Rehberiniz-İş gezilerinde stres patlamasına dikkat!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İş gezilerinde stres patlamasına dikkat!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş gezilerinde stres patlamasına dikkat!

İş seyahatleri yapı itibariyle stresle yüklüdür. Uçağı kaçırmak, toplantıya geç kalmak, adresleri karıştırmak, dil sıkıntısı çekmek… Olası tehditler listesi bu şekilde uzar gider. Ancak yapmanız gereken stres faktörlerinin birbir üstesinden gelmek.

İŞ SEYAHATLERİNDE STRES PATLAMASINA DİKKAT!

Uzmanlara göre iş seyahatleri stres patlamaları gibi tehlikeli durumlara yol açabiliyor. Ancak bu tür seyahatler yapanlar için tehlikeleri minimuma indirecek adımlar da bulunuyor.

Uykusuz kalmak, uçakta ya da trende aralıksız çalışmak ve sağlıksız yiyecekler tüketmek, yoğun iş seyahatlerinde bulunanların ortak yaşam tarzına dönüştü.

Stres Yönetimi Topluluğu Direktörü Neil Shah Business Traveller adlı TV programında seyahat stresinden kurtulmanın yollarını anlattı.

Shah, maddi açıdan tutumlu davranarak ekonomik bir seyahat hedeflemenin bile başlı başına stres kaynağı haline geldiğini,bu durumun iş seyahati yapanların stresine stres katacağını belirtiyor ve ekliyor; ‘Gezi esnasında toplantılara katılacak ve sunum yapacak olanlar zaten yeterince stresli oluyor.

Gezi amaçlı seyahat edenlerle karşılaştırıldıklarında ise çalışanlar, bulundukları çevreye ayak uydurmakta daha fazla zorlanıyorlar çünkü beyinlerinin yolculuk esnasında ürettiği stres kimyasallarını yakmak için gerekli olanaklara sahip değiller’.

Stresli olduğumuzda vücudumuzun cortisol ve adrenalin salgıladığını belirten Shah, bununla savaşmanın en geçerli yolunun gün ışığı egzersizi ve açık hava olduğunu söylüyor.

Ancak iş seyahati yapanlar için bu pek mümkün olmuyor. Bu kişiler malesef genellikle kapalı ve yapay havalandırmaya maruz kalıyor, böylelikle stresle baş edebilmek için gerekli olan güneş enerjisi ve temiz havadan mahrum kalıyorlar.

Uykumuzu, iştahımızı ve ruh halimizi düzenleyen serotonin hormonu eksikliğinin yol açtığı bu kimyasal dengesizlik sonucunda ‘jet lag’ denilen rahatsızlık ortaya çıkıyor.

’YOLCULUĞA RAHAT KIYAFETLE ÇIKIN’

“More Life Less Stress” kitabının yazarı ve İş Stresi Uzmanı Sue Firth de, iş seyahati yapan kişilerin strese karşı bir plan oluşturması gerektiğini belirtiyor ve yolculuk esnasında öncelikle rahat kıyafetler tercih edilmesini öneriyor.

Ayakkabı seçiminde ise, en rahat ettiğiniz ayakkabıdan vazgeçmemeniz gerektiğini söylüyor ve ekliyor;

“Seyahatinizi bir macera olarak görün ve tüm sorunların üstesinden geleceğinize inanın”

’UÇAK RÖTAR YAPARSA MASAJA GİDİN’

İşte stresle baş etmek için Neil Shah’tan bazı öneriler;Kaynak: http://www.gazetevatan.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>