Rehberiniz-İş yaşamıyla ilgili tecrübelerim

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İş yaşamıyla ilgili tecrübelerim” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş yaşamıyla ilgili tecrübelerim

İŞ YAŞAMIYLA İLGİLİ TECRÜBELERİM

N.Çağla ARSLAN

Başarılı bir öğrencilik dönemimden sonra girdiğim ve kazandığım ilk sınavla , o zamanlar çok parlak kariyer fırsatları sunan bankacılık sektöründe iş hayatına atıldım.Sınava başvurduğumda daha 4.sınıf öğrencisiydim ve beni sınava çağırıp çağırmayacaklarından bile endişeliydim.Okul yıllarımda kendimi işsiz kalmamaya yönelik programlamıştım.

Sürekli iş ilanlarını takip ediyordum; nasıl eleman istiyorlar diye.Yaz tatillerini boş geçirmeyip bu ilanlarda aranan özellikleri kazanmaya çalışıyordum.Umutluydum, hırslıydım ve çalışkandım.Sınava çağrıldığım gibi hemen ‘kapıldım ‘ da…Görev alacağım yer , İstanbul ‘du.Bu benim için aynı zamanda yeni bir hayata başlamak demekti.

Son finalimden bir gün sonra tası tarağı toplayıp Ankara ‘dan İstanbul’a geldim.Beş yıl son sürat çalıştıktan sonra, çalıştığım bankanın kapanması nedeniyle önce mecburi, sonra gönüllü, anne oldum J, işsizlik dönemi yasıyorum. Çalışma hayatıyla ilgili tecrübelerimi aktarmak istiyorum:

Büyük ve köklü bir ‘kurumda’ işe başlayın.Eskilerin deyimiyle büyük denizde boğulun.Yaptığınız işte ne kadar iyi olursanız olun, çalıştığınız kurum sizin sınırınızı çizer.

İşe başlarken maddi kaygıların yanında iş tatmini,kariyer planlaması gibi manevi kaygılara da yer verin.(Türkiye’nin yasadığı kriz ortamında bu tercihi yapmak çok zor, hatta biraz lüks.Ben de hayata bir an önce atılayım kaygısıyla işe başlamıştım.)Eğer ‘herhangi bir iş’ olması sizin için yeterliyse de o yerde mutlu olmaya çalışın.Bir yandan da ‘neler yapabilirim’ araştırmasından vazgeçmeyin.

İşinize dört elle sarılın.Eğer mutsuzsanız da değiştirmek için dört elinizi kullanın.J

Düzen değiştirmekten korkmayın.KAYBEDECEGIM NE VAR?diye düşünün.En fazla zaman kaybedersiniz.Çok uzun yıllar çalışacağımız için insan hayatında birkaç

yılın aslında hayati önemi yok.

Uzun vadeli düşünün:’5 yıl sonra burada ne olurum,ne yapmak isterim ‘diye.Bizde en fazla eksikliğini hissettiğim şey bu.Hedeflerimiz ,planlarımız yok.Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete seklinde hayatı yaşıyoruz.Oysa hayat bir maraton…Her donemi için plan strateji ve taktiğe ihtiyacımız var.

İşe girmek Mutlu son değil , mutlu başlangıç.Bunu hiç unutmayın.

İŞ yerinde:

İşinizle ilgili herseyi öğrenin.Bilgi sizi iş hayatında güçlü kılar.

İnsan ilişkilerine gerekli önemi verin.Gününüzün büyük kısmı iş yerinde geçer.Mesafeli ve saygılı ilişkiler bu zamanın iyi geçmesini sağlar.

Özel hayatınızda ne yaşarsanız yaşayın bunu işinize yansıtmamaya çalışın.Özel telefon görüşmelerinden kaçının.

Ne kadar mutsuz olursanız olun dış görünüşünüze önem verin.İtinalı giyim , bayansanız makyaj sizin de moralinizi yükseltecektir.

Güler yüzlü olmaya çalışın.Neşeli davranmaya çalışınca neşeli de olursunuz.İnsanlar asık suratlı çalışanlardan hoşlanmaz.

Kilonuza dikkat edin.Gerekirse öğle yemeklerini evden getirin.

İmkanınız varsa spor yapın.Günün başında veya sonunda yapacağınız yürüyüş yüzme vs. hem enerjinizi artırır hem de stresinizi azaltır.

Masanızın çekmecelerinizin düzenli olmasına dikkat edin.Özel evraklarınızla iş evraklarınızı ayrı ayrı sınıflandırarak aradığınız zaman yerli yerinde olmalarına özen gösterin.Bu aynı zamanda bilgisayarınızdaki dosyalar için de geçerli.

Kağıt yoğun bir iş yapıyorsanız haftada bir aksam bu kağıtları ayıklamak klase etmek için zaman ayırın.

Başkasının ,amirlerinizin veya çalışanlarınızın sizi mutlu etmesini beklemeyin.Siz kendi ortamınızda mutlu olmayı öğrenin.Sizi mutlu edecek şeyleri en iyi siz bilirsiniz.Güzel bir öğlen yemeği, kendinize alacağınız çiçekler vs.gibi sizi mutlu edecek şeyleri yaparak iş yerinde mutlu olmaya çalışın.Asık suratlı bezgin bir çalışanı kimse istemez.

Her zaman güncellenmiş bir CV niz hazır olsun.Hem fiziki hem de bilgisayar ortamında.

Kurum için eğitimleri zaman kaybı olarak görmeyin.Hepsine katılmaya çalışın. Sıkıcı eğitimleri özgeçmişinize yazacağınız maddeler olarak görmek çekilebilir hale getirir.

Boş kalmamaya özen gösterin.Kendinize iş yaratın.Bu sizin için çok önemli.İşleyen demir misali…

İnsan ilişkilerini problem yapıp kendinizi mutsuz etmeyin, eve de mutsuz gelmeyin.Her iş yerinde ‘problemli, denge sorunu ‘ olan en az bir adet yönetici var.Bu sorunları kişisel hale getirip işinizden nefret eder duruma gelmeyin.

Ajanda kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Haftaya dinamik başlamak için hafta sonu iyi dinlenin.Uykunuza dikkat edin.

Her gün bugün neler yapılacak planıyla güne başlayın.Öncelik sıralamanızı iyi belirleyin.

Her gün ‘bugün yeni ne öğrenebilirım ? …öğrendim ? ‘ sorularını kendinize sormayı alışkanlık haline getirin.

Eğer izin veriliyorsa hafif bir müzik gün içinde verimizi arttıracaktır.

Eve gelip TV un ağına düşmeyin.İş hayatındaki monotonluk zaten insanın beynini uyusturuyor.TV un buna katkıda bulunmasına izin vermeyin.Akşam yemeğinden sonra TV karşısında uyuyan tiplerden olmayın.Belli programlar diziler belirleyip onları seyredin, sonra TV u kapatın.

Kendinizi sürekli aktif kılmak için hem beyninizi hem vücudunuzu harekete geçirin.Akşamları kitap okumak , puzzle yapmak, hafta sonu çeşitli sosyal aktivitelere katılmak, kurslara gitmek-yorucu olsa da- insanı tazeliyor.

Şimdilik bu kadar…Sevgilerimle,hepinize Mutlu İşler diliyorum.

N.Çağla ARSLAN

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>