Rehberiniz-İnsan mesleğini seçerken nelere dikkat etmeli?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İnsan mesleğini seçerken nelere dikkat etmeli?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İnsan mesleğini seçerken nelere dikkat etmeli?

KONU:NE İSTEDİĞİNİ NETLEŞTİRME

SORU: Ben iletişim fakültesi mezunuyum. Sorunum, tam olarak ne istediğimden emin olamıyorum. Halkla ilişkiler en çok yapmak istediğim meslek ama bu konuda da yeterince bilgi sahibi değilim. Bana yardımcı olabilir misiniz? (Abdullah G.)

CEVAP:

Meslek gibi önemli bir konuda, hakkınızda sahip olduğum sınırlı bilgi ile öneride bulunamam.

Sadece şunu bilmenizi isterim; hayatta önemli olan hangi işi yaptığınız değil işinizi ne kadar iyi yaptığınızdır. Yozgat’ın dağında açlık sınırında yaşayan kişi de öğretmen, İstanbul’da yüzmilyarlarca serveti olan Erol Altaca da öğretmen.

Bunun anlamı iyi yada kötü meslek yok aslında. Mesleğini başarıyla yapanlar ve yapamayanlar var. Önemli olan hangi mesleği yaptığından daha çok, o mesleği yapanlar arasında kaçıncı ligde olduğun. Tıpkı futboldaki ve futbolculardaki gibi.

Basit bir örnekle anlatayım. “Balıkçı olmak ister misin?” desem muhtemelen “hayır” dersin. Ancak “Dardanel Ton firmasının sahibi olmak ister misin?” dersem, muhtemelen “evet” dersin. Dardanel ton, firmasının sahibi ne iş yapıyor? Balıkçı!

Üniversite gençlerinin meslek seçimi ile ilgili yanlış bir beklentileri var. İyi bir mesleğe sahip olmakla, fazla çaba harcamadan rahat ve başarılı bir hayat yaşayabileceklerini sanıyorlar. Bu asrın hatasıdır! Çünkü iyi mesleklerdeki mücadele, stres ve rekabet daha fazladır.

Hayatta aslolan “olmak” değil “yapmak”tır! Ne olduğun değil ne yaptığın önemlidir. Kartvizitinde, doktor, mühendis yada avukat yazdığı halde, başarılı işler yapamadığı için son derece zor şartlarda yaşayan bir sürü insan tanıyorum.

Üniversite öğrencilerinin “olmak” değil “yapmak” odaklı düşünmeleri gerekir. “Ne olabilirim” değil, “neler yapabilirim” diye düşünmeleri gerekir. Hayattaki gerçek güvence “olmak” değil “yapmak”tır.

Unutmayın, “olmak” için, “yapmak” gerekir. Yapmak için de “bilmek” Siz mesleğinizi yapın. Nedir öğrencinin mesleği? Öğrenmek! Öğrenci mesleksiz değildir, öğrencinin mesleği öğrenmektir!

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>