Rehberiniz-İş görüşmelerinde yaşanan gerginlikler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İş görüşmelerinde yaşanan gerginlikler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş görüşmelerinde yaşanan gerginlikler

İş mülakatlarından memnun çıkanlar genellikler işi alanlar olur. İş teklifi alan ama mülakatlardan yaka silkenlerin sayısı da bir hayli yüksek. Kariyeryolculugu.com bloğuma gelen mesajlarda, cevap aranan bir kaç konu öne çıkıyor. Birincisi, kişilik testleri ikincisi, görüşmelerde sorulan kişisel sorular ve üçüncüsü, görüşmeci tavırları.

Futuristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan “İş Mülakatlarından Kötü Kokular Geliyor” başlıklı yazısında, adayların yaşadıkları sorunlarla ilgili olarak hukuksal yaklaşımların neler olabileceğini araştıracağını anlatmış. Bazı ciddi noktalarda hukuksal açılımlar doğru olacaktır. Bunları da değerlendirin, ancak hukuka başvurmaya kadar işi götürmeden önce şu önerilerime bir göz atın.

Iş dünyasının yeni modası kişilik testleri. Kişilik testi yapmadan çalışan ve yönetici alınmıyor büyük ve uluslararası şirketlerde. Iş arayan bir kişinin 4 test aldığını ve şirketlerin bu test sonuçlarını kişilerle paylaşmadığını düşünürsek, bir grup aday bu durumdan büyük sıkıntı duyuyor. Haklılar. Danışman şirketler sonuçta bu bilgileri kendi araştırmalarında kullanıyor. Şirketlerse “kişiye özel” bu test sonuçlarını adaylarla paylaşmıyor. Oysa test sonuçları paylaşılsa, adaylara büyük bir fayda sağlanmış ve verdikleri zamana saygı duyulduğu da gösterilmiş olur. Kurumsal itibarın kuvvetlendirilmesinde ve şirketin en önemli paydaşına fayda sağlanmasında da oldukça değerli bir çalışma yapılmış olacağı şüphesiz.

Adaylara önerim, bu durumu fazla takmamaları. Eğer kişiliğiniz hakkında bilgi almak istiyorsanız, bu konuda ücretsiz ve validitesi yüksek olan online kişilik testini buradan alabilirsiniz. Sonuçlarını da bu linkten okuyabilirsiniz. (Yorumlamada güçlük çekerseniz, bana email atabilirsiniz.)Faydasını göreceksiniz. Işe kabulunuz sadece kişilik testi sonucuna bağlı gelişmez, diğer faktörler de önemlidir. Kişilik testi kendinizi daha iyi anlamanıza ve anladıkça daha doğru kararlar almanıza destek olacaktır.

Mülakatlarda sorulan kişisel sorulara gelince, Türkiye henüz adayları yasalarla koruyabilen bir noktada değil. Bunu kabullenmek mülakatlarda kendinizi rahat hissetmenizi sağlar. Eviniz var mı? Evlimisiniz? Çocuğunuz var mı? Yoksa çocuk sahibi olmayı düşünüyor musunuz? Ortaokulu nerede okudunuz? Bu ve benzeri bir dolu soru sorulabiliyor.

Şirketlerin kendilerine göre sebepleri var elbet. Doğru veya yanlış önemli değil. Önemli olan sizin görüştüğünüz şirket ve kişilerle olan uyumunuz. Karşınızdaki kişi ne kadar amatörse, size sorduğu sorular ve sorma tarzı da o kadar amatörce olacaktır. Kendinizden emin ve rahat cevaplar verebilmeniz için, bu tür sorular geldiğinde sinirlenmek yerine karşınızdaki kişinin yaptığı işte yeni olabileceğini düşünmeniz, sizi mental olarak rahatlatacaktır. Siz kendinizden eminseniz, zaten bu sorulara cevaplarınız hazır, siz de rahatlıkla cevap verebilir durumda olursunuz. Rahat değilseniz, nedenlerini bulmak ve çözmek konusunda girişimde bulunmayı denemek faydalı olur.

Önemli olan herhangi bir iş bulmak değil, istediğiniz işi bulabilmektir. Sizi görüşmeye alan kişi, o kurumun kültürü hakkında çok önemli ipuçları verir. Madem değişim istiyorsunuz, size bu tür soru soran şirketleri geri çevirme cesaretine sahip misiniz?

Üçüncü nokta, görüşmeci tavırları. Konuşma uslubu ve mülakat teknikleri konusunda deneyimsiz şirket yönetimleri ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Yanlış yaklaşımlar, size kendinizi kötü ya da yetersiz hissettirebilir. Oysa, bu durumlarda aklınızda tutmanız gereken, karşınızda duran yöneticilerin konularında henüz yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadığı ya da kötü bir günlerine denk gelmiş olabileceğinizdir. Iş görüşmeleri çift taraflı görüşmelerdir. Karşı taraf sizi mülakata aldığı gibi siz de şirketleri mülakata alıyorsunuz. Dolayısıyla, siz kendi tutum, davranış, konuşma, giyim, nezaket ve mülakatınız konusunda elinizden gelen profesyonel tutumu en iyi şekilde sergilediyseniz, sıkılarak mülakattan çıkmanız için bir sebep yok. Hoşunuza gitmeyen her mülakat, kendinizi tanımak, tecrübelerinizi biriktirmek, kendinizi geliştirmek ve neyi istemediğinizi bulmanız adına atılmış önemli bir adımdır.

Yazar: Fatmanur Erdoğan

Kaynak: http://www.yenibiris.com,aut

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>