Rehberiniz-İletişime sihirli dokunuş

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İletişime sihirli dokunuş” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İletişime sihirli dokunuş

İletişimin sihirli dokunuşu

İletişim insanlık tarihi boyunca yerinde sayarcasına çok yavaş ilerledi ve son yüzyıl inanılmaz ivme kazandı. Özellikle geçmiş 30 yıl boyunca devrim niteliğinde sanki biri sihir yapmış gibi çok hızlı bir şekilde iletişim araçları gelişti, değişti ve hayatımızda yerini aldı.

NERDEN NEREYE

Çok uzaklara gitmeden yakın tarihimize göz atarak, yaşantımızda iletişimin nasıl rol oynadığını bir film seyrediyorcasına sizlerle paylaşmak istiyorum…

(MEKTUP GÖRSELİ) 1980’li yıllarda haberleşmek için mektup kullanılıyordu. Özellikle sevgililer birbirine yazdıkları aşk mektuplarını sabırsızlıkla beklerdi.

(ESKİ TELEFON) Daha sonra telefon hayatımıza girdi. İlk başlarda görüşmek için PTT’den telefon sırası yazdırır ve sıranın kendimize gelmesi için telefonun başında beklerdik.

Daha sonra telefon santralleri gelişti ve otomatik çevirme çıktı. Artık istediğimiz kişiyi istediğimiz zaman arama lüksüne sahip olmuştuk. İki kişi buluşacakları zaman her şey yolunda gitmiş ise problem olmazdı, fakat bir aksi durum olduğunda kişiler birbirlerine ulaşamazlar, belirlenen saat ve yerde biri diğerini bekler dururdu.

(ÇAĞRI CİHAZI) Daha sonra çağrı cihazları çıktı. Şimdiki SMS göndermeye benzer şekilde birbirimize çağrı gönderir olduk.

(ESKİ CEP TEL.) Çok kısa bir süre sonra cep telefonu çıktı ve her şey değişti. Cep telefonu ile mobil hayata girdik ve istediğimiz kişiye, istediğimiz anda ve isteğimiz mekanda ulaşır olduk. İletişimde devrim niteliğindeki ilk kırılmayı yaşadık.

İKİNCİ KIRILMA NOKTASI

Arkasından internetin hayatımıza girmesi ile ikinci kırılma noktasına geldik. Elektronik posta ile bilgisayardan bilgisayara haberleşmeye başladık.

Google gibi arama motorları sayesinde tüm dünyadaki bilgiye çok hızlı ulaşmaya başladık. Web siteleri ile firmalar, kişiler kendileri için tanıtım sayfaları hazırlamaya başladı.

(ETİCARET) Elektronik ticaret gelişti. Alışverişlerimizi ve bankacılık işlemlerimizi internet üzerinden yapar olduk. Elektronik ticarette alışveriş için çeşitli iş modelleri gelişti. Son dakika kampanyaları ile ucuza ürün almayı ve tüketici olmanın keyfini yaşadık.

(YENİBİRİS.COM) Eleman seçme ve yerleştirme işlemlerini Yenibiris.com gibi siteler yardımı ile internet üzerinden yapmaya başladık. Gazeteler elektronik ortama taşınmaya başlandı. Yeni bir haberi öğrenmek için gazetenin basılmasını beklemeden anında bilgi sahibi olduk. Youtube gibi siteler ile iletişime görsellik katarak videoları ve resimleri paylaşmaya başladık.

(AKILLI TELEFON) Akıllı cep telefonları ile cep telefonlarından internete girmeye başladık. Böylece iletişimde diğer kırılma noktasını akıllı cep telefonları ile yaşadık. Mobil olarak ve istediğimiz anda herşeye ulaşmaya ve iletişimde teknoloji kullanmaya başladık. Cep telefonu ile fotoğraf veya video çekip, anında isteğimiz kişilere gönderir olduk.

(FACEBOOK) Başlangıçta eski arkadaşlarımızı bulmak ve iletişime geçmek için Facebook hayatımıza girdi. İlk defa sosyal medya kavramı ile tanışmış olduk. Beğen ve paylaş gibi kavramlar ile tanıştık.

(TWİTTER) Arkasından Twitter geldi. Anlık Tweet atmaya başladık. İletişimimize daha da güç katmış olduk. Özellikle Türk halkı olarak sosyal medyayı çok sevdik, yeni nesil olarak sanal bir dünyada yaşamaya başladık. Bütün duygularımızı sanal ortamda ifade etmeye ve günlük hayatta kullandığımızdan başka bir dil kullanmaya başladık. (slm, mrb…)

(FOURSQUARE) Lokasyon bazlı uygulamalar ile birbirimizin bulunduğu yerler hakkında bilgi sahibi olmaya başladık. Foursqure ile check-in yaparak hangi mekanda olduğumuzdan arkadaşlarımızı haberdar eder olduk. Civarımızdaki kiralık veya satılık evlere mobil cihazımızdaki harita üzerinden ulaşmaya başladık.

İletişim araçları ve iletişim şekilleri son hızla gelişiyor. Kuşaklar arasında iletişimin kendisi ve araçları kavramsal farklılıklar getiriyor. İletişimin sihirli dokunuşu ile yeni kavramları takip etmeli ve hayatımızın bir parçası haline getirmek için mümkün olduğunca kullanmaya çalışmalıyız.

Yazar: Kadri Demir

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>