Rehberiniz-İmaj ve performans ilişkisi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İmaj ve performans ilişkisi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İmaj ve performans ilişkisi

Kurumsal yapılarda çalışanların kıyafetleri de kurum imajının bir parçası olarak kabul ediliyor. Ancak çalışanların kıyat seçme özgürlüğüne yönelik katı sınırlamalar bazen beklenen sonucu vermiyor. İşte kılık-kıyafet, iş-güç ve imaj konusunda farklı bir bakış açısı…

KILIK-KIYAFET, İŞ-GÜÇ, İMAJ

O gün kıyafeti uygun olmadığı için mülakata gelmek istemeyen adaylar da tanıdım, hızmasını çıkartmasını istediğim için iş teklifini kabul etmeyenleri de…

Artık, hemen her görüşmede adaylardan “şirketinizde kıyafet uygulaması nasıl” sorusu da geliyor. Gitgide daha fazla sayıda şirket en azından haftada bir gün serbest kıyafetle gelinmesine izin veriyor. Aslında, bırakın kıyafet tarzını, saç-sakal bile kişinin çok kolay vazgeçemeyeceği özellikleri.

1990’lı yıllarda bir bankanın Anadolu’nun küçük şehirlerindeki şubelerinde, kişisel bakım seminerleri veriyorduk. Bıyığını kesmesini istediğimiz güvenlik görevlileri ayaklandılar: “Biz bıyığı kesersek, çoluğa çocuğa ne deriz, konu-komşuya rezil oluruz…” Diğer taraftan yine aynı yıllarda, yine aynı bankada İstanbullu çok iyi eğitimli genç ve yakışıklı bir yeni mezun, göreve başlarsa keçi sakalını kesmek zorunda kalacağı için, iş teklifimizi kabul etmeden sadece bu konuyu düşünmek için süre isteyerek şöyle demişti: “Bu çok zor bir karar. Keçi sakalım benimle bütünleşti.”

Serbest kıyafet uygulaması

Okuldayken de üniforma giymeyen Amerikan filmlerindeki çocuklara özenirdik. İşyerleri de farklı değil. Çalışanların çoğu rahat ve özgür olmak istiyor kıyafet seçimlerinde… Favorileriniz, dövmeniz, sandaletleriniz, hızmanız, pembe saçlarınız, küpeniz kişisel imajınızın vazgeçemeyeceğiniz parçalarıysa ne olacak?

Üstelik, teknoloji firmalarının piyasa değerinin artma nedenlerinden birinin de serbest kıyafet uygulaması olduğu söyleniyor. İşe zarar verme iddialarının tersine performans artışı gözleniyor.

Diğer taraftan, Dr. Jeffrey L. Magee’nin 2000’lerin başında dünya çapındaki firmalarda yaptığı çalışma, sürekli serbest kıyafetlerin, kişisel temasta oldukları müşterilerin gözünde imajlarının yüzde 80 oranında hasar gördüğünü gösteriyor. İşyerinde serbest kıyafet üzerine “Casual Power: How to Dress Down for Success” adlı bir kitabı olan Sherry Maysonave, iyi giyinenlerin daha akıllı bulunduğunu söylüyor.Ayrıca, makyaj yapan kadınların diğerlerinden ortalama yüzde 20-25 daha fazla ücret aldıklarını ekliyor. Birçok imaj danışmanı da personelin kılık kıyafetinin kurumun imajıyla direkt ilgili olduğunu ve bu yüzden kesin sınırlar getirilmesini istiyorlar.

Her kurum farklı uygulamalar getirdiği ve çalışanlar tarafından özellikle smart-casual (yarı serbest) giysi tam olarak anlaşılamadığı için enteresan görüntüler ortaya çıkıyor: Sadece ceketi ve kıravatı çıkartmak olarak algılayanlar da oluyor, haftasonu kıyafetleri, sandaletleri ve botlarıyla, makyajsız tıraşsız gelmek ya da tam tersine o gün gece kulüplerine gidecekmiş gibi giyinerek yorumlayanlar da… Aslında işyerinde -eğer tanımsızsa- serbest giyinmek daha zor.

Yönetimdeki birçok ikilemden biri de kıyafet uygulaması. Her sektör, hatta her kurum için farklı yorumlanması ve iş sonuçlarının ölçülmesi gerekiyor. Önce formel olur, serbestleştirirsiniz, olmazsa tekrar kısıtlarsınız. Departmanlar açılıp kapatılırken, ürünler tasarlanıp sonra piyasadan çekilirken, ücret yapıları değiştirilirken, yani şirket stratejileri gözden geçirilirken, kıyafet politikalarının da yeniden yorumlanması normal algılanmalı.

Yurtdışından enteresan örnekler

2001 yılında ABD’de kasiyer Kimberly Cloutier, işvereni Costco tarafından kaşındaki piercingi çıkarması yönünde uyarı aldı. Costco, bunun müşterilere karşı profesyonel imajı zedelediğini söylüyordu. Kasiyer ise vücudunun çeşitli yerlerindeki dövme ve küpelerin dini inanışının bir parçası olduğunu… Kimberley 1000 müridi olan Vücudunu Değiştirme Kilisesi’ne (Church of Body Modification) üyeydi, “Bu takılar vücuduma hakim olabilmemin bir işareti, inanışımın simgeleri” diyordu gazetelerde.

Kimberley, başvurduğu İşyerinde Eşitlik Federal Komisyonu’ndan yeşil ışık alınca, işverenine 2 milyon dolarlık “ayırımcılık davası” açtı. Sürdüğü 4 yıl boyunca, şirketlerin kılık-kıyafet yönetmeliklerini tehdit eden bu davayı, geçen yıl sonunda işveren Costco kazandı.

Bu davalardan çalışan lehine sonuçlananlar da çok sayıda. Ünlü Sing Sing hapishanesinde çalışan iki gardiyan, ince ince ördükleri saçlarını ısrarla değiştirmedikleri için işten çıkarıldılar. Bob Marley gibi Rastafarian dinine mensup bu iki kişi, saçlarının dini inanışlarına göre böyle olması gerektiğini iddia etti ve davayı kazandı.

Şirketler, dış görünüş konusunda ileride bir sorun yaşamamak için iş sözleşmelerine kılık-kıyafet maddeleri koyuyorlar. Disney’in 10 sayfalık kılık-kıyafet-dış görünüş sözleşmesi bıyıklı olmayı yasaklıyor, parfüm kullanım standartlarını tanımlıyor, kadınların etek boyunu kısıtlıyor. Amerika’da çalışanların imzaladığı bu kontrat, Fransa’daki Euro Disney’de büyük tepkiler aldı.

Kaynak: Yenibiriş Dünyası Temmuz – Ağustos sayısı

Yazar: İdil Türkmenoğlu

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>