Rehberiniz-İş görüşmesini yaptınız-şimdi ne olacak?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İş görüşmesini yaptınız-şimdi ne olacak?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş görüşmesini yaptınız-şimdi ne olacak?

Düzinelerce, hatta belki yüzlerce özgeçmiş ve ön yazı gönderdiniz. Özgeçmişinizi en üst iş kurullarının hepsine ve işinizin türü ile ilgili birçok endüstri-odaklı ve niş işyerine postaladınız. Azalarak kaybolan küçük çevrenizde bir ağ kuruyordunuz. Ve okuduğunuz, duyduğunuz, öğrendiğiniz ve geliştirdiğiniz en iyi kariyer önerilerinin ve iş arama tüyolarının hepsini takip ediyordunuz. Bu sabah telefon çaldı – bir mülakata gidiyorsunuz! Daha da iyisi, heyecan verici bir şirkette hayalini kurduğunuz bir iş için!

Peki şimdi ne olacak? Belli ki bu işi gerçekten istiyorsunuz ve bu işi almak için mülakatta cidden parlamanız gerek. Özgeçmişiniz & ön yazınız görevini yerine getirdi ve işverenin ilgisini çekti – şimdi sizin göreviniz ise onların işi size teklif etmeye karar vermesini olabildiğince kolaylaştırmak. Ve derinlerde bir yerde biliyorsunuz ki sade, eskiden kalma, sıkıcı Soru & Cevap mülakatı yeterince işe yaramayacak – bu sizin için büyük bir fırsat ve gerçekten de dikkat çekmeniz gerekli.

İyi haber şu ki, iş için diğer adayların çoğu muhtemelen iş görüşmesi için o aynı eski kitaplarda okudukları aynı eski, sıkıcı yaklaşımı kullanacak ve “bir ağaç olsaydınız hangi ağaç olurdunuz?” gibi ezoterik ama sözüm ona elzem soruları cevaplamaya tamamen hazırlar. Siz elbette başka bir yaklaşım benimseyeceksiniz. Her ne kadar soruları yanıtlamak üzere hazırlanacak olsanız da, o şirket, o şirketin rakipleri ve endüstri eğilimleri hakkında daha önceden yaptığınız araştırmaya dayalı soracağınız bolca kendi sorunuz olacak.

İlk mülakatınız gerçekten de farklı kılacak ve alışılagelmiş mülakattan ayrı tutacak birkaç fikir verelim. Bunlar fazladan biraz çalışma ve hazırlık gerektiriyor ama olağanüstü performans ekstradan biraz daha bir şeyler gerektirmez mi? Bu metotlardan birini kullanmanız gerekirse ve mülakatlarda düzenli olarak kullanacaksanız farklı şirketler için “yeniden değerlendirebileceğiniz” kısımlar bulabilirsiniz, ancak tabi ki belli bir derecede gereksinime göre uyarlama gerekecektir. Daha sonra tekrar bu metodu kullanmak, kısa bir sürede iş tekliflerine ulaşmak için bilindiğinden çok defa kullanmak zorunda kalmamanız ile sonuçlanabilir.

Mülakatı ilk iş gününüzmüş gibi düşünün

neler yapabileceğinizi göstermek üzere hazırlanmış girin. Bir satış pozisyonu için görüşme yapıyorsanız onların müşterilerinden veya beklentilerinden birini hedefleyerek bir satış sunumu hazırlayın; pazarlama için ise onlara yönelik bir pazarlama planı ortaya koyun. Eğer proje yönetimi pozisyonu için ise bir proje durum incelemesi sunumu veya benzerini hazırlayın… sanırım fikri anladınız.

İşteyken yüz yüze gelmenizin beklendiği gerçek bir sorunu çözün

İşe alım müdüründen eğer işe alınırsanız başa çıkmanızı isteyeceği gerçek bir sorunu ayrıntılarıyla açıklamasını isteyin, ve sonra sorunu nasıl çözeceğinizi gösterin. Sunduğunuz çözüm mükemmel olmasa bile dikkat çekmenize gerçekten yardımcı olacaktır çünkü destek vermeden neler yapabileceğinizi söylemekten ziyade kendi becerilerinizi kanıtlamak için riski göze alıyor olursunuz.

Şirkete ne fayda sağlayacağınıza dair bir sunum yapın

Bilhassa grup mülakatı ortamında sunum becerilerinizi sergilemeniz için bu çok iyi bir yol olabilir – ki genelde alışılagelmiş bir mülakatta yapılması oldukça zordur. Bunu hazırlamak için organizasyona gerçekten nasıl katkıda bulunabileceğinizi detaylarıyla düşünün. Yeni bir iş kazandırabilir, işletme verimliliğini artırabilir, maliyetleri azaltabilir, şirketin geleceğini şekillendirecek yeni bir strateji inşa etmeye yardımcı olabilir misiniz? Daha iyi avantaj sağlayan ortaklar ve tedarikçiler için onlara yardım edebilir misiniz? Yeni ürün geliştirmede veya hizmet tekliflerinde kullanılabilecek bilgiyi daha verimli analiz edebilir misiniz? En yeteneklileri kendine çekmede ve muhafaza etmede onlara yardımcı olabilir misiniz? Maddi veya veri varlıklarındaki yatırımlarını koruyabilir misiniz? Bunların büyük kısmı sizin aradığınız göreve bağlıdır ancak düşüncelerinizi iş tanımına göre kısıtlamayın. İş tanımını elbette ki bir çerçeve olarak kullanabilirsiniz. Şirkete getirmeyi teklif ettiğiniz faydaların çoğu başvurduğunuz işin gereklerine odaklı olmalıdır.

Yapı: Bu, özgeçmişinizin özenle hazırlanmış bir versiyonu gibidir, belki de en kolay PowerPoint ile yapılır. Diğer birçok sunum gibi bu da 2 amaç için kullanılır: Bilgi vermek ve satmak. Şirkete bir sunumda bulunabileceğinizi veya bir iş toplantısı düzenleyebileceğinizi ispat ediyorken kendiniz, öz geçmişiniz, becerileriniz hakkında bilgi verirsiniz.

Satış kısmı ise sizin kendinizi pazarlamanızdır

Neden size yatırım yapmaları gerektiğini ve bu yatırımdan ne tür bir geri dönüş bekleyebileceklerini onlara göstermeniz gerekir. Bunun içinde temel kabiliyetleri, üst düzey müşterileri veya projeleri, kayda değer sonuçları, işe alım komitesinin dikkatini çekmenize yardımcı olacağını düşündüğüz hemen her şeyi vurgulayabilirsiniz.

İşteki ilk birkaç ayınız için bir eylem planı ile gelin

Bu pozisyon için şirket planları ile tamamen örtüşmese bile bir etki oluşturur ve organizasyona getirebileceğiniz değeri gerçekten sergileyebilir. Açıkçası bir işe başvuran adayların çoğu bunu yapmaz dolayısıyla bu şirket ile toplantınız için düşünceyi ve eforu gerçekten de planlamaya sokmuş olduğunuzu göstererek sizi ayrı bir yere koyabilir. Bu metot liderlik / yönetim pozisyonu için bilhassa etkilidir.

Bu tekniklerden herhangi biri ile elbette mülakatı yöneten kişiyi toplantının başında hazırlamak istersiniz. Ve bunun, sizin iş programınıza uyduğundan emin olun. Bu süre içinde çok acele etmek zorunda kalmak istemezsiniz – yüksek etkiye sahip sadece birkaç slayt tüm işi görmelidir. Ve elbette tüm toplantıyı kontrol altına almak da istemezsiniz – aksi takdirde diğer kişilerin gündemine de saygısızlık etmiş olursunuz.

Mülakatın başında, “Bugünkü görüşmemizde birkaç hususu ele almak isterim. Birbirimize soracağımız her türlü ön soruyu tamamladıktan sonra ilk birkaç ayım boyunca katkıda bulunabileceğimi düşündüklerim için bir eylem planı toparladım. Bunun bu pozisyonun tüm gereklerini %100 yansıtmayacağını biliyorum ancak ekibinize katılmam konusunda bir anlaşmaya varırsak ABC Şirketi’ne neler sunabileceğime dair size bir fikir vermek istedim.” gibi bir şey söyleyebilirsiniz.

Buna benzer bir yaklaşım kullanmak çok etkili olabilir ve sizi, her zamanki gibi eski sıkıcı yaklaşımı kullanan diğer adaylardan kesinlikle ayrı tutacaktır.

Yazar: Seçil Sökmen

Kaynak: http://www.nationalturk.com,

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir