Rehberiniz-İnternette ‘şüpheci’ olun

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İnternette ‘şüpheci’ olun” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İnternette ‘şüpheci’ olun

İnternetteki tehlike; kullanıcılarının %65’i mağdur. Sanal dünya olarak adlandırılan internetteki bazı şeyler somut şekilde hayatımızı etkiliyor. Hem duygusal hem de fiziksel olarak etkilerini hissettiğimiz internet unsurlarını başında da “Siber suçlar” geliyor.

Ne kadar belirtsek yetmeyeceğini düşündüğüm siber suçlar ve internette güvende olmanın yollarını biraz dahageniş bir pencereden bir kere daha ele almak istiyorum. Özellikle internet üzerinde bankacılık işlemleri ve alışveriş gibi finansal eylemlerle ilgili konularda sadece yükleyeceğiniz bir koruma programına değil kendi alacağınız tedbirlere de de önem vermeniz gerekiyor.

İNTERNETİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Kullanıcıların %28’i internetsiz yaşayamadığını ve gün boyunca sürekli bağlı kalma ihtiyacı duyduğunu belirtiyor

%40’lık bir kesim gün içinde ara sıra çevirimdışı olsa da yine de her gün internete girmek istediğini söylüyor

%27’si interneti faydalı buluyor ama her gün girmeyi gerektirecek kadar önemsemiyor

Sadece 5%’lik bir kesim internetin hayatlarının önemli bir parçası olmadığını düşünüyor.

İNTERNETİN BİLİNMEYEN YÜZÜ

İşin ciddiyetini belirtmek için bir kaç veri ile başlayalım. Dünya çapında yapılan geniş bir araştırmanın sonuçları gösteriyor ki dünya üzerindeki internet kullanıcılarının %65’i bir şekilde siber suçların kurbanı oldu. Yine dünya genelindeki kullanıcıların sadece %59’u kendisini internette güvende hissediyor; %3’lük naif, saf bir grup da kendisinin başına “asla” siber suçla alakalı bir olay gelemeyeceğini düşünüyor.

Siber suçlar kapsamında yapılan eylemler incelendiğinde mağdurların:

%51’i virüs ve zararlı yazılımlara

%10’u online kandırmaya

%9’u phishing denilen oltalamaya

%7’si sosyal medya sitelerindeki profillerinin çalınmasına

%7’si kredi kartı yolsuzluğuna

%7’si de cinsel avcılığa

%6’sı online (çevirimiçi) tacize(ırkçılık, seks, şiddet…)

%4’ü kimlik hırsızlığına maruz kaldı.

Ve malesef dünya üzerindeki her 3 siber suçtan 1’i asla çözümlenemiyor (yaklaşık %1).

UNUTMAYIN! SİBER SUÇLAR ARTIK GLOBAL ORGANİZE SUÇ ŞEBEKELERİ TARAFINDAN YÖNETİLİYOR

Siber suçlar eskisi gibi genç çocukların sorumsuz eğlence aktiviteleri değil artık, uluslar arası suç kartellerini tarafından gerçekleştirilen organize suçlardır. Bu insanlar gerçek suçlular, içlerinde sizi sokakta gerçekten soyan adamlar, hırsızlar, başka suçlar işleyenler var.

Sanal dünyada suç yöntemleriyle kazanılacak o kadar çok para var ki gerçek anlamda sistemde kayıtlı suçlular bu mecraya yönelmiş durumda. Gidip koca bir bankayı soymak yerine herkesten ufak miktarlarda çalarak hem fark edilmeden işlerini yapıyorlar hem de çok büyük miktarlarda illegal para kazanıyorlar.

EN ÖNEMLİ TEDBİR “ŞÜPHECİ DAVRANMAK

Özellikle sosyal medya, alışveriş siteleri gibi mecralar için kişisel ve iş epostanızdan farklı bir email kullanın.

Şifrenizi kimse ile paylaşmayın.

Gerekmedikçe sitelere kişisel bilgilerinizi vermeyin.

Tanımadığınız kişilerden gelen e-postalarda yer alan eklentileri, uzantıları/linkleri açmayın.

Gerçek olamayacak kadar güzel tekliflere inanmayın.

Finansal bilgilerinizi bilgisayarınızda tutmayın. Onları gizli ve güvenli bir yerde saklayın.

Sadece anti-virüs programı değil, tam kapsamlı bir güvenlik programı kullanın (internet security).

Ücretsiz koruma ve anti-virüs programlarından fazla bir koruma beklemeyin (ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti).

Birkaç farklı şifre oluşturun. Her hesap için aynı şifreyi kullanmayın. O şifreyi öğrenen, sizin tüm hesaplarınızı ele geçirmiş olur. Hepsinin hatırlamak çok olur evet, ama en azından kendinize 4 ayrı şifre belirleyin ve bunları farklı hesaplarda kullanın. Mesela kişisel email hesabınızla internet bankacılığı için tahsis ettiğiniz farklı olsun.

Şifreleriniz kolyca tahmin edilebilir kişisel bilgilerden oluşmasın. Şifrelerinizin karmaşık yapılarda olmasına, bir büyük harf, rakam ve sembol içermesine özen gösterin.

Kredi kartınızla alışveriş yapıldığında cep telefonunuza sms gelecek şekilde bir ayar oluşturun. Böylece bilginiz dahilinde yapılacak bir işlemden anında haberdar olabilirsiniz.

Mutlaka düzenli olarak bilgisayarınızdaki içeriği yedekleyin. Böylece hacklenseniz bile bilgilerinizi yedeklerinden tekrar güncelleyebilirsiniz.

Tanıdık birinden bile gelse emaille gelen tavsiye internet sitelerinin adreslerini arama çubuğuna elle yazın.

Oldu ya yanlışlıkla linke tıkladınız, gözünüzü internet çubuğundan ayırmayın ve adresi kontrol edin gerçek ve meşru bir adres asla “www.twitter.com” şeklinde olmayacaktır. Bu doğrudan av sahasına yönlendirildiğinizi gösterir. Yasal ve gerçek internet sitesinin adresi “http://twitter.com/” şeklinde çıkar.

Üyesi olduğunuz sosyalleşme sitelerinin adreslerine dikkat edin ve orijinalinin yazılışını bir şekilde hafızanıza kaydetmeye çalışın.

Başınıza bir şey geldiğinde asla sineye çekip sessiz kalmayın derhal Bilişim Suçları departmanına bildirin. Bu derpatman düşündüğünüzden çok daha iyi çalışıyor ve size yardım edecektir. Ayrıca bu şekilde başka kişilerinde bu suça kurban gitmesini engelleyebilirsiniz.

Tüm bunların ötesinde işletim sisteminizin güncel olmasına önem verin.

Mutlaka bir koruma programı kullanın ve sürekli güncelleyin. Büyük firmalar Symantec, Kaspersky, Eset, Trend Micro, McAfee gibi her çıkan yeni virüs ve tehditten birkaç saat sonra koruyucu eklentiyi geliştirip kullanıcıya sunabiliyorlar. Bu bakımdan güncelleme yapmanız çok önemli.

Büyük bilişim güvenliği firmalarının sitelerini ara sıra ziyaret edin ve orada yeni tehditlerle ilgili yayınlanan bültenleri takip edin.

ONLİNE BANKACILIK KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bu tür işlemler için mutlaka ayrı bir email hesabı oluşturun, asla kişisel ya da iş epostanızı kullanmayın.

Bilgisayardan bağımsız, “ek güvenlik önlemleri”nden yararlanın, cep şifre, mobil imza gibi.

Bildirim ayarlarınızı her tür finansal işlemden sonra size email ile gönderim yapacak şekilde ayarlayın. Özellikle para aktarma ve kredi kartı kullanımı için smsle uyarı sistemini aktif hale getirin.

Bankacılık işlemlerinde kullandığınız şifreleri asla başkaları tarafından kolay ulaşılabilecek bir belgeye, paylaşımlı bir bilgisayara kaydetmeyin

Bankalardan gelen emaillere karşı şüpheci davranın, bunlarda yer alan linklere tıklamayın. Eğer bir kampanya ya da bilgi güncellemesi söz konusuysa ve bunu merak ediyorsanız direkt olarak bankanın internet sitesini ziyaret edin ve ilgili konuyu orada bulun. Bankalar eposta ile yaptıkları bildirimlere internet sitelerinde de yer verir ve tanıtır.

Şüpheli gördüğünüz emailleri mutlaka bankanızın müşteri ilişkileri departmanına göndererek bildirin.

Yazar: Selin Kunt

Kaynak: http://www.haberturk.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir