Rehberiniz-Ä°ki kardeÅŸ ve iki büyük kariyer…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Ä°ki kardeÅŸ ve iki büyük kariyer…” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Ä°ki kardeÅŸ ve iki büyük kariyer…

Tarih 27 Mayıs 2006… Yer Maslak Tim Show Center… Pfizer”in düzenlediÄŸi kariyer toplantısındayız… Ãœniversiteli gençler, her biri ünlü ve baÅŸarılı konuÅŸmacıların etrafını sarmış onlara soru yaÄŸdırıyor. Konuklar arasında özellikle iki kiÅŸiye yönelik büyük ilgi hemen dikkatimizi çekiyor. Kalabalığın arasından zar zor görebildiÄŸimiz tanınmış karikatürist Melih Memecan gençlerin eline tutuÅŸturduÄŸu kağıtlara bir ÅŸeyler çiziyor. Hemen yanında duran kardeÅŸi Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan ise gençlerle hararetli bir sohbete dalmış. Memecan kardeÅŸlerin yanına gidiyorum. Sorulardan yorulmuÅŸ ama hala istekli görünen iki kardeÅŸle sakin bir köşeye geçip röportaja baÅŸlıyoruz. Ä°lk olarak Salih Memecan”a dönüp gençlere biraz önce neler çizdiÄŸini soruyorum. “Aslında etkinlik sırasında yaptığım basit karamalardı” diyor. “Ama karikatürist olmak isteyen çok genç var. Onlara yardımcı olacak, yol gösterip cesaretlendirecek birine ihtiyaç duyuyorlar” diyor. Bu esnada Melih Memecan giriyor söze; “Türkiye”de müthiÅŸ bir genç potansiyel var. GençliