Rehberiniz-İş dünyası sosyal medyayı nasıl kullanıyor?lut

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İş dünyası sosyal medyayı nasıl kullanıyor?lut” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş dünyası sosyal medyayı nasıl kullanıyor?lut

Yoksa global köyün yeni muhtarı sosyal medya mı?

Temel Aksoy; o bir pazarlama dehası ve araştırmaktan, yenilenmekten bıkmayan ömür boyu taze bir beyin.. Yeni dünya düzeni internette şekillenirken, hele ki devlet sırları bile artık sosyal medya aracılığı ile ayyuka çıkarken, O’nun burada da aktif olması hiç şaşılası değil. Blog tutuyor, Tweet atıyor, Facebook’ta takipçileriyle bir araya geliyor. Çünkü Temel Aksoy’un engin tecrübeleri O’na geleceği işaret ediyor, global köyün yeni muhtarının sosyal medya olduğunu söylüyor..

dekatlon buzz Sosyal Medya İletişim Ajansı, iş dünyasının tecrübeli birçok isminin katılımı ile bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma, kariyerlerinin zirvesinde olan ve profesyonel başarılarını yenilikçi anlayışlarına borçlu olan tanınmış isimlerin, sosyal medyayı neden ve nasıl kullandıklarına yanıt buluyor.

Sosyal medya hayatımıza girdi gireli hemen herkesi bir kenarından yakaladı, yarattığı düşünülen bağımlılığın yanında doğru kullanımı sayesinde bireylere birçok faydayı da beraberinde getirdi. Geldiğimiz noktada ise tüm dünyada sosyal ağların günlük hayatımızdaki yeri artıyor. Bu siteleri, artık yalnızca bir eğlence aracı, yalnızca ilkokul arkadaşlarını bulup bir araya gelmeye yarayan bir platform ya da yalnızca sohbet programlarının gelişmiş versiyonları olarak nitelemek imkansız. Meydana gelen bu gelişim ve değişim sosyal ağları başlı başına bir mecra formuna getirmişken, kullanım alışkanlıkları ve kullanım amaçlarına değinmemek de olmaz.

Peki, sosyal ağları kim ne için kullanıyor? En çok 20’li yaşlardaki genç bireyler tarafından kullanılan sosyal ağlar, yalnızca onların emrinde mi dersiniz? İş dünyası ve kariyerinin doruk noktasına ulaşmış Temel Aksoy gibi profesyonellerin sosyal medyaya ayıracak zamanları olmadığını düşünüyorsanız büyük yanılgı içerisindesiniz.

İşte bu araştırmada, iş dünyasının bol tecrübeli profesyonellerine şu üç soruyu sorduk ve zaten yüz binler tarafından tanınan ve saygı duyulan insanların yine de sosyal ağlara neden ihtiyaç duyduklarını anlamaya çalıştık:

İş dünyasının profesyonelleri arasında sosyal medyayı kullanma amaçları arasında temel farklılıklar olmamasına karşın, onların bu platform üzerinden yeni insanlarla tanışma ve kendilerini daha iyi ifade edebilme heyecanları, büyük bir alçakgönüllülük olarak göze çarpıyor ve aslında başarılarının sırlarını da ortak paydada topluyor.

Bu konuda görüşlerin merak ettiğimiz ilk isim ise Eski Synovate Yönetim Kurulu Başkanı ve ünlü danışman Temel Aksoy oldu. Türkiye’nin en bilinen araştırmacılarından birisi olan Temel Aksoy, www.temelaksoy.com’da marka, pazarlama ve yönetim üzerine güncel yazılar yazıyor ve paylaşımlarda bulunuyor. Temel Aksoy aynı zamanda Twitter’ı da aktif olarak kullanıyor. ”Neden sosyal medyayı kullanıyorsunuz sorumuza yanıt olara ise; “İnternet, insanlık tarihinin gördüğü, belki de en güçlü toplumsal devrimi yarattı. İnternetle birlikte, sürekli paylaşan, öğrenen, eğlenen bir insanlık türü ortaya çıktı; ancak yaşadığımız bu gerçeklik aslında teknolojik olmakla birlikte, esas olarak insanidir. Sanal toplulukların gücü, bu teknolojiyi kullanan insanlardan kaynaklanıyor“ diyor ve tarihte ilk kez oluşan bu insani sermayenin, uzağında kalınamayacak kadar değerli olduğunu ekliyor.

Dünya Fütüristler Birliği Türkiye Başkanı ve Brightwell Holdings BV Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas ise, “Çok geniş kitlelere fikir ve mesajlarımı iletme olanağını kullanmış oluyorum.” diyerek özetliyor sosyal medyaya olan ilgisini. Alphan Manas; Facebook ve Twitter kullanıyor, alphanmanas.com’da iş hayatıyla ilgili ve kişisel yazılar yazıyor.

