Rehberiniz-İş görüşmesinde kullanılacak sözcükler rehberi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İş görüşmesinde kullanılacak sözcükler rehberi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş görüşmesinde kullanılacak sözcükler rehberi

Hertfordshire Üniversitesi”ndeki psikolog ve uzmanlar iş başvurularında iyi bir izlenim yaratmak için en iyi ilk 10 kelime listesi ve ”nefret ederim”, ”hiçbir şey” kelimelerinin de yer aldığı en kötü 10 kelime listesi hazırladılar.

BBC”nin haberine göre, verilen tavsiyeler arasında başvuruda bulunanların ”hata” kelimesi yerine ”değerli dersler”e değinmeleri bulunuyor. Eğer başvuruda bulunanların çok fazla ”değerli dersleri” varsa, Hertfordshire akademisyenleri ”panik”, ”sorunlar” ve ”korkunç” kelimelerinin kullanımından da kaçınmalarını belirtiyor.

Akademisyenler, en kötü 10 listesinde yer alan kelimelerin kullanılmasının işverene yeteneklerin gösterilmesi için iyi bir yöntem olmadığını belirtiyor. Eğer daha pozitif bir izlenim yaratmak istiyorsanız, en iyi 10 listesindeki kelimeleri kullanarak taktir gören bir etkiyle karşılaşabilirsiniz.

Doğru kelime kazandırıyor

Asla ve her zaman gibi fazla vurgulu kelimelerin başvuruda bulunan kişinin nadiren doğru olan bir abartma içinde olduğu yönünde negatif bir izlenim yarattığını belirtiliyor.

Hertfordshire Üniversitesi”nden psikolog Karen Pine, işe alım ve danışmanlık yapan kişilerin binlerce olmasa da yüzlerce insana değer biçmek durumunda olduklarını belirterek “Kararlarını kağıtların üzerinde gördüklerine göre veriyorlar. Doğru kelimeleri seçmek, başvurunuzun diğerlerinden ayrılması açısından hayati önem taşıyor” diyor.

Asla ”asla” demeyin

EN İYİ 10 KELİME

Başarı, Gelişim, Kanıt, Deneyim, Etki, Bireysel, İçeren, Planlamak, Devredilebilir, Yetenek

EN KÖTÜ 10 KELİME

Her zaman, Korkunç, Kötü, Hata, Nefret, Yanlış, Asla, Hiçbir şey, Panik, Sorunlar

Yazar: Özgür Gözler

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>