Rehberiniz-İnsanları traş etmeden önce sakallarını köpürtün!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İnsanları traş etmeden önce sakallarını köpürtün!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İnsanları traş etmeden önce sakallarını köpürtün!

İNSANLARI TRAŞ ETMEDEN ÖNCE SAKALLARINI KÖPÜRTÜN!

Hem Amerika’da hem de Türkiye’de yapılan araştırmalar gösteriyor ki, iş hayatında başarı yetenekten çok insan ilişkilerine bağlıdır.

İşten atılma nedenleri araştırıldığında %80 oranında “diğer iş arkadaşlarıyla uyumsuzluk yaşamak” olduğu görülmüştür. İşverenler kurumdaki “ahengi” bozan kişileri eğer deha seviyesinde yetenekli değilse işten çıkarmak eğilimindedir. Çünkü onlar için önemli olan ekip çalışmasına uyum sağlayabilmektir.

İnsan ilişkileri ile ilgili kritik nokta da çatışmaların nasıl yönetileceğidir.

Amerikanın ünlü “beşeri münasebetler” uzmanı Dale Carniage’ye göre her eleştiriden önce mutlaka bir övgü yapılmalıdır. Bu berberin sakalı kesmeden önce sabun ile köpürtmesine benzer. Övgü yapmadan eleştirmek ise müşterinin sakalını “köpüklemeden” tıraş etmeye benzer. Aşırı hassas kişilere bu dahi yetersizdir. Onlara “tost” ekmeği gibi “övgü+eleştiri+övgü” sıralamasını takip etmeniz öneriliyor. önce onun hakkında olumlu bir şey söyleyin, sonra olumsuz eleştirinizi söyleyin sonra tekrar olumlu bir şey söyleyin. Buna “sandöviç gibi eleştirmek” deniyor!

Yani bir kişiyi eleştirecekseniz, yada onun hoşuna gitmeyecek bir şey söyleyecekseniz, onu kırmadan bunu yapmak istiyorsanız; yapmanız gereken şu sırayı izlemek; bir övgüyle açılış yapıyorsunuz, ardından eleştirinizi söylüyorsunuz, sonra yeni bir övgüyle konuşmanızı kapatıyorsunuz.

Böylece muhatabınızın egosunu karşınıza almadan onda istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Kaynak: turkey90.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir