kırıklığından kaynaklanan üretim kaybını kapsamlı bir biçimde ele alıyor. Sonuçlar, hayal kırıklığına uğrayan çalışanların toplam işgücünün yüzde 20 veya daha fazlasını oluşturarak, önemli bir performans, yetenek ve gelir kaybına yol açtığını ortaya koyuyor. Hayal kırıklığını en aza indirmenin yolu ise çalışanları sadece işe bağlamaktan değil, onlara üretken şekilde çalışabilmenin olanaklarını da sağlamaktan geçiyor. Kitaba konu araştırma, bağlılığın ve olanak sunmanın, daha yüksek gelir artışı ve daha düşük personel değişim oranı sağladığını ortaya koyuyor. Bağlılık ve olanak sağlama ölçütünde üst sıralarda yer alan şirketler, sadece bağlılık ölçütüne göre üst sıralarda bulunanlara oranla dört buçuk kat daha yüksek gelir artışı elde ediyor. Bunun yanı sıra çalışanlarını hem işe bağlayan hem de onlara verimli çalışma olanağı sağlayan şirketlerde, istifalarda yüzde 54 azalma gözleniyor.

2.5 kat daha fazla gelir elde ediyorlar

Çalışanların hayal kırıklığını fark etmemenin bir mailyeti olduğunu söyleyen Sylvia DeVoge, bu maliyetin ilkinin gelire etkisi olduğunu tanımlıyor. Araştırmaya katılan çalışanların şirketleri arasında, çalışana sorumluluk verme konusunda en tepede yer alanların, bu konuda en altta yer alan şirketlere göre 2.5 kat daha fazla gelir elde ettiğini belirten DeVoge, çalışana hem sorumluluk hem de yetki verme konusunda üst sıralarda yer alan şirketlerin gelirinin, çalışana sadece sorumluluk verme konusunda en altta yer alan şirketlere göre 4.5 kat fazla olduğunu vurguluyor. Yüksek seviyede sorumluluk veren şirketlerin düşük seviyeli sorumluluk veren şirketlerden yüzde 40 daha az personel değiştirme harcaması yaptığını vurgulayan Devoge, hem sorumluluk hem yetkilendirme konusunda yüksek seviyede olan firmaların personel değiştirme harcamasının yüzde 54 oranında azaldığını belirtiyor.

Motivasyonu harekete geçirememek büyük sorun

Hay Group Türkiye Genel Müdürü Sylvia DeVoge ise kitaba konu araştırma ile ilgili bir başka açıya dikkat çekiyor: Motivasyon. Herkesin bildiği gibi, motive olmamış ya da motive edilmeye uğraşılan çalışanlar işyerinde sorun olarak algılanıyor. Ama daha kötüsü, gerekli motivasyona sahip olan çalışanların bu motivasyonlarını harekete geçirememek. Araştırmanın, bu durumun ölçülebilir etkileri olduğunu gösterdiğini belirten Sylvia DeVoge, motivasyonu olan çalışanı coşturamayınca performansının düşeceğini, bunun da şirketin personel harcamalarını yükselteceğini hatırlatarak şu değerlendirmeyi yapıyor: “Çoğu çalışan aslında işini iyi yapmak için motive olmuştur. Ancak güçlü olmayan yönetim sistemleri, ağır şirket içi bürokrasi ve yönetim baskıları nedeniyle engelleniyor. Çalışanlar işlerini yapabilmek için gerekli destek ve iş süreçlerinden mahrum kalırlarsa, düzgün bir iş yapabilmek adına sürekli olarak efor sarf ettikleri için psikolojik olarak yıpranırlar. Sonuç, hayal kırıklığına uğramış insanlar.” Araştırmaya göre işini iyi yapmak isteyen ama buna karşılık kendisine gerekli yetki verilmeyen çalışanların yaklaşık üçte biri, hemen işten ayrılmak için plan yapmaya başlıyor.

Çalışanların başlıca hayal kırıklıkları

Hedefler ve performans konusunda zayıf iletişim: Çalışanların yaklaşık üçte biri, yöneticilerin ekiplerine hedeflerini ve amaçlarını açık ve etkin biçimde anlatmadıklarını ifade ediyor.

Kaynak yetersizliği: Çalışanların üçte biri, işlerini iyi yapmaları için ihtiyaç duydukları bilgi ve kaynağa sahip olmadıklarını söylüyor. Çalışanların yarısından fazlası ise çalışma alanlarında işe uygun personel yetersizliğinden yakınıyor.

Yetki belirsizliği: Çalışanların yüzde 30’u, görevlerini etkin biçimde yerine getirebilmeleri için yeterli yetkileri olmadığını belirtiyor. Çalışanların yüzde 40’ından fazlası ise olumsuz sonuçlar doğması olasılığının cesaretlerini kırarak onları eyleme geçmekten ya da karar almaktan alıkoyduğunu düşünüyor.

Orta vadede psikolojik bıkkınlık yaşıyorlar

Sylvia DeVoge’ye göre hayal kırıklığına uğrayanların eğilimleri şöyle:

Engelleri aşmaya çalışırlar: Kimi çalışanlar, işlerini hakkıyla yapmanın önündeki engelleri kişisel gayretleriyle aşmaya çalışırlar hatta bunun yollarını da bulurlar. Ama bu çalışanlar orta vadede psikolojik bıkkınlık yaşamaya başlar.

Gayret göstermeyi bırakırlar: Daha az gayretli çalışanlar, başarılı olmak için sınırlı sayıdaki fırsatları yakalamak adına gösterdikleri çabayı azaltırlar.

İşi bırakırlar: Kişisel yetenek ve yetkinliklerinden emin olan çalışanlar ise mücadele etmeyip derhal motivasyonlarının hakkını verecek, onları destekleyip daha iyi şartlar sunacak yeni bir iş aramaya başlar.

Yazar: Eylem Aktay

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Incoming search terms:

  • iş yerindeki hayal kırıklığından kurtulmanın yolları (1)
Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>