Rehberiniz-“insan kaynakları beni kurtar”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak ““insan kaynakları beni kurtar”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
“insan kaynakları beni kurtar”

YAPRAK ELDEM VE “İNSAN KAYNAKLARI BENİ KURTAR” HAKKINDA.

İnsan Kaynakları Beni Kurtar” adlı ilk kitabında “Türk tipi insan kaynakları uygulamaları”nı anlatıyor.

Türkiye’de “İnsan Kaynakları”nın, teorisi ile pratiği arasındaki büyük ve komik uçurumu ortaya koyuyor. İşyerlerindeki gündelik hayatı, o kadar spesifik gözlemlerle anlatıyor ki, çalışan herkesin “aaa bizi anlatıyor” dediği bir kitapla karşı karşıyayız.

Kitabın emsallerinden tek farkı, uygulama gözlemlerine ağırlık vermesi değil, aynı zamanda eğlenceli üslubu ile, bir “Güler Yüzlü Yönetim Kitabı” niteliği taşıyor.

Yaprak Eldem, “Protest” fikirleriyle, “neden olmasın?” sorusuyla, yerleşik yargıları sorguluyor:

1. İşyerinde aşk yaşanabileceğini savunuyor!

2. Özgeçmişle beraber bir adet resmin istenmesini insan haklarına aykırı buluyor!

3. İş ilanında bazı üniversitelerin mezunlarının kabul edilmesine şiddetle karşı çıkıyor!

4. Tatil günlerinin daha fazla artırılması gerektiğini savunuyor!

5. Çalışanların kendilerine “sen” diye hitap eden yöneticilere, ilk ismiyle hitap edebilmesini, hatta yöneticilerin çalışanlara çay kahve ikram edebilmesini savunuyor!

6. Çok iş değiştirmenin güvensizlik değil, deneyim zenginliği olarak yorumlanması gerektiğini düşünüyor!

Tüm bu fikirler yeni mezun bir stajyer çalışandan çıksaydı, çok fazla dikkate alınmazdı belki; ama yaklaşık 7 yıldır Türkiye’nin -çoğu uluslar arası- en büyük firmalarına eğitim/ danışmanlık hizmeti vermiş biri bunları söylüyorsa, ilgilenmek gerek!

MANAGEMENT CENTER TÜRKİYE (MCT) eğitmeni ve BİLGİ GEZGİNLERİ kurucularından olan Yaprak Eldem, aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın animasyon şefi!

Oldukça geniş bir mesleki portföye sahip olan Yaprak Eldem, iş hayatında kadın tarzı ile erkek tarzı arasındaki farkları inceleyen bir kitap üzerinde çalışıyor.

YAPRAK ELDEM HAKKINDA

Turizm ve Otel Yöneticiliği, İşletme ve İnsan Kaynakları Yönetimi alanlarında yüksek öğrenim gören Yaprak Eldem danışman, araştırmacı ve eğitmen olarak görev yapıyor.

Çocukluğundan beri sahne sanatları ve yazmayı ön plana alan Eldem’in ilk işi dans öğretmenliği. Öğrencilik yıllarında başlayan bu işten sonra sırayı hayatındaki birkaç ilkten biri alıyor:

1988 yılında Türkiye’nin ilk kadın animasyon şefi oluyor. Çok sevdiği sahneyle organizasyon ve hizmet yönetimini bir araya getiren bu işten sonra sırayı alan Turizm alanında İnsan Kaynakları ve Danışmanlığı yapan bir firma ve eş zamanlı olarak Cumhuriyet Gazetesi TV servisinde başlayan bir medya serüveni.

Medyayla ilişkisi, uluslararası bir müzik ve TV yapım şirketinde Etkinlik ve Basınla İlişkiler Yönetmenliği ve Editörlük görevleriyle güçleniyor. TV ve radyo programları, müzik etkinlikleriyle geçen 5 yılın ardından başka bir ilk: Akademi İstanbul’da sinema ve radyo–TV yazarlığı dersleri verirken, aynı çatı altında Türkiye’nin ilk animasyon okulunu kurup, Bölüm Başkanlığını üstleniyor.

1999 yılından bu yana MCT’de kurumsal eğitim danışmanlığı yapan ve Bilgi Gezginleri danışmanlık şirketinde yönetim danışmanlığını sürdüren Yaprak Eldem, aynı zamanda NLP Pratisyeni. Eldem ‘Türkiye’de İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamaları’, ‘Müşteri İlişkileri Yönetimi’ ve ‘Kadın Erkek İletişimi’ üzerine araştırmalar sürdürmekte ve kitaplar hazırlamakta.

HAKKINDA KİM NE DEDİ?

O kadar rahat ve keyifle okudum ki! Bazı yerlerinde kendimi, bazılarında tanıdıklarımın başına gelenleri buldum.

Derli toplu, gerçekçi, keyifli, esprisi ve yaşanmışlığıyla sorgulamayı beraberinde getiren ve yol gösteren bir rehber.

Gülsün Zeytinoğlu (NLP uzmanı ve Danışman)

Bir yandan mizahla dolu satırlara gülüyor, bir yandan da iş dünyasında yaşanan kalıplarla ilgili kendinizi sorguluyorsunuz “acaba ben de bunu yapmış olabilir miyim” diye.

Akılcı önerileri, çarpıcı tespitleri ve akıp giden diliyle, çalışan herkesin baaşucu kitabı olacak. “İnsan keşke kariyerimin başında bu kitap elimde olsaydı” diye düşünüyor. Elinize sağlık.

Şule Tanju ( Danışman)

Çok eğlenerek okudum ancak bazı yerlerde birebir kendimi görünce otomatik savunma mekanizmamı geliştirdim… Ama sonra doğru yolun çok ustaca kaleme alındığını görünce, direkt kendimin eleştirilmediğini anladım rahatladım.

“İnsan en değerli varlığımız” gibi klişeleri kullanan benim gibi birçok yönetici için, daha sağlıklı bir yol gösteriyor.

Ömer Dormen (BP Türkiye CEO’su)

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir