Rehberiniz-İş, meslek, kariyer…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İş, meslek, kariyer…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş, meslek, kariyer…

Eskiden, “İçimdeki sesi dinledim, zengin oldum” röportajları, kitapları çıkardı birbiri ardına. Eğitimini aldığı mesleği yapmamak, sınırlarını zorlamak, kariyerini aniden bırakmak bugünkü kadar yaygın değildi. Bugün işe alım mülakatlarında, personel yönlendirme görüşmelerinde, işten ayrılma konuşmalarında konu, sık sık insanın gerçekten yapmak istediği şeylere, yaşamın değeri ve anlamına, kişisel tutkularına geliyor. Kariyer lafı yerini güçlü isteğe, varoluş sebebine, kadere, tutkuya ve çağrıya (İngilizcede calling) bırakıyor.

İşi, mesleği, kariyeri ve şu “çağrı” konusunu aydınlatmak için tanımlarda anlaşmak gerekli. Bu kelimelerin kökenlerine bakmak birbirinden ayırmayı kolaylaştırıyor.

DÜNYAYA GELME SEBEBİ

İş, bunlar arasında en net olanı. Şu anda, çoğunlukla para kazanmak için yaptığınız çalışma; bir sonuç elde etmek, herhangi bir şey ortaya koymak için güç harcayarak yaptığınız etkinlik, iştir. Finansal analist, İngilizce öğretmeni, personel müdürü gibi görev adları çoğunlukla işinizi tanımlıyor.

Kariyer, bir işte ya da meslekte ilerlemek; ardı ardına yapılan görevler zinciri demektir. Sivil toplum örgütlerinde kariyer yapmak, kariyer yolu veya insan kaynakları kariyeri gibi tanımlamalarda kullanılıyor. Kariyer (career), Latinceden eski Fransızca’ya geçen “cart”tan türemiş. Yarış pisti anlamına geliyor!

Meslek kelimesini, İngilizcedeki “profession”ın karşılığı gibi kullanıyoruz Türkçede. Bazen yaptığımız işe, bazen de avukatlık, öğretmenlik, işletmecilik gibi çalışma alanlarına meslek diyoruz. Ancak bir de, yine Türkçeye “meslek” olarak tercüme ettiğimiz “vocation” var. “Vocational school” dilimizde meslek yüksekokulu, örneğin. Ancak kelimenin İngilizce anlamı, daha çok “sanat ve zanaat”e yakın. Kişinin gerçekten yapmak istediği, yeteneğinin, ilgisinin ve sevgisinin olduğu, etkisini ve farkını gösterebileceği, belki de “bu dünyaya gelme sebebi” olan çalışmalar demek. Yine köküne bakınca anlam derinleşiyor: Vocation, “çağırmak” anlamındaki Latincedeki “vocare”den geliyor. Yani size gelen, sizi çağıran bir şeyi dinliyorsunuz.

DERİN TUTKU

İşte, yine bu çağrı karşımıza çıktı! Meslek, Türkçede kaderi, yaratılış nedenini, çağrıyı anlam olarak içine alsaydı, o kelimeyi kullanmaya devam ederdim. Şimdilik “çağrı”, “içinizden gelen ses, derin tutku” diyelim.

Internette sahibi belli olmayan bir alıntı dolaşıyordu yıllar önce. Yazar şöyle demiş: “Çağrınız/sanatınız kim olduğuzdur. Kariyer ise ne yaptığınız. Sizi çağıran şeyi 7 gün, 24 saat, 365 gün yaparsınız. Kariyerinizi ise 9:00’dan 18:00’e.”

Çağrınızı, tutkunuzu keşfetmek için aklınızı, vücudunuzu, kalbinizi dinleyin. Keşfetmek kolay değil, bu ses çok sık gelmez. Bu konuda geliştirilmiş birçok test var. Kişinin yeteneklerini ve isteklerini ortaya çıkarmayı hedefleyen bu araçları, üniversiteye hazırlık dershaneleri de kullanıyor sanıyorum. Sınav sistemi, aile baskısı, “Çevre ne der?” kaygısı, ekonomik şartlar insanı isteklerinden uzaklaştıran nedenler elbette.

Çağrısı/tutkusu “ihtiyacı olan her insana yardım etmek” olan biri, meslek olarak makine mühendisliği ve ağır makine alanında kariyeri seçmiş, şu anda da şef mühendis olarak çalışıyor olabilir. Gerçekten içinden gelen sesi dinleyerek kariyerini şekillendirme şansı olsaydı en başta, belki de tıbbi makine geliştirmekten veya otomotiv sektöründe Ar-Ge’ci olarak trafik kazalarında yaralanmaları azaltacak projelerde çalışmaktan daha çok zevk alacaktı.

Çözüm, kadere teslim olmakta değil, alternatifler aramakta. Kişinin sıkıştığında veya daha iyisini aradığında kendisine rol modellik yapabilecek kişiler dışında, kendisini engelleyen düğümleri çözerek yardımcı olacak psikolojik danışmanlar, rehberlik yapacak bazı gerçek yaşam koçları da var. Çözüm sadece, kendini, isteğini ve tutkusunu keşfeden kişinin cesaretinde, bu yönde adım atmasında…

Yazar: İdil Akidil Türkmenoğlu

Kaynak: http://www.insankaynaklari.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>