Rehberiniz-İmaj icat oldu, takva bozuldu!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İmaj icat oldu, takva bozuldu!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İmaj icat oldu, takva bozuldu!

Kamuoyu onları ilk kez 1970lerde, üniversite önlerinde, robadan kesimli lacivert pardesüleri ve polyester başörtüleriyle son derece mütevazi bir halde gördü. Aradan geçen zaman içinde pardesü ve başörtülerin renginden kumaşına ve örtülme biçimine kadar müthiş bir çeşitlenme, renklenme yaşandı. İslami kesimin iktidar ve parayla buluştuğu 1990lı yıllarda çeşitlenmenin rengi biraz daha değişti ve duruma farklı farklı yorumlar getirilmeye başlandı.

Bu değişimin gerekli ve sağlıklı olduğunu savunanlar da oldu, bunu bir bozulma ve çözülme olarak yorumlayanlar da. Başlangıcı 80li yıllardaki baskın tüketim kültüründen etkilenmeyle açıklanan, 90lı yıllarda arttığı söylenen bu dönüşümü sosyolog-yazar Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, takvadan imaja kayma olarak adlandırıyor ve bu kaymayı yaşayanlar için kendisi olmaktan vazgeçmiş İslamcı kadınlar tespitini yapıyor.

Dindar kadının kendisi olmaktan vazgeçip modern dünyanın onayını bekleyen maskelerle yetinmeye başladığı bu süreci anlattığı kitabına İmaj ve Takva adını veren Barbarasoğlu ile, dar alanda kısa paslaşmalar eşliğinde bu derin konuyu konuştuk.

Fadime Özkan /Yenişafak

Bir sosyolog olarak Müslümanların kamusal alandaki değişen tutum ve davranışları üzerine yaptığınız tahlilleri İmaj ve Takva adlı kitabınızda topladınız. Kitaba verdiğiniz isimden hareketle, takvadan imaja geçildiğini imliyorsunuz. Biraz daha açar mısınız bunu? Müslümanlar nasıl bir duruştan nasıl bir duruşa geçti?

Düz bir mantıktan yola çıkanlar ne yani insanlar on yıl, yirmi yıl önce takvalıydı günümüzde takvalı insan kalmadı mı demek istiyorsun diyorlar. Bunu demiyorum. Çünkü kıyamet kopana kadar Allahın veli kulları daima olacak. Ama sayıları azalmış olarak olacak. Ben bir süreci anlatıyorum. Yirmi yıl önce Müslümanlar için tanımlayıcı ve tamamlayıcı sıfat çok ihlaslı arkadaşımızdır ya da çok takva ehlidir gibi cümlelerdi. Takva bir ıstılah olarak ve yaptığı bütün çağrışımlar ile dilimizde idi. Bugün Kuran meallerine bakın, takva ifadesine çok az rastlandığınızı göreceksiniz.

Neden?

Çünkü takva anlaşılmaz bulunarak kulluk bilinci, korku gibi karşılıklara oturtulmuştur. Son yirmi yılı çok hızlı ve kendimizden başka bir şeye dönüşe dönüşe yokuş aşağı bir hareketlilik içinde geçirdik. İmajın olduğu yerde takva olmaz. Ama ben imaj ve takva kelimelerini özellikle yan yana kullandım. Çünkü bugün insanlar hem imaj hem takva diyor. Ve takvayı, haramlardan sakınarak üstelik nefsine uymayan haramlar için helaldir fetvası alarak gerçekleştireceğini zannediyor. Takva haramlardan uzak durmak değildir. O zaten her Müslümanın vazifesidir. Takva ya haramsa endişesi içinde helalleri bile terk etmektir. Haramlardan sakınmayarak en iyi Müslüman, dini en iyi anlamış olma iddiası çıktı ortaya son on yılda.

İslami kesimde görünürlülüğündeki değişiklik ilk önce fark edilenler kadınlar. Kitapta da hayli yer tutuyor dindar kadınlar üzerine yazdıklarınız, dört bölüm ayırmışsınız. Dindar kadınların hayat tasavvurlarındaki kırılma noktası ne?

Şunu belirtmek isterim ki, 80lerin ortalarından günümüze kadar, dindar kadınlar erkeklere rağmen değişmedi. Erkekler kamusal alanda kadınların başlangıçta desteğine ve yardımına daha sonra ise modern dindar kadın imajına ihtiyaç duyduğu için değişti. İş yerine prezantabl tesettürlü tezgahtar arayanlar erkeklerdi. Hırdavatçı dükkanının adını ref ref hırdavat koyarak İslama hizmet ettiğini düşünen zihniyet, mağazasına başıörtülü, yırtmaçlı etekli son derece ağır makyajlı eleman alarak kamusal alanda dindar kadın imajına katkı yaptığını iddia etti.

Dindar kadın imajında görüntünün dilini kullanarak gerçekleşen en yoğun kırılma başörtüsü reklamlarıdır. Fakat dindar kadınların hayat tasavvurundaki en çarpıcı kırılma benim için başörtüsünü savunan dilin Allahın rızasını kazanmak anlayışından koparak, kadın hakları söylemi içinde ifadelendirilmeye çalışılmasıdır. Başörtüsünde ısrar eden kızlar bu benim kişisel tercihim noktasından bir dil geliştiriyor. Yani başörtüsü uhrevi olanla bağını keserek sadece dünyevi bir tercih meselesine oturtuluyor.

Dünyada ve Türkiyede genelde modern dünyadaki Müslümanlar, özelde ise dindar kadınlar üzerine çok sayıda çalışma yapıldı. Tezler hazırlandı, kitaplar yayınlandı. İçerden biri olarak / ve bir sosyolog olarak bu çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu tezler ve alan araştırmalarının en önemli etkisi, dindar kadınların kendi aralarındaki dayanışmacı dilin parçalanarak rekabet diline meyletmesi oldu. Alan araştırmaları tanımladı. Tanımlanana uyanlar, tanım dışı kalanlara karşı bir üstünlük oluşturmaya meyletti. Tanımlara uyanlar yani modern ve özgürlükçü söylemi benimseyenler benzerleri arasından seçilerek farklılığını ortaya koydu.

Alan araştırmaları dindar kadınlara içinde elli kelime olan bir torba hediye etti. Bu torbanın içinden çıkan kavramlarla kendi dertlerini anlatmaya uğraşıyorlar.

Yazar: Fadime Özkan

Kaynak: http://www.yenisafak.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>