Bir başka önde gelen fütürist ve M-Gen Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu Ufuk Tarhan ise, sosyal medyayı işi için kullandığını ve gelinen noktada kullanmamak gibi bir seçenek olmadığını söylüyor. Sosyal medyayı, yeni çağın ve dijital ekonominin en önemi yapı taşı olarak gören Ufuk Hanım, ayrıca her ne kadar iş için olsa da sosyal medyanın kendisine keyif verdiğini de belirtiyor. Ufuk Tarhan, Twitter, Facebook ve Friendfeed kullanmanın yanı sıra, kurucusu olduğu “Gelecek Planlama Merkezi” internet sitesi (m-gen.biz)’nde paylaşımlarda bulunuyor.

Deulcom İnternational Kurucusu Baybars Altuntaş, sosyal medyaya olan ilgisinin Dragon’s Den programından sonra iyice arttığını, Facebook’ta 80 olan arkadaş sayısının programın gösterildiği 8 hafta sonunda 1100’ çıktığını söylüyor. Baybars Altuntaş, sosyal medyada, girişimcilerden gelen soruları yanıtlamak, zaman zaman kendi hakkında kamuoyu açıklamalarına yer vermek ve insanların kendisi hakkındaki görüşlerinden haberdar olabilmek için yer alıyor. Baybars Altuntaş, Facebook’un oldukça aktif bir kullanıcısı olmakla beraber, kamuoyu açıklamalarını bile Facebook sayfasından yapıyor.

Sosyal medya, artık bir eğlence aracından çok ötelerde, bir fayda aracı, kimi zaman bir açık özgeçmiş. Ve bu denli nitelikleri her geçen gün biraz daha artıp çeşitlenen bir kanalda kullanıcıların edinimleri de çok çeşitli olabiliyor.

Bu sorumuzu da sırayı bozmadan değerli profesyonellere yöneltiyoruz ve ilk cevabı aldığımız Temel Aksoy, “Matbaanın icadı Avrupa’da her şeyi değiştirdi. Daha sonra, 19. yüzyılın ortalarında telgrafın icadıyla başlayan yeni iletişim yöntemleri, telefon, fotoğraf, radyo ve televizyonun icadıyla, bizim bugün kullandığımız medyanın altyapısını oluşturdu.

Ancak bunların hepsi, ya “bire bir” iletişim araçlarıydı (telgraf, telefon) ya da “bir kişinin birçok kişiye” iletişimini sağlayan araçlardı (radyo, televizyon).

İnternet iletişimi ise “çok kişinin çok kişiye” yaptığı bir iletişimdir ve bu niteliğiyle diğer mecralardan radikal bir şekilde farklılaşır. Böyle bir mecra kullanımını, insanlık olarak ilk kez yaşıyoruz. Henüz başında olduğumuz için tam anlamıyla kavrayamıyor olabiliriz ama yaşadığımız bu deneyimin etkisi tahminlerimizin ötesinde olacak.” diyerek bu sorumuza genel bir bakış açısı getiriyor ve sosyal medyanın kazanımlarını daha derin inceliyor.

Alphan Manas bu sorumuza daha kişisel bir görüş getirerek, “Sosyal medyayı kullanmadan tanışma ve fikir değişimi olanağı bulamayacağınız çok geniş ve farklı gelir, eğitim, düşünce grupları ile tanışma olanağı buluyorsunuz.” diyor.

Geleceğin bir başka sözcüsü Ufuk Tarhan ise şu andaki işinin, tanınmışlığının ve başarısının en önemli kaynağını sosyal medya olarak görüyor. Sosyal medya sayesinde büyük, küçük, bireysel işletme ve kurumların maddi ve manevi kazanımlarını maximize edebileceklerini ekliyor.

Deulcom İnternational’ı hızlı bir şekilde çok iyi yerlere getiren ve Türkiye’nin dünyaya açılan kapısında önemli isimlerden birisi olan Baybars Altuntaş, “Sosyal medya sayesinde beni takip edenlerin benim hakkımdaki görüşlerini öğreniyorum. Bu da kendi kişisel gelişimime yardımcı oluyor. Bir çok insanla tanışma fırsatı buluyorum. Ayrıca ben kamuoyu açıklamalarımı da Facebook sayfamdan yapıyorum ve gazeteciler artık bu açıklamalar üzerine beni arıyorlar. Yani benim Facebook sayfan artık bir mecra haline geldi.” diyor.

Geniş vizyonuyla sosyal medya olgusuna derin anlamlar kazandıran Temel Aksoy, “Sosyal ağların en belirgin özelliklerinden biri, her katılımcının aynı zamanda hem üretici hem tüketici olmasıdır. Bir forum sitesine girerek bir konuda başkalarının yorumlarını okuyup onlara yorum yazan bir kullanıcı, söz konusu sitenin hem tüketicisi hem de üreticisi konumundadır. Bir sosyal ağa üye olan her yeni kullanıcı, üretim ve tüketim potansiyeliyle o ağın değerini artırır. Sosyal ağların bu özelliği ekonomi disiplininin “azalan verimler teorisini” de yerle bir eden bir gelişmedir.

İnternet üzerinde oluşan sosyal ağlar bundan sonra hayatımızın ayrılmaz parçası olacak. Toplumsal ilişkilerimizi ve ekonominin işleyişini değiştiren bu yeni oluşumu daha iyi anlamamız ve nasıl kullanacağımızı daha iyi b

Kaynak: http://www.haber.gazetevatan.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir