Rehberiniz-İnsan neden süperstar olmak ister?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İnsan neden süperstar olmak ister?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İnsan neden süperstar olmak ister?

STAR olmak insanda nasıl bir etki yapar? Brigitte Bardot ‘inanılmaz kötü bir şeydir’ diyor mesela. Hayatımıza giren küçüklü büyüklü, kimi kalıcı kimi (reality show ünlüleri gibi) üç günlük şöhretler nasıl insanlardır? Bir insan niye ünlü olmayı ister? Ünlüler buna nasıl dayanır? Dayanamayan nasıl kafayı yer? Psikiyatr Eric Corbobesse ve psikanalist Laurent Muldwolf Succès Damné (Lanetli Başarı) adlı kitaplarında ünlü şarkıcıların ve oyuncuların biyografilerini izleyerek şöhretin insan ruhunda yarattığı yıkımı inceliyorlar. L’Express son sayısında iki uzmanla yapılan (Claire Chartier imzalı) çok ilginç bir röportaj yayımladı. Size okutmak istedik…

Niye bazı insanlar mutlaka star olmak ister?

Laurent Muldwrf – Ünlü olma isteği genellikle hayattan alınacak bir intikamın, sevgi eksikliğinin veya yaşanmış bir travmanın sonucudur. Pek çok star tanınmadan önce ‘hayat kazası’ geçirmişlerdir. Madonna ile Bono mesela çok genç yaşta annelerini kaybetmiş; Johnny Holliday babası tarafından terk edilmiş. Garip gelecek ama, bu trajediler, bu insanlara ünlü olmak için verecekleri çok zor mücadele için inanılmaz bir itici güç oluşturuyor. Eğer çok dirençli bir karakteri varsa ve tabii şanş da yüzüne gülerse, ünlü olabilir.

Yani herşey çocuklukta başlıyor, öyle mi?

L.M. – Geleceğin yıldızı, başkalarını kendine hayran etmeden önce, çocuklukta ‘kendi kendini baştan çıkarmayı’ öğrenir. Aynanın karşısına geçip, önce kendinin hayran olacağı bir ‘ben’ yaratmaya başlar.

Eric Corbobesse – Sevgi açığı yaşayan geleceğin starı, bu acısına ilaç olarak (Sertap Erener’in ‘kendime yeni bir ben lazım’ dediği gibi) bir alter ego ortaya çıkarır. Bu başka ben ondan daha güçlü olacaktır ve insanlar tarafından sevilecektir. Sonra, ömrünü bu yeni ben’i yaşatmak ve ünlü kılmaya vakfeder.

Nasıl yapar bunu?

E.C. – Menacerlerin yardımıyla, ünlü olmadan önceki zor günlerde ileride işlerine yarayacak deneyimler yaşayarak ve kendisine bir hikaye uydurarak. Bob Dylan mesela, öksüz ve yetim bir çocuk olduğunu anlatır. Halbuki bir burjuva ailenin çocuğudur.

Ve sonunda ünlü oldu. En zoru şimdi başlıyor, değil mi?

L.M. – Eğer şöhret çok hızlı ve şiddetli gelirse, insanın benliğini yıkıp geçen bir yangına sebep olur. O kadar yoğun ve hızlı bir deneyimin içinde bulur kendini ki, aklı durur, sağlıklı düşünemez olun, ne olduğunu şaşırır. Jean Seberg mesela. Massachusettes’te buğday tarlalarında gezerken, kendini bir anda Otto Preminger’in platosunda, Jeanne d’Arc’ı oynarken buldu. Bu başarı, kendisi söylüyor bunu, onu allak bullak etti.

E.C. – Her halükârda hayat birden müthiş hız kazanır. Böyle olunca da, yeni star gerçeklerden kopar, ayağı yere basmaz, kendi olmaktan çıkar. Bu tempoya dayanabilmek için amfetamin türü uyarıcılardan; sonra – uyuması da lazım – uyku ilaçlarından medet ummaya başlar. Madem ki dünya ayaklarının altındadır, her şey mümkündür artık. Çocukça bir güç duygusu içinde ciddi ciddi böyle düşünmeye başlar. Böyle olunca, içine düştüğü boşluk daha da derinleşir. Ve, bu boşluk büyüdükçe, bunu yeni ve daha güçlü heyecanlarla doldurmak gerekir. Bazen öğğh diyene kadar… Ünlü olmanın getirdiği bir meslek hastalığı vardır: İnşaatta çalışan işçilerin amyant yüzünden ciğer hastası olması gibi, ünlüler de narsisik yani ‘kendine hasta’ olur.

L.M. – Tabii her ünlü, star-sistemin oyununa gelmez, şöhret hastalığına yakalanmaz. Mesela Jeanne Moreau’ya ‘Bu fizikle sinemada hiç şansın yok’ derlermiş. Oysa çarpık yüzüyle ve sarkık dudaklarıyla büyük bir star olarak yaşamayı bildi.

Şöhret insanın kişiliğini ‘dondurur’ derler?

E.C. – Tamamen öyle! Normal hayatta bir insan, bulunduğu ortama göre, bir kişilikten diğerine geçebilir. Ailesine, dostlarına, iş arkadaşlarına farklı yüzlerini gösterebilir. Starın böyle ‘psişik esneklik’ hakkı yoktur. Hayran kitlesi onu öteki ben’e mahkum eder, kendi kopyasından ibaret hale getirir.

L.M. – Seyirci, karşısında değişmeyen bir imaj ister, bu ona güven verir. Ama bugün ‘gerçeklik’ de istiyor artık. Bugünün starları çok daha kuvvetli bir ışık altındalar, o yüzden özel yaşamları bugün çok daha fazla ortalara seriliyor.

Hep daha fazla gerçek, hep daha fazla çıplaklık… hem gerçek anlamda, hem mecazi anlamda, öyle mi?

E.C. – Kesinlikle! Eskiden Marilyn Monroe’nun çıplak bir fotoğrafı hayranlarına yetiyordu. Bugün ‘porno video’dan azı kesmiyor. Ama star açısından bu tehlikeli bir oyun. Özel hayat, mahremiyet, kişiliğin zırhıdır. Bu zırhta bir kere delik açılmasına izin verirsen, dışarıdan gelecek saldırılar çok daha ağır yaralara sebep olur.

Herkese ait olan bir insan nasıl kendisi kalabilir?

E.C. – Bütün sorun (dışa yansıyan kimlik ve imajla insanın gerçek kimliği arasındaki) mesafeyi doğru ayarlamakta. Eğer star, kendi kopyası’nın imajına kendisi inanmaya başlar, kendini gerçekten imajı gibi zannetmeye başlarsa (Michael Jackson gibi) bu bir faciaya sebep olur. Kendi imajına ‘bağımlı’ hale gelebilir. Mahkum olduğu gerçek kimliği’nden ve imajından nefret etmeye başlayabilir (Yine Michael Jackson gibi). Buna karşılık öteki ben’in de, gerçek ben’den çok da farklı olmaması gerekir. Çünkü yarattığınız ben, gerçek ben’in yaralarını tedavi edecek, onu kurtaracak. Çok farklı olursa, bu görevi yerine getiremez. Lady Gaga mesela çok iyi bir denge tutturdu: Kendine son derece simgesel bir süperkadın kimliği icat etti; kişiliğini az da olsa yansıtıyordur herhalde, ama hayalle gerçeği asla birbirine karıştırmıyor, yarattığı kişiliği bir oyun gibi oynuyor. Gerçek hayatta New York’lu bir Katolik İtalyan olmayı sürdürüyor. Günlük hayatında görenler onu tanıyamaz.

L.M. – Önemli olan – mesela yakın çevresinin karşısında ‘kendi olarak’ kalmaya özen göstererek veya çıplak film çevirmeyi her zaman reddeden Claudia Cardinale gibi (Bak. Türkan Şoray kanunları) kendine bir ‘meslek etiği’ icat ederek – pusulayı şaşırmamayı başarmak. Dümeni kaçırmamak, kontrolü kaybetmemek. Jane Fonda, Clint Eastwood gibi kimi oyuncular kendi prodüksiyon şirketlerini kurdular. Tuhaf gelecek ama, parasını çarçur etmek de ‘sistemin oyununa gelmeyi reddetmek’ için bir yöntem olabilir. Bir başka yöntem, beklentilerini karşılamayıp seyirciyi hayal kırıklığına uğratma riskine girmek. Beatles, bunu yaptı; 1966’de San Fransisco’da verdikleri ve kâbusa dönüşen bir konserden sonra – seyircinin çığlıklarından ve gürültüsünden kendi çaldıkları müziği duyamaz hale geldikleri gerekçesiyle – sahneye çıkmayı reddetmişti Beatles.

E.C. – Bir de fikir alanında, din alanında yahut sosyal adalet alanında ‘kendinden daha büyük’ birisini aramak da, megalomanlıktan kurtulmak için bir çare olabilir.

Söylediklerinize bakılırsa, kendinden ‘üçüncü şahıs’ olarak bahseden Alain Delon’a gülmemek gerek. Ciddi misiniz?

E.C.- Kesinlikle! Alain Delon bu yöntemle kopyasına bir isim takıyor: Ben kim olduğumu biliyorum, ben benim; Alain Delon, o, başka birisi, ben değilim. Bu epey sağlıklı bir tepki. Ayrıca biraz megalomanlıktan da zarar gelmez. Bu sayede Kurt Cobain uyuşturucu bağımlısı bir serseri değil efsanevi bir pop şarkıcısı oldu. Bu sayede George Lucas Star Wars’ı çekti…

Kaynak: http://www.hurriyetkampus.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>