Rehberiniz-İmaj danışmanından özgüven arttıran önerilerlu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İmaj danışmanından özgüven arttıran önerilerlu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İmaj danışmanından özgüven arttıran önerilerlu

Buzdağının görünmeyen kısmı: ÖZGÜVENİMİZ

Kendimizi doğru ifade etmenin en büyük göstergesi ‘imajımız’ yani kıyafetlerimizden tutun, duruşumuza, kişisel bakımımıza kadar bizi yansıtan bütünlük. Peki, bunu nasıl başarabiliriz? Hepimizin merak ettiği bu sorunun yanıtını kişisel marka ve imaj danışmanı Rüzgar Mira Okan’dan aldık.

Dış görünüşümüz bütün duygularımızın da aynasıdır aynı zamanda. Mutsuz muyuz, hırslı mıyız, heyecanlı mıyız her ne hissediyorsak imajımızın altında bu gizlidir. Ama şöyle bir çelişki de var ki, eğer kendimizi iyi hissettirecek kıyafetler giyer daha özenli ve bakımlı olabilirsek bu da psikolojimizi olumlu yönde etkiler. İmajın bu kadar etkili bir silah olmasını daha iyi anlayabilmek için ipuçları topladık.

– Kendine güvenen kadın imajı, doğallık maalesef; bakımsız ve özensiz görünmekle karıştırılıyor. Bu konu hakkında tespitleriniz var mı?

Son dönemde özellikle özgüven kibirle, nezaket eziklikle karıştırılır oldu. Özgüven ‘Ol’abilmekle ilgilidir, ‘Sahip olmak’la değil. Mevlana ‘Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol’ der. İşte bende tam da bu noktadaki ‘olmak ‘tan bahsediyorum.

ÖZGÜVEN KENDİNİ BİLMEKTİRÖzgüvenli bir duruş iyi bir ilk izlenimin temelidir. İster iş hayatı, isterse de görünüm; kendine güven başarının ilk şartıdır. Özgüveniniz buz dağının görünmeyen kısmıdır. Özgüven kendini bilmek, kendini tanımaktır. Bir film yıldızı kadar güzel ya da yakışıklı olmayabiliriz ama görünüşümüzden tam anlamıyla kendimizi bilerek hoşnutsak ve görünümümüzle bulunduğumuz yere uygunsak o zaman bir film yıldızından daha çok ışıldayabiliriz. Önemli olan görünümle enerjiyi bütünleştirebilmek, yani denge.İyi görünmek herkesin hakkıdır. Görünüm bir merhaba’dır. “İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, davranış ve karakterleriyle uğurlanır” sözünü bu yüzden çok severim. ‘Merhaba’dan sonra sohbet gelir.

EN İYİ RENK, ÜZERİNİZDEKİDİRModanın modası hiçbir zaman geçmez. Moda bize her sene yeni bir şeyler sunuyor, sunacak da… Modayı kendimize uyarlamak önemlidir. Kendi vücudumuza uygun giyinebilmek, kendi enerjimize, karakterimize, saç, göz ve cilt tonumuza uygun renkler seçebilmek. Bu yüzden danışanlarıma “Doğru renk yoktur doğru ton vardır” derim hep. Örneğin bu kış kiremit kırmızısı olacak her mağazada. Eğer pembe-beyaz tenli ve siyah saçlı bir kadınsam bu renk çok moda olsa dahi bana yakışmayacaktır. Bunu bilmek hem psikolojik, hem zamansal, hem de parasal olarak bir özgürlüktür. Bana yakışmayan beni kötü hissettiren renkte bir parça almayacağım, zamanımı alışveriş merkezinde kiremit rengi palto arayarak geçirmeyeceğim ve param cebimde kalacak.“Dünyadaki en iyi renk, sizin üzerinizde en iyi durandır.” Coco Chanel, çok iyi özetliyor aslında. Renklerin doğru tonlarını kullanarak daha genç, daha dinamik, daha ince, daha güzel, daha zarif, daha şık görünebiliriz. Renklerle gençleşebilir, incelebilir, stilimizi oluşturabilir, özgünleşebilir, güzelleşebiliriz. “Hangi renkler bana yakışır?” Bu soruyu saç renginiz, makyajınız, aksesuar ve kıyafetleriniz için modanın bize sunduğuna bağımsız biliyorsanız kendinizi iyi hissedersiniz ve bu da enerjinize yansır. Duygular davranışları oluşturur ve yapılan deneyler ve araştırmalar renklerin duygularımızı etkilediğini bize söylüyor. E duygular da davranışlarımızı etkiliyor.Zor diye bir şey yok, emek var. Kolay gibi görünse de sade, kaliteli ama şık olmak aslında en zorudur. Daha iyi bir imaja sahip olmak, başka bir insanmış gibi davranmak değildir. Şıklık, üzerinizdeki kıyafetten çok bir duruş, bir kalite meselesidir ve kalite de bir bütündür.

Bir kıyafeti değerli yapan içindeki bireydir. İmaj da işte bu yüzden kişiliğinize oturmayan sahte bir kılık kıyafet değildir. İmaj görünümden çok daha fazlasıdır. İçte olan tüm potansiyelin dış dünyaya etkili bir şekilde sunumudur. Bu yüzden çalışılması ve profesyonel olarak desteklenmesi gerekir.‘Amaç insanları değiştirmek değil, kim olduklarını kıyafetlerle anlatma fırsatı vermek’ der Dries Van Noten, benim yaptığım da işte bu.Bütünü zirveye taşıyan detaylardır. Nasıl koktuğumuz, parfümümüz, tırnaklarımız ve ellerimiz, saçımız, makyajımız, hepsi ama hepsi imajımızı parçası. Her şey kişisel hijyen ve temizlikle başlar. Mesela parfüm stilimizin imzasıdır. Fakat kişi ter kokuyorsa, üstüne en güzel parfüm de sıkılsa koku dünyanın en kötü kokusu olacaktır. Seminerlerimde bunu sık sık dile getiririm.

Bakımlı olmak imajımızın bir parçası ama bakımlı olmak her şeyi takıp takıştırmak, sürüp sürüştürmek değildir. Seminerlerimde her zaman söylediğim bir şey vardır: Az olan çoktur. Çok makyaj hiç makyajdır. Çok aksesuar hiç aksesuardır. Doğal olmaksa saçını taramadan dışarı çıkmak değildir.

ALIŞVERİŞ İÇİN ’5N1K’ MUTLAKA SORULMALI

Elbette çok para harcamadan şık görünebiliriz. Şıklığın markası değil, tarzı vardır. Hep buna inandım. Bazen ucuza diye aldığımız bir şey de eğer hiç kullanılmıyorsa bize çok pahalıya mal olabiliyor. Yani her ucuz uygun değildir.

‘Kombin’ her şeydir. Satın aldıklarımızın kombinlenebilir olması bizi hem parayı iyi yöneten, hem stil sahibi, hem beğenilen, hem özgüvenli, hem de zamandan tasarruf sağlayan bir bireye dönüştürür. Zaman her şeydir, para da önemli. Konferans ve seminerlerime katılanlar bilirler, benim meşhur bir ‘5N1K’ Formülüm vardır: “Ne alıyorum, neyle giyeceğim, ne için giyeceğim, nerede giyeceğim, ne zaman giyeceğim, nasıl giyeceğim ve önemli son soru kaça alıyorum?” Bu soruları alışveriş yaparken kendimize sormamız gerekiyor.

Bir danışman olarak danışanlarıma bir kez giyecekleri hatta hiç giyemeyecekleri ama çok güzel olan kıyafetleri, aksesuarları aldırmak değil, tam tersi işin ekonomik, psikolojik ve zaman üçgeninde bir optimizasyon yaparak, akıllı gardıroplar yaratıp, kişinin kombin yapabilme yetisini güçlendirmek, vücuduna, sosyal ve iş yaşamına uygun görünümü kazandırmak ve stil sahibi bir birey olabilmesini sağlamaya çalışıyorum. Benim bir danışman olarak önerim şu:

En güzel giysiniz özgüveniniz, en güzel aksesuarınız gülüşünüz ve en güzel ayakkabınız da zarafetiniz olsun. Hayata gülen gözlerle ve tutku ile bakarsak; saçımız, makyajımız, aksesuarlarımız ve kıyafetlerimiz bizlerin daha da ışıldamasını sağlar.

İÇİNDE BEYEFENDİ YOKSA TAKIM ELBİSE DE YOKTUR

Önce özen göster: Her gün yeni bir gündür. Başkalarının bize nasıl davranacaklarını biz belirliyoruz. Görünümümüze göstereceğimiz özen, önce kendimize sonra karşı tarafa gösterilmiş saygıdır ve insanlar kendimize ne kadar saygı duyduğumuzu hemen fark ederler.

Tarzınızı belirleyin: Stil sahibi olmak kendini tanımak ve bilmekle başlar. Bunu yaparken iş hayatınızı, sosyal hayatınızı, karakteriniz, yaşadığınız yeri, iklimi, olmak istediğiniz kişiyi yani en iyi versiyonunuzu hesaba katın.

Gardırobunuzu planlayın ve düzenleyin: Gardırobunuz sizin yatırımınızdır. Yatırımınızı akıllıca yapın. Moda olanı değil, size yakışanı seçin. Size uyumlu, doğru renkleri kullanın. Detaylara önem verin. Saç, makyaj, aksesuarlar, ayakkabı, çanta gibi…

Kendinizi güncelleyin: Aldığınız kıyafetlerin kumaşı ve dikişi ve ütüsüne dikkat edin. Kıyafetin algı değerinin yüksek olması bu üç maddeye bağlı, unutmayın. Kıyafet ve aksesuarlarınız nereye gitmek istediklerini değil, nerede olduklarını ve nerey

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>