Rehberiniz-İmaj yaşınız kaç? gerçek yaşınız kaç?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İmaj yaşınız kaç? gerçek yaşınız kaç?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İmaj yaşınız kaç? gerçek yaşınız kaç?

Vatan

Bilimadamları bir genç kızın nasıl olup da 10 dakika bile koşamayacak kadar çelimsiz, 80 yaşında bir adamın ise 20 yaşındaki kadar zinde olabildiğine kafa yordu. Nedeni basit.

İngiltere”de yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanların doğum yıllarına göre hesaplanan yaşlarının yanı sıra bir de “gerçek yaşları” var. Bu yaş kişinin kendine ne kadar iyi baktığına göre değişiyor. Sigara içen, egzersiz yapmayan, sağlıklı beslenmeyen bir kişinin gerçek yaşı sürekli artarken bunların aksi hareketlerde bulunanların yaşı düşüyor.

King”s College uzmanları insanların gerçek yaşını hesaplayabilmesi için bir de test geliştirdi. Kişinin nefesini ne kadar uzun süre tutabildiği, saç rengi, cildinin esnekliği gibi kriterler göz önüne alınarak hazırlanan testte sonuçların gerçek yaşınızdan çok yüksek çıkması halinde daha sağlıklı bir yaşam biçimi seçmeniz gerektiği belirtiliyor. İleride bu test yoluyla kişiye özel emeklilik yaşı belirlenebileceği de ileri sürüldü. İşte bu testten örnek birkaç soru:

Gözbebeği

Yaşlandıkça göz bebeklerinin boyu küçülür. Ancak bunlar ışık seviyesine göre de boyut değiştirebildiği için testi normal bir ışık seviyesinde yapmanız gerekiyor.

Gözbebekleriniz

4 mm büyüklüğündeyse…………..30”lu yaşlarda

2 mm büyüklüğündeyse…………..60”lı yaşlardasınız.

Beyin

100”den geriye 7”şer 7”şer (100, 93, 86…) sayın. 0”a varmanız ne kadar uzun sürerse gerçek yaşınız o kadar fazla demektir.

20 saniyeden az………………..40 yaşından azsınız

25-40 saniye…………………….40”lı yaşlardasınız

25+ saniye……………………….60”lı yaşlardasınız

Cilt esnekliği

Elinizin derisini 1 dakika boyunca sıkıştırarak yukarı doğru tutun. Bıraktığınızda cildin normal haline dönmesinin ne kadar vakit aldığı gerçek yaşınızı gösterir. Çünkü vücut yaşlandıkça kolajen ve elastin seviyesi azalır, bu da cildin şeklini geri kazanmasını zorlaştırır.

Cildiniz eski haline

Saniyeden az dönüyorsa……………..20”li yaşlar

1-2 saniyede dönüyorsa………………30”lu yaşlar

3-4 saniyede dönüyorsa……………….40”lı yaşlar

5-10 saniyede dönüyorsa……………..50”li yaşlar

11-30 saniyede dönüyorsa……………60”lı yaşlar

33-45 saniyede dönüyorsa……………70”li yaşlar

45+ saniyede dönüyorsa………………80”li yaşlardasınız

Denge

Sol ayağınızın üstünde durun. Gözlerinizi kapatıp bekleyin ve sağ ayağınızı yere koymak zorunda kalana kadar ne kadar zaman geçtiğini ölçün. Bunu üç kez deneyerek 3 sonucun ortalamasını alın. Ne kadar sürdüğüne göre yaşınız şöyle:

70 saniyeden fazla…………..20”li yaşlarda

60-69 saniye……………………30”lu yaşlarda

50-59 saniye……………………40”lı yaşlarda

40-49 saniye……………………50”li yaşlarda

30-39 saniye……………………60”lı yaşlarda

20-29 saniye……………………70”li yaşlarda

19 saniyeden az……………….80”li yaşlardasınız

Reaksiyon

Bir arkadaşınızdan yazı yazdığınız elinizin üstünde 45 santimlik bir cetvel tutmasını isteyin. Bu cetvel bırakıldığında olabildiğince hızlı yakalamaya çalışın. Cetveli kaçıncı santimden yakaladığınıza göre yaşınız şöyle:

14 santim……………20”li yaşlarda

15-24 santim……….30”lu yaşlarda

25-29 santim……….40”lı yaşlarda

30-35 santim……….50”li yaşlarda

40+ santim…………..60”li yaşlardasınız.

Değerlendirme

Sorulardan çıkan cevapların ortalamasını alın ya da en çok hangi yaş grubunda çıktığınıza bakın. Bu gerçek yaşınızı gösterecektir.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>