Rehberiniz-İş hayatı ve damgalanan insanlar, damgalanan fikirler…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İş hayatı ve damgalanan insanlar, damgalanan fikirler…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş hayatı ve damgalanan insanlar, damgalanan fikirler…

Bu damgaların diğer damgalardan farkı, kullanırken ses çıkarmaması. Oysa alışık olduğumuz damgaların çoğu, az veya çok mutlaka bir ses çıkartır, kullanım esnasında. Eminim ki hepimizin, bir damga deneyimi olmuştur bugüne kadar. Hepimiz hayatımız boyunca elimize bir damga alıp bir şeyleri keyifle damgalamışızdır. Damgalama işlemi aslında bir tür ritüel gibidir. Önce damgayı sıkıca kavramak gerekir, hatta bunun için ergonometriden bile yararlanılmıştır, sırf biz damgayı rahatça kavrayabilelim diye. Damgayı kavrayıp onunla bütünleşip, konsantre olduktan sonra hızlı ve kararlı olarak son öldürücü darbeyi gerçekleştirerek bu töreni sonlandırırız. Bu esnada çıkan ses de, törenin bitiş düdüğüdür aslında. İşlem tamamlanmıştır, bir şeyler yine damgalanmıştır. Damga basılmıştır. Damgayı basmışızdır. Çıkan üründen çok, galiba bu ritüel bizim ilgimizi daha çok çekmektedir.

Huzur buluyoruz

Çıkan sesle birlikte içimizi tarifi çok zor bir huzur kaplar. İş bitirmenin rahatlığının yanı sıra damgalama işleminin sadistçe diyebileceğimiz bir huzuru da kaçınılmaz olarak ortaya çıkar. Damga o noktada bize döner ve bizim aklımızın karışmaması için bizi rahatlatmıştır, her şeyi yerli yerince düzene koymuştur. İnsanoğlu, her zaman bildiğine karşı rahatlık, bilmediğine karşı da huzursuzluk,endişe ve korku geliştirir. Oysa bu damgalama kişiyi son derece rahatlatıp huzura kavuşturur, her şey kontrolündedir artık. Kontrolü dışında hiçbir şey kalmamıştır ya da o öyle zannetmek ister. Oysa iş hayatında her gün, her saat ya birilerini damgalıyorsunuzdur ya da damgalanıyorsunuzdur. Herkesin çekmeceler dolusu damgaları vardır. Hatta her olaya her kişiye özel damgalar geliştirenler de vardır. Toplantıya giderken yanına alacağı ve orada sıkça kullanacağı ”Olmaz” damgası. Ne olup bittiğini dinlemeden, anlamadan her şeye rahatlıkla basılacak bir damga. Ya da ”hayır” damgası. İş hayatında damgalar arası bir yarışma yapılsa herhalde en sık kullanılan damga ödülünü alır bu damga. Kullanımı çok kolay ve bir kere damgaladınız mı unutun gitsin, bir daha önünüze zor gelir. Yeni tanıştığınız bir kişiye hemen bir damga basmalısınız hem de hiç beklemeden, onu iyi tanımadan. ”İyi, kötü, saf, akıllı, başarılı, başarısız gibi damgalarınızdan birini seçip hem de hemen vakit geçirmeden yapmalısınız bunu. Ayrıca nasıl olsa kişilerin, kültürünü, bilgi birikimini, uzmanlığını, IQ”larını ve EQ”larını anında ölçen hassas donanımlara sahip olan bizler, bu konuda da hemen karşımızdakileri damgalama işlemleri için bu konuyla ilgili damgalarımızı her zaman yanımızda taşımalı ve bu damgalama işini hemen hiç vakit geçirmeden yapmalıyız. Bunu başarmak bizi çok rahatlatacaktır(!)

Özen gösterin

İş yaşamındaki damgalar işte böyledir. Hiç ses çıkartmadığı için ne zaman, kimin tarafından damgalandığınızı hiçbir zaman bilemezsiniz. Ama mutlaka damgalanmışsınızdır. Karşınızdaki sırf rahat etmek için yapmıştır hem de bunu. Üstelik birçok iyi ve değerli özelliklerinize karşın, iş yaşamında sizin için kullanılan damga olumsuzluk damgaları içinden seçilmiştir. Ne yapsanız bunu engelleyemezsiniz. Hatta bu damgalar o kadar etkili olur ki, bir müddet sonra kişinin kendisi bile bu damganın gerçekliğine inanmaya başlar. Hatta bazı kişilerin kurşundan, bazılarının ise plastikten damgaları vardır. Kimi damgaladıklarını hemen anlamanız mümkündür. Kimi yok olur gider üzerinde damga iziyle kimi yükselir gider damganın şiddetiyle. İş yaşamında siz siz olun aman kimseyi damgalamayın. Şayet mutlaka damgalamanız gerekiyorsa o zaman ”değerli, özel, özen gösterin ve evet” damgalarından birini kullanın. Lütfen bunları kullanın da mesajlar doğru adreslere ve doğru kişilere ulaşabilsin.

Yazar: Pembe Candaner

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>