Rehberiniz-İş değiştirmenin en kolay 10 yolu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İş değiştirmenin en kolay 10 yolu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş değiştirmenin en kolay 10 yolu

’Birşeyi çok istersen yaparsın’ derler… Zaman zaman iş değişikliğiyle ilgili kara kediler aklınızı karıştırabilir. Eğer gerçekten iş değişikliği istiyorsanız kendi isteğinize uygun yeni bir iş eninde sonunda bulursunuz. İşte size kolay iş değiştirmenin 10 altın kuralı!

1. Ne istiyorsunuz?

İnsanoğlu doğası gereği hayatındaki her yenilik öncesinde tedirgin ve endişeli olur. Ama eğer hayatınızı değiştirmenin vakti geldiyse de vakit kaybetmenin de çok anlamı yok. Kariyer yöneticisi Sarah Berry, ’Kararlı olun ve kesin adımlar atın’ diyor. Öncelikle kendinize niçin iş değiştirmek istediğinizi sorun. Para için mi yoksa statü değişikliği için mi? Bir de kuşkusuz nasıl bir ortamda çalışmak istediğinizi sorgulayın!

2. Vİzyonunuzu genişletin!

Yeni bir iş hayalini kurmak zor iştir. İnsana pek güven veren bir his yaratmaz. İnsanlar genelde bulundukları ortamdaki duruma hakimdir. Kendi dışındaki sınırları pek bilmezler. Çalışanlar yeni transfer yeteneklerine daha açık olmalılar.

3. Antenleri açın!

Çevrenize, eşinize, dostunuza iş değişikliği yapcağınızı bildirin. Antenleriniz sürekli açık olsun. Konferanslarda ve iş toplantılarında tanıştığınız insanlarla kontağa geçin. İnsan kaynaklarında çalışan eşinize dostunuza mutlaka iş aradığınızı söyleyin. Nereden ne geleceğini bilemezsiniz…

4. CV’nizi renklendirin!

Sarah Berry, CV’nin iş bulmadaki hayati öneminin iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyor. Bazı CV’lerin alt alta sıralanmış sıkıcı maddelerden oluşan bir yazı dizisi olduğuna dikkat çeken Berry ’Sıkıcılıktan kaçının!’ diyor ve CV’lerinizi sizi satacak bir vitrin haline getirin!’ önerisinde bulunuyor.

5. Farklı kaynaklara başvurun!

Gazetelerin iş ilanları köşesini sürekli takip edin. İnternet bu işi için en uygun bir ortam. Bazı şirketlere ve kurumlara da direk olarak gidin ve konuşun. ÇOk daha etkili olur.

6. İş bulma kurumlarına başvurun!

Türkiye’de çok yaygın bir sistem olmasa da yine de uygulanabilecek bir yöntem. İş bulma kurumlarının küçük işletmelerle bağlantıları güçlüdür. Bu bağlantılardan yaralanabilirsiniz.

7. Başvurularınızı özenle seçin!

Kesinlikle laf olsun diye CV göndermeyin. Sadece gerçek anlamda size uyan veya başka bir deyişle gerçekten şansınızın olduğu şirketlere yönelin. Boşu boşuna zaman harcamayın. Kendi deneyimlerinizin çok dışında bir iş edinirseniz işe girme şansınız çok düşük olabilir. Kendinizi olduğunuzdan farklı göstermek zorunda kalabilirsiniz. Bu da ileride başınıza büyük dertler açar.

8. Kendinize güvenin!

Özellikle iş görüşmesine gittiğinizde ürkek ve güvensiz bir duruş sergilemeyin. Sorulan soruları düzgün ve çok yönlü yanıtlayın. Ama sadece soruları cevaplamakla yetinmeyin siz de soru sorun. işin incelikleri ve detatylarıyla ilgilendiğinizi gösterin.

9. Feedback (geri bildirim) isteyin!

Her ’hayır’ ’evet’ e ne kadar yakın olduğunuzu gösterir. Eğer işe kabul edilmediyseniz mutlaka şirketten size feedback olabilecek birtakım bilgiler alın. Neden kabul edilmediğinizi öğrenin!

10. Sabırsız olmayın!

İş bulma süreci çok kolay bir süreç değildir. Aylar bile sürebilir. Sabırsız olmayın…

Kaynak: http://www.ekolay.net

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>