Rehberiniz-İlhan mansız’ın imaj danışmanı konuştu.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İlhan mansız’ın imaj danışmanı konuştu.” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İlhan mansız’ın imaj danışmanı konuştu.

İşimiz çok kolay çünkü İlhan çok zevkli

Beşiktaş”ın yıldız futbolcusu İlhan Mansız uluslararası bir marka olma yolunda. İlhan”a profesyonel imaj danışmanlığı yapan Nelih Akay, “İlhan”ın hatalarını değerlendirmeye vakti yok, biz ona bu konuda yardımcı oluyoruz” diyor

YİĞİT KARAAHMET

Milliyet

Bugün gündem İngiltere”yle oynayacağımız Avrupa Şampiyonası grup eleme maçına kilitlenmiş durumda. Bu zamana kadar İngiltere”ye hiç gol atamadığımız için o ilk golü kimin atacağı da ayrı bir merak konusu. Adaylarından biri, daha önce Dünya Kupası”nda Senegal”e unutulmaz altın golü atan İlhan Mansız.

İlhan gollerinin ve futbolunun yanı sıra hırçınlığı ve giyim tarzıyla Türkiye”nin en çok konuşulan sporcularından biri. Artık uluslararası bir marka olmak için profesyonel imaj danışmanı na.t İletişim”in sahibi Nelih Akay ile çalışıyor. Akay”ın portföyünde İlhan”ın yanı sıra sörfçü Bora Kozanoğlu var. Mansız ve Akay birçok kararı birlikte alıyor ve hedeflerini birlikte belirliyorlar. Bunlara Mansız”ın hırçınlığının dizginlenmesi, daha ayakları yere basan bir görüntü çizmesi de dahil.

Tam olarak ne iş yapıyorsunuz?

Manken ajansı olarak açıldık. Son dönemde de kişisel ya da kurumsal imaj ve marka danışmanlığı yapıyoruz. Aldığım eğitim de bu yönde. Manken ajansı bünyesinde de imaj çalışması yapabilmek için zaten az sayıda kişiyle çalışıyorduk.

Bir imaj danışmanının görevi nedir? İnsanların kılık kıyafetlerine, saç modellerine mi karar veriyorsunuz?

Kişilerde mevcut farklılıkları ortaya çıkarmaya çalışır veya ifade etmelerine yardımcı olur. Saçla, kıyafetlerle oynamak da bir unsur ama işin hepsi değil. Çalışacağınız insanda bu potansiyel yoksa siz onunla istediğiniz kadar çalışın olmaz. İşimiz onu karşıdan seyredip, yaptığı şeylerdeki hataları objektif olarak söylemek.

İlhan”ın hataları üzerine düşünecek vakti yok

Ne kadar zamandır İlhan Mansız”la beraber çalışıyorsunuz?

Yaklaşık üç haftadır. Onunla çalışmayı menajeri Ali Egesel önerdi. Birlikte birtakım kararlar aldık. Normalde sık sık toplantı yapmak gerekir. Ama İlhan”da bu çok zor. Çünkü kampları oluyor. Telefonda hallediyoruz.

Ne düşündünüz? Zor bir müşteri mi?

Tanıştığımda çok etkilendim. Kafasında yapmak istediği çok güzel projeler var. Tanıştıktan sonra maçlarını daha dikkatli izledim. Bence duygularıyla oynayan bir futbolcu. Gollerini de o duygularla atıyor ama hatası da o şekilde olması.

O duyguları biraz törpülemek gerekli galiba…

İlhan 28 yaşında. Hepimiz o yaşta birçok hata yaptık. Ama sıradan insanlar için bu hatalar önemli değil. Yaşadıkça tecrübe ediniyor ve ileride onları bir daha yapmıyor. Oysa İlhan”ın böyle bir lüksü ve vakti yok. O yüzden birilerinin ona bunları çok acele göstermesi gerekiyor.

Ne gibi hataları olmuş?

Futbolda agresif ve atak olması gerekli ama bunu kontrol etmeli. Hedefi iyi, çok iyi olmak. Dolayısıyla hatalarını çok çabuk düzeltmek zorunda. Yoksa neyin ne olduğunu iyi biliyor. Hayatının büyük bir bölümünü antrenmanda geçiriyor. Sonra da maça gidiyor. Oturup maç kasetlerini izlediğinde o da nerede yanlışlık olduğunu görüyor. Bizim konuştuğumuz gibi rahat karar alamıyor. Yani top önündeyken “Hoca bana böyle demişti” diyemiyor. İlhan biraz ağır eleştiriliyor Türkiye”de. Belki bunun da sebepleri var. İlhan da hatalarının farkında ve düzeltmek istiyor.

İlhan Mansız isminden ne yaratmayı planlıyorsunuz?

Uluslararası bir marka. İlhan”ın futboldan sonraki hedefi moda dünyasına girmek. Çizgileri çok güzel. Tasarımcı desteğiyle onun tarzında ve çizgilerinde İlhan Mansız Line”ı yaratmak istiyoruz. Yurtdışı bağlantılarımız var. Gerçi bu bağlantıları kurmak marka olmak isteyen herkesin yapması gereken bir şey. Türkiye”de yapacağınız şeyler çok sınırlı.

David Beckham gibi yani. O da kendi adıyla bir marka yarattı. İlhan” da o tarz bir şey mi yapmak istiyor?

Bunlar biraz tesadüf. Ben İlhan Mansız”ı araştırdığımda onun zaten hep modayla iç içe olduğunu gördüm. Kameralar onu seviyor. Artık birçok modacı futbolla ilgilenmeye başladı. Armani mesela Beckham”ın tarzında ceket yaptı. Futbol artık şov ve modayla yüzleşmeye başladı.

Beraberliği hayatını çok olumlu etkiledi

Bu bir kural mı? Her marka olmak isteyen illa dünya pazarına mı oynamalı?

Önce Türkiye”de ayaklarını yere basıp öyle yurtdışına açılmalıdır. Sonuçta Türkiye çok ufak bir pazar. Burayı es geçip dışarıya açılmak biraz hayal olur. Şu an İlhan için de aynı şey geçerli. Burada yapması gerekenleri yapacak, sonra dışarıya açılacak.

Okuyacağı kitapları da siz öneriyormuşsunuz galiba. En son neyi tavsiye ettiniz?

Zaten kitap okumayı çok seviyor. En son “Hayatı Güzel Yaşamanın Sırları” adlı bir kitabı tavsiye ettim. Pozitif düşünceyle ilgili.

Kitapları anladım da, neden resim yapmasını tavsiye ediyorsunuz? Bu da çizilmek istenen imajın bir parçası mı?

Ben yaptırmıyorum, bu kendi zevki. Bunu ondan öğrendim ve hiç de tahmin etmiyordum yaptığını. Daha çok karakalem çalışıyormuş, yeni yeni yağlıboyaya geçti.

Popüler insanları hayranları pek paylaşamaz. İlhan”ın da şu anda ciddi bir beraberliği olması ve hatta bebek sahibi olması popülaritesini nasıl etkiledi?

Çok olumlu etkiledi. Özel hayatının düzene girmesi futbolunu da etkileyecek. Çocuğu olması ve farklı sorumluluklar üstlenmesi onu başka bir yere koyuyor.

Evli olmamaları Türk halkının gözünde bir problem yaratmaz mı?

Olmaması lazım. Doğru söylüyorsunuz ama bunlar çok genç insanlar. Nina yabancı, İlhan da tamamen Türkiye”de yaşamış biri değil. Onlar imza atmadılar ama evli gibi yaşıyorlar. Sorumlulukları var. Belli bir yere gelmiş insanların çocuklarına başkaları bakar. Onlar çocuklarına kendileri bakıyor.

Beckham”ın danışmanlarıyla konuştum

İlhan”ın giyim tarzı, saçları, tarzı çok taklit ediliyor ve moda olabiliyor. Siz bunlar için de fikir veriyor musunuz?

Gerek kalmıyor çünkü onun güzel ve hoş bir tarzı var. Yapacağı koleksiyon da öyle olacak zaten. Tasarımcılar ona sadece akademik anlamda destek verecek. Giyeceği kıyafetler konusunda doğru kararlar alıyor. İşimiz çok kolay çünkü çok zevkli. Dolabındakini giyip çıkıyor ve o sonradan trend oluyor.

Tarzını beğenmeseydiniz müdahale eder miydiniz?

Kesinlikle. Çünkü bu işlerin içeriden desteklenmesi gerekiyor. Karşıdan baktığınızda doğrusunu görüp onu yönlendirebiliyorsunuz.

Başka kimin imajı üzerinde çalışmak istersiniz?

Beckham. Süper bir örnek çünkü. Onun danışmanlarıyla da konuştum. Attığı her adımı onlara sorarak atıyor, kendini onların eline bırakmış. Yapılacak röportajlardan hakkında çıkan dedikodulara kadar her şey halkla ilişkiler çalışmalarının bir parçası. Türkiye”de başka bir sporcuyla tekrar çalışmak isteseydim bu kimsenin tanımadığı yepyeni bir isim olurdu. Sıfırdan birini yaratmak isterdim.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir