Rehberiniz-İş bulmak bir dert, işe başlamak ayrı dert

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İş bulmak bir dert, işe başlamak ayrı dert” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İş bulmak bir dert, işe başlamak ayrı dert

İş bulmak bir dert, işe başlamak ayrı bir dert! Sağlık raporu, sabıka kaydı, noter onaylı diploma, ikametgâh… Bu belgeleri hazırlamak tam bir çile. Vatandaşın isteği vakit, nakit ve kağıt israfına son vermek!

İş bulmak zor! Bir de iş bulduktan sonra yaşanan meşakkat var ki, sormayın. Teknoloji çağında olmamıza rağmen, kayıt için gerekli evrakları hazırlamak halen can sıkıcı. Gerek devlette olsun, gerek özelde istenilen 9 belge var. Adli sicil kaydı, sağlık raporu, nüfus cüzdan sureti, ikametgâh, vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, diplomanın noter tasdikli örneği, askerlik durum belgesi. Bu belgeleri ayarlamak için hem vakit hem de nakit gerekli.

Sabıka kaydı alabilmek için adliye de uzun bir kuyruk beklemek kaçınılmaz. İstanbul’daki bir adliyede, günlük en az 5 bin kişiye adli sicil kaydı veriliyor. Hem de 6 TL’ye. Sağlık raporu için tahlil yaptırmanız ve bu tahlillerin bir gün sonra çıkacak sonuçlarını beklemeniz gerekli. Nüfus cüzdanı sureti noterden alındığında 20 liraya mâl oluyor. Nüfus cüzdanı fotokopisini saymıyoruz, harcanan kağıtlar dışında. Sırada, diplomanın onaylı örneği var. Nadir de olsa bazı kurumlar insaf edip diplomanın fotokopisini istiyor. Yoksa diplomayı noterde onaylatmak için 20 lira lazım. Askerlik durum belgesine değinmiyoruz bile. Bütün bunlara çare ise şimdilik yok. Bu yüzden sözü, işe başlamak için evrak hazırlama zorluğuna katlananlara bırakıyoruz.

Fatih Anar (Metin yazarı): Ben evraklar için 3 günümü ve 50 liramı harcadım. Bu yüzden insan bunlarla uğraşmaktan beziyor. Keşke her şey dijital olsa.

Murat Öz (Bilgisayar mühendisi): Sağlık raporunu 2 günde aldım. Ama en zoru askerlik belgesi ve sabıka kaydıydı. Düşünsenize, sabıka kaydı almak için gittiğim adliyede sıra yüzünden ilk gün elim boş döndüm. Ertesi gün yoğunluğu az olan bir yerde işimi hallettim. Askerlik belgesinde ise benim şanssızlığımdan olacak herhalde bayağı bir uğraştım. En can yakanı bu evrakları hazırlarken cüzdanımdaki tüm parayı harcamam.

Ayça Tığlı (Beslenme ve diyetetik uzmanı): Ben özel bir tıp merkezinde çalışıyorum. Mezun olmadan işe başladım. Mezun olduğumda yoğun bir tempoda çalıştığımdan, kurumun istediği belgeleri kısa sürede ayarlamam çok zor oldu. Ayrıca 70 lira harcadım. s.senturk@zaman.com.tr

***

Yakında e-devletten beklenen müjde gelecek

Bu yıl devletin yeni bir uygulaması başladı: e-devlet. Buna göre vatandaşlar, PTT merkezlerinden aldıkları şifre ile www.turkiye.gov.tr adresine girip kendileriyle ilgili her şeyi görebiliyor; haklarındaki her işlemi buradan yürütebiliyorlar. Yakınd kişi sabıka kaydını, nüfus bilgilerini, sağlıkla ilgili işlerini e-devlet şifresini kullanarak görebilecek, evraklarını buradan kolaylıkla çıkartabilecek. Ayrıca, e-devlet ile anlaşmalı olan kurumlarda, işe alacakları kişilerin bilgilerini buradan öğrenebilecek ve evrak zahmetine gerek kalmayacak.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir