Rehberiniz-İnsan hakkı zenginin hakkı! haklarımızı bilsek ne olacak hocam!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İnsan hakkı zenginin hakkı! haklarımızı bilsek ne olacak hocam!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İnsan hakkı zenginin hakkı! haklarımızı bilsek ne olacak hocam!

İNSAN HAKKI ZENGİNİN HAKKI! HAKLARIMIZI BİLSEK NE OLACAK HOCAM!

Kahvehanede ”batak” oynayanlara insan haklarını anlatmaya çalışan Prof. Saylan, ”İnsan hakkı, zenginin hakkı. Polise kimlik sorsak dayak yeriz” yanıtıyla karşılaştı…

Aslı Öktener

MİLLİYET

Kahvehanelerde oyunun en heyecanlı anında insan hakları ve demokrasi konusunda bilinçlendirme çalışması başlatılırsa ne olur? Oyunu bölmek istemeyen vatandaşlarla uzmanlar arasında oldukça ilginç diyaloglar gelişir.

AB Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tarafından başlatılan, “Kahvehanelerde İnsan Hakları ve Demokrasi” konulu projenin ilk aşamasında, kahvedeki vatandaşın sosyokültürel durumunu tespit edecek tarama çalışması yapıldı.

Ön çalışmalar için ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan önceki sabah 10.30 sıralarında Arnavutköy Kahvehanesi”ndeydi.

Hocam daha üçüncü eldeyiz

Kahveye girdiğinde bir masa etrafında toplanmış erkekler, “batak” adlı iskambil oyununu oynuyordu. Saylan söze girdi, projeden haberleri olup olmadığını sordu. Basından takip etmişlerdi, vardı.

Saylan, ana konuya giriş yapmak istiyordu, ancak oyun nedense durmuyordu. Bir yandan ellerini masaya vurarak kâğıt atıyorlar, bir yandan birbirlerine laf yetiştiriyorlardı.

Saylan, “Ne zaman bitecek oyununuz? Biraz ara verecek misiniz çocuklar?” diye sordu. Aldıkları cevap “Bu oyun 11 el, biz daha üçüncüdeyiz hocam” oldu.

İnsan hakkı, zenginin hakkı

Bir süre sonra kahvedekilerin dikkatini çekmeyi başaran Saylan, oyun durunca söze girdi: “Biliyorsunuz projemizin amacı siz vatandaşa haklarını öğretmek. Şimdi çoğunuz haklarınızın neler olduğunu tam olarak bilmiyorsunuz değil mi? Mesela insan hakları denilince aklınıza ne geliyor?” Yanıtlar ve atışmalar gecikmedi:

– Türkiye”de kanun yok ki hocam. Biz haklarımızı bilsek ne olacak?

– Biz sıradan vatandaş olarak hakkımızı arayamıyoruz ki… Sonra Türkiye”de insan hakkı, zenginin hakkı. Mesela ben, yolda beni sebepsiz durduran polise kimlik sorsam, ”Sen kimsin?” deyip pata küte girişir bana. Ama zengin adama, siyasiye öyle mi davra– Hocam bu hakları Ankara”dakilere öğretsek önce. Yani önce devlet bizi insan yerine koysa ve haklarımızı tanısa.Kahveciye sormak lazım

Saylan yeniden söze girdi: “Sadece devlet adamlarının ya da polisin eğitim alması işe yaramıyor. Öncelikle sizin hakkınızı bilmeniz lazım. Çocuklar buraya insan haklarını konu alan broşürler de bırakalım mı? Okur musunuz?”

Okuruz tabii hocam. Yani okurlar sanırım…

Peki buraya bir kütüphane kuralım mı? diye sordu Saylan.

Tabii, tabii, güzel olur hocam, ama onu kahvehane sahibine sormak lazım.

Saylan”ın konuşmasının sonuna doğru masa yine hareketlendi ve oyun tekrar başladı. Araya girip sordum: “Peki son soru, eğitimlere katılacak mısınız?”

Oyun duruyor ve hepsi bana garip garip bakıyor. Gülüyoruz…

Biri söze giriyor, “İnsan haklarıyla ilgili her türlü çalışma faydalı olur tabii. İşimiz olmazsa katılırız”.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>