Rehberiniz-İş hayatına hazır mısınız…?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İş hayatına hazır mısınız…?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş hayatına hazır mısınız…?

Pınar Çelik/ Milliyet

Üniversitelerin 4. sınıf öğrencileri haziran ve temmuz aylarında son final sınavları için ter dökmeye hazırlanıyorlar. Bazı öğrenciler mayıs ayından final sınavlarına girmeye başladılar bile. Tabi bir yandan sınava giren öğrenciler bir yandan iş bulma telaşı içine girdiler. İnternet üzerinden, faksla ve birebir CV bırakılarak başvuru yapılan firmalar ise aralarından aradıkları pozisyona en uygun adayı seçmek için çaba harcayacaklar.

İş hayatına hazırım

İşte bu noktada diğer adayların bir adım önüne geçmek için uzmanlar öğrencilik hayatında yapılan staj ve mesleki aktivitelerin firmalar tarafından önemsendiğini belirtiyorlar. Yeni mezunların daha çok o işi yapmaya ne kadar istekli, ne kadar becerili , ne kadar öğrenmeye hazır olmaları gerektiğini belirten adecco Türkiye CEO”su Pembe Candaner şöyle konuşuyor:

O zamana kadar o işle bağlantılı ne kadar kendini geliştirmiş, okul ve sosyal hayatında o işin gereklerine ne kadar uygun aktivitelerde, projelerde başarılar elde etmiş ve o şirketin kültürüne ne kadar uygun gibi noktalarda değerlendirmeye alınacaklar. Öğrencilerin sektör bilgileri, bundan sonraki kariyer hedefleri, kendilerinin neyi isteyip neyi istemediklerinin daha çok sorgulanacak.

Vücut dilinin, sözel olmayan iletişim tecrübeli adaylara göre daha fazla değerlendirmeye alınabiliceğini kaydeden Candaner, “Genel olarak, iş görüşmesini yapan kişi mülakatta yeni iş hayatına başlayacak olan kişide pozisyon, unvan peşinde olmaktan öte o işe yönelik gözünde pırıltı, istek, motivasyon ve başarılı olma hevesi tabii ki o işe yatkın becerilerinin de olmasını genelde ister. Bunu da ancak vücut dilinden anlar” diyor. Ernst & Young insankaynaklari.com Müdürü Engin Turan ise yeni mezunların elemelerden başarıyla çıkmalarının öğrencilik hayatlarında yaptıkları stajlar ve kendi alanları ile ilgili başarılı aktivitelerle mümkün olduğunu söylüyor.

Staj yapmayı abartmayın

Yeni mezunların çalışabilecekleri pozisyonlar fazla tecrübe isteyen pozisyonlar olmadığı için mülakatlarda genellikle öğrencilik yıllarında katıldıkları aktiviteler, kulüp veya sivil toplum kuruluşlarında yapılan çalışmalar, derslerde yapılan projeler ve stajlara odaklanılıyor diyor Turan.

Bazı öğrenciler üç ya da en fazla dört yaza birçok stajı sığdırmaya çalıştığını, ancak yapılan stajlarda birçok farklı alanda çalışmak yerine, tutarlı olmanın da önemli olduğunu belirten Turan, mülakatların ardından firmayı hergün aramanın da doğru olmadığını belirtiyor.

Sorulacak en zor sorulara verilecek en iyi yanıt ve öneriler:

1 Biraz kendinizden bahseder misiniz?: Cevabınızın uzunluğu bir iki dakikayı geçmesin. Bu özgeçmişinizin özeti olabilir.

2 Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz?: Bu soru firmanın göreve ne kadar istekli olunduğunu anlamak için sorulan bir soru. Mülakâta gitmeden firma hakkında genel bir bilgiyi (Ne üretiyor, nerelerde şubeleri var, kuruluş tarihi vs. ) internetteki sitelerden edinebilirsiniz.

3 Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?: Bu soru adayın iş tanımını ve görevin gerektirdiklerini ne kadar anlamış olduğunu öğrenmek için sorulur. Verdiğiniz cevaplar onların beklentilerini karşılamaya yönelik somut cevaplar olsun. Firmanın hedeflerine uygun olduğunuzu gösterin.

4 Neden sizinle çalışmamız gerektiğini düşünüyorsunuz?: Bu sorunun yanıtı kesinlikle somut şeyler olmalı. “Hissediyorum”, “zannediyorum” gibi soyut kelimelerle değil, bilgi, tecrübe, yetenekleriniz ve becerilerinizi gösteren şeyleri anlatacak şekilde konuşun.

5 Bir işte aradığınız özellikler nelerdir?: Becerilerinizi kullanma ve hedeflerinize uygun hedefleri gerçekleştirme fırsatı vermesi işte aradığınız özellikler olmalı.

6 Önerilen pozisyondan anladığınızı tanımlar mısınız?: Net ve açıklayıcı, işin varolma sebebini ve sonucunu içeren bir tanım yapın.

7 Firmamızda ne kadar çalışmayı düşünüyorsunuz?: Firmaya katma değer getirmeye devam ettiği ve sizin de kişisel gelişiminizin sürdüğüne inandığınız sürece o firmada çalışmayı düşünebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

8 En güçlü bir ya da üç yönünüzden bahseder misiniz?”: Bu soru kişinin kendisi ile ilgili bir öz değerlendirme yapıp yapamadığını ortaya koyar. Cevaplanırken örneklendirmek de önemlidir.

9 Başarılı olduğunuz ya da gurur duyduğunuz bir olayı anlatır mısınız?: Sizi başarıya götüren özellikler nelerdir? Neler yaptınız ve o başarıyı elde ettiniz, bunlardan bahsetmek gerekir.

10 Ne kadar maaş almayı düşünüyorsunuz?: Bu soru mülakatların en çok çekince yaratan sorusudur. Başvurduğunuz sektördeki firmaların çalışanlarına bu pozisyon için aşağı yukarı ne kadar ücret ödediklerini araştırın ve kafanızda mutlaka bir rakam olsun. “Sizin belirleyeceğiniz bir rakam” ya da “Para benim için önemli değil” cevapları size puan kaybettirebilir.

11 Staj yaptığınız yerdeki yöneticinizle görüşseydim sizin en kuvvetli ve en zayıf yönlerinizle ilgili ne söylerdi?: Becerilerinizi vurgulayın ve zayıf yönlerinizin üzerinde çok fazla durmayın.

12 Stresli ortamlarda rahat çalışabilir misiniz?: Çalışabileceğinizi ve bunun da iş hayatının bir parçası olduğunu bildiğinizi söyleyin. Daha önceki deneyimlerinizden örnekler verin.

13 Ekip çalışmasını mı bireysel çalışmayı mı tercih edersiniz?: Her zaman takım çalışması cevabı doğru olmayabilir. Bunu işin niteliğine göre cevaplamalısınız.

14 Bir proje grubunda ortaya çıkan problemleri nasıl çözersiniz?: İletişimin önemli olduğunu düşündüğünüzü ve bir problem çıkarsa da bunu kişilerle karşılıklı konuşarak çözeceğinizi vurgulayın.

15 Daha sonra eğitiminize devam etmeyi düşünüyor musunuz?: Çalışırken eğitiminize devam edecekseniz bunun işinizi aksatıp aksatmayacağını anlamak için sorulur.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>