Rehberiniz-İki kardeş ve iki büyük kariyer…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İki kardeş ve iki büyük kariyer…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İki kardeş ve iki büyük kariyer…

Tarih 27 Mayıs 2006… Yer Maslak Tim Show Center… Pfizer”in düzenlediği kariyer toplantısındayız… Üniversiteli gençler, her biri ünlü ve başarılı konuşmacıların etrafını sarmış onlara soru yağdırıyor. Konuklar arasında özellikle iki kişiye yönelik büyük ilgi hemen dikkatimizi çekiyor. Kalabalığın arasından zar zor görebildiğimiz tanınmış karikatürist Melih Memecan gençlerin eline tutuşturduğu kağıtlara bir şeyler çiziyor. Hemen yanında duran kardeşi Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan ise gençlerle hararetli bir sohbete dalmış. Memecan kardeşlerin yanına gidiyorum. Sorulardan yorulmuş ama hala istekli görünen iki kardeşle sakin bir köşeye geçip röportaja başlıyoruz. İlk olarak Salih Memecan”a dönüp gençlere biraz önce neler çizdiğini soruyorum. “Aslında etkinlik sırasında yaptığım basit karamalardı” diyor. “Ama karikatürist olmak isteyen çok genç var. Onlara yardımcı olacak, yol gösterip cesaretlendirecek birine ihtiyaç duyuyorlar” diyor. Bu esnada Melih Memecan giriyor söze; “Türkiye”de müthiş bir genç potansiyel var. Gençliği doğru yönlendirilmeliler. İş ve aş bulmaktan öteye geçin doğru yönlendirilmesi. Önünü açmalıyız ki bu gençliği değerlendirebilelim.”

Kaç sanatçı var ki!

Birbirlerinin başarılarından gurur duydukları her hallerinden belli olan kardeşler kendi işleri ile ilgili yorum yapmaya başlıyor. “Salih”in rakipleri çok az” diyor Melih Memecan; “Kaç tane sanatçı var ki. Benim işim çok daha riskli. Binlerce adam peşimden koşuyor. Herkes genel müdür olmak istiyor” diye şaşırtıcı bir tespitte bulunuyor. “Benim işimin riski, her gün yaklaşık iki milyon kişi okuması” diyor Salih Memecan: “Her gün milyonlarca insana iş beğendiriyorsun. ”Beğenmezlerse ne olur ki” diyemezsin beğenmeleri lazım. Yoksa gazeteye yük olmaya başlarsın. Dolayısıyla her gün başka bir strese giriyorsun. Bazen ben onun işini yapsam nasıl olurdu diye düşünüyorum. Vizyon olarak fena olmayabilirdim. Kesin iyi bir danışman olurdum ama iş yönetmeye gelince o başka bir beceri. Rakamların içine girmek, doğru analiz etmek, bu arada çabuk karar verip uygulamaya geçmek zor. Mesela ben çabuk karar verme konusunda çok zayıfımdır. Yönetici olmanı sağlayan farkın ne diye Melih”e sorduğumda ”çabuk karar vermem” demişti. O zamandan beri düşünüyorum. Şirket yönetimi ağır karar vermeyi kaldırmaz”. “Ben sadece şaka yapmasını beceririm” diyor Melih Memecan; ” Fakat mizah şaka değil. Ben çok kötü çiziyorum. Kendimi o kadar başarılı bulmuyorum” diyor. Salih Memecan”ın daha fazla tanınıyor olmasından Melih Memecan gurur duyduğunu söylüyor. Tek kıskançlık ise annesinden bahsederken ortaya çıkıyor “Soyadımızın tek olmasından gurur duyuyorum ama annem hala söyler. Anneme oğlun kim dediğinde Salih der” diyor. Bu sözlerin üzerine Salih Memecan durumun öyle olmadığını ispatlarcasına bir anı anlatmaya başlıyor: “Annem biz küçükken zeka testleri yaptırırdı. Hep Melih üstün zekalı çıkardı. Bana bir şey demezdi. Sonucu sorduğumda seninki de çok iyi çıktı diye geçiştirirdi. Melih”i özel okula almak istiyorlar derdi. Sonra düşündüm tabii onu almak isteyecekler. O daha küçük. Onu alırlarsa daha çok para ödeyecekti bizimkiler. Tamamıyla ticari kaygı. Ama aile içinde hep eşittik”.

Eğitim farklı, meslek farklı

Kariyer günü için ne düşündüklerini ve gençlerin sorularını nasıl bulduklarını soruyorum. “Eğitim seminerleri olsun ki, gençler doğru yönlendirilsin” diyor Salih Memecan: “Eğitim ile mesleği karıştırmamak lazım. Ben yanlış bölümde okuyorum diye üzülmesinler. Eğitim ve meslek çok farklı kollar. Meslek para kazanmak için yapılan bir şey. Para çeşitli yollarla da kazanılabilir. Yani araba alıp satarsın ama tarih bölümünden mezunsundur. Meslek öğrenmek çok basit. Bir iki ayda öğrenirsin. Ama üniversite eğitimi için dört yılını harcamak gerekiyor. Üniversite eğitimi daha kültürlü olmayı ve çevre ile mantıksal bağlantılar kurmayı sağlıyor. O yüzden insanlar ”ben şunu okudum halbuki başka bir mesleğe sahip olmak istiyordum” diye üzülmesinler. Eğitimleri yanlarına kar, onlar ne olmak istiyorlarsa onu olsunlar. Benim tavsiyem çok çalışmaları. Karikatür bile yapıyorsan çalışmadan olmuyor. Farklı olmak, işlerini garantiye almak için yapılacak tek şey bu” diyor. “Her genç işe başladığı zaman bir gün ben bu şirketin patronu olacağım der. Ben oldum ve 20 yıl önce kapısını çaldığın şirketin müdürü olmak çok güzel bir şey umarım bu herkese nasip olur” diyor Melih Memecan. Bir gün NewYork Times”da karikatürünün çıkması ümidiyle yola başladığını anlatan Salih Memecan”ın sözü kardeşi tarafından inşallah diye kesilince gülmeye başlıyor ve “Ne inşallahı kaç yıldır zaten çıkıyor” diyor.

Yazar: İpek Alpkökin

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir