Rehberiniz-İş dünyasının psikopatlarını nasıl tanırız?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İş dünyasının psikopatlarını nasıl tanırız?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş dünyasının psikopatlarını nasıl tanırız?

İş yaşamında herkesin -er ya da geç- karşına çıkacak bir insan tipi vardır. Bunlar gözünüze bir an dünyanın en parlak, ışıltılı, çekici insanı olarak görünür bir başka zaman diliminde ise içlerinden şeytan falan çıkacak sanırsınız. Öylesine karanlık, acımasız, zorba olurlar ve bu kimlikle yapıp ettiklerinden öyle büyük bir zevk alırlar ki halleri küçük bir cehennem provası gibi gözükür insana. Bu iki uçta öyle çok sallanırlar ki haklarında bir türlü karar veremezsiniz. Müthiş bir tatlılık ve zekanın sınırlarında dans ettiğini düşündüğünüz bu adama ertesi gün sarımsak/at nalı sallamak, gümüş kurşun sıkmak istersiniz.

Bu tipler derin bir IQ – EQ çatışması içinde hayatlarını sürdürürler. Bir gün o etkileyici IQ’ları savaşı kazanmıştır ve en parlak halleriyle karşınızda dururlar. Ama çok kısa bir süre sonra ayarı şaşmış EQ’ları zekalarını öyle bir bastırır ki yaptıkları saçmalıklara inanamazsınız. Bunların pek çok tipi vardır ama bir tanesi özellikle tehlikelidir. Yüzlerinde daima harika bir gülümseme, seslerinde eşsiz bir yumuşaklık, üzerinde de sonsuz bir enerji vardır. Önemli pozisyonlar ve etkileyici terfiler içinde hızla yol alırlar. Genelde siyaset, medya, spor, finans gibi şaşalı, insanları kontrol altına alabilecekleri, dalkavuğu bol alanları kendilerine meslek olarak seçerler.

Kendilerine müthiş bir çevre yaratsalar da aslında son derece acımasız, ağır biçimde narsist ve akıl alamaz biçimde manipülatif olurlar. Bunlar kim mi? Tanıştırayım; onlar iş dünyasının psikopatları! İş dünyasındaki psikopatların ellerinde bıçakla etrafa saldırmalarını, çocuk kaçırmalarını ya da zevk için cinayet işlemelerini beklemiyorsunuz herhalde. Bunlar daha çok ‘takım elbiseli yılanlar’dır.

Şimdi düşünelim, nasıl bir iş dünyası tanımlıyoruz? Sürekli adam çıkartılan organizasyonlarla, yorulmak bilmeyen birleşme ya da satın almalarla, jet hızındaki değişimlerle ve çok değişken yapılarla yaşıyoruz. Yani, psikopatlar için harika bir ortam!

“Beyaz yakalı psikopatlar”ın en tehlikeli tarafı, şirketlerin istediği ve ihtiyaç duyduğu özellikleri göstermeleri nedeniyle liderlik kapasitesi taşıyormuş gibi bir portre çizmeleri. Psikopat dediğiniz nedir ki sonuçta? Etkileyici, yumuşak ve cilalı…

Amerika’da Enron’la başlayan skandallara baktığımızda her birinin arkasında böyle bol imajlı birer CEO görmüyor muyuz zaten? Veya 2008 küresel krizini çıkaran Amerikalı finansçılar arasında hiç de azımsanmayacak sayıda psikopatlara ne demeli? Bu adamlar şirketin, ortakların, hisse sahiplerinin parasını çalmakta insanları manipüle edip yalan söylemekte hiçbir sakınca görmediler.

Toplumun her katmanında ama özellikle de iş dünyasında sıklıkla rastladığımız bu insanları teşhis etmenin yolu kendilerinden değil, çevrelerinden geçiyor. Yani bir psikopata gidip kişilik testi yapmak ya da Ezel dünyası lisanıyla “kardeş ne iş?” falan demek fayda etmiyor. Saptama daha çok bu tip insanların ailelerine, iş arkadaşlarına, altında çalışanlara yöneltilen sorular aracılığıyla yapılıyor.

İş yaşamındaki bir psikopatı tanımanın basit yöntemleri var. Örneğin insanları kovmaktan, başkalarının acılarından zevk alan yöneticileriniz varsa dikkat kesilmekte fayda var. Uzmanlar iş dünyasındaki insanların yüzde 2’sinin psikopat olduğunu iddia ediyor zaten.

“Kurumsal psikopatların”, Dr Jekyll ve Mr Hyde gibi “karanlık bir taraflarını” olduğunu düşünen bilim adamları bunları şöyle tanımlıyor: “Hiç acımadan insanları soğukkanlı bir biçimde maniple ederler ve bunu müthiş bir sevimlikle yaparlar. Sahip oldukları enerji sayesinde de iş dünyasında çok önemli noktalara gelirler. En çok ordunun üst kademelerinde, politikada, büyük ve çok uluslu şirketlerde bulunurlar…”

Çok tanıdık değil mi? Zaten kaba bir hesapla, orta boy bir şirkette çalışıyorsanız size de en az bir – iki tane ‘kurumsal psikopat’ düşüyor olması gerekir. O zaman şu ‘check-list’e bir göz atın da her gün kaç psikopatla aynı ortamda çalıştığınızı aşağı yukarı saptayın

1. Yumuşak, etkileyici ve çok cana yakındır.

2. Tüm konuşmaları kendi üzerine çekmek için elinden geleni yapar.

3. Kendi imajlarını pekiştirmek için adam harcamaktan çekinmez.

4. Hiç tereddüt etmeden iş arkadaşlarına, müşterilere ve patronlarına yalan söyler.

5. Kandırdığı ya da maniple ettiği insanların aptal olduğunu düşünür.

6. Fırsatçıdır, kazanmak için acımasızlaşır, kaybetmekten nefret eder.

7. İsteyince hesapçı ve soğuk olabilir.

8. Etik ve dürüst olmayan biçimde davranmakta sakınca görmez.

9. Çalıştığı yerde bir güç ilişkisi ağı kurar ve çıkarları için kullanır.

10. Başkalarına zarar veren kararlarından dolayı pişmanlık duymaz.

Yazar: Burçak Güven

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>