Rehberiniz-İş görüşmen için hikâyen var mı?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İş görüşmen için hikâyen var mı?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş görüşmen için hikâyen var mı?

Mülakatlar ile ilgili birçok şey okuyorsunuz. Birçoğunuz belki de iş görüşmesine gitmeden mutlaka nasıl iş görüşmesi yapılması gerektiği hakkında yazılan makale, yazı, kitap vs okumaya gayret ediyordur. Bir şekilde mülakatlara hazırlandınız, gelecek soruları düşündünüz, eliniz yüzünüz temiz, elbiseniz düzgün, özgeçmişiniz hazır, güncel, peki bir hikâyeniz var mı sizi anlatan?

Şimdiye kadar birçok şey yapmış olabilirsiniz, hayatınız boş(t)a geçmiş olabilir. Ama hayatınızın bazı bölümlerini veya bir kısmını hikâyeleştirebilirseniz ne mutlu size. Geriye baktığınızda dolu dolu ise hayatınız işte o zaman rahatsınız. Seçin içinden birini, işe uyarlayın en uygununu ve anlatın ama doğru zamanda. Ayrıca bu anlattığınız doğru ve yaşanmış olsun tabi ki. İnsan Kaynakları yöneticileri doğruluğunu hemen anlar merak etmeyin. Hemen olmasa da soruları ile elbet bulur hikâyenin açığını. Bu yüzden sadece gerçek yaşananlar olsun hikâyenizde.

İş ile ilgili bir şey olmasına özen gösterin. Gidip te üniversite havuz partisinde çılgınlar gibi eğlenip kendini alkole vurduğunu ve hiç ummadığın bir kıza nasılda onu sevdiğini haykırdığını ve bunun cesaret örneği olduğunu karşındaki insan kaynakları yetkilisine aktarırsan iş hayatında başlamadan bitebilir.

Hikâyeniz şimdiye kadarki yaşadıklarınızdan olmalı. İş görüşmesinde karşındaki yetkili elbet sizinle ilgili şeyler soracak. Belki bu hikâyenizi anlatacak soru sormayacak ama işi istiyorsanız en azından hazırlıklı olmalı ‘iş’i şansa bırakmamalı, dolu olmalısınız.

Hikâyeniz hazır olsun ki mülakatçı size sorular sorduğunda hikâyenizdeki ders alma, görev bilinci, sorumluluk, başarı, cesaret, takım çalışması gibi öğeler barındırıyorsa sorusuna cevap verirken hikâyenizi anlatarak örnek gösterebilirsiniz. En küçük bir detayı bile atlamayın, size basit gelebilir ama mülakatçı ayrıntıları yakalayacaktır.

Üniversite seminerlerimde ve görüştüğüm arkadaşlara hep söylerim, yaptıklarınızı tarih tarih not alın, dosyalayın, cv niz hep hazır olsun, sürekli güncelleyin. Çalışmalarınızın detaylarını da yazın. İleride hikâyeniz hazır olsun. İş görüşmelerinde “ Bunu nasıl başardın? ” dediklerinde siz önceden dosyaladığınız için kolayca hatırlayacak ve detayları ile anlatabileceksiniz. İlla bir başarı olması gerekmez. Üniversite de okurken bir lokantada garsonluk yaptığınızı ve orada edindiğiniz ilginç tecrübelerden, farklı iş ilişkilerinden veya giyim mağazasında satış ekibindeyken takım çalışmasında yaşadığınız iletişimlerden, satışta yaşananlardan vs olabilir. Yeter ki bunu hikâyeleştirin ve tekrar sorun kendinize “ iş görüşmen için hikayen var mı?”

Yazar: Emre Urfalı

Kaynak: http://www.uniaktive.net,aut

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir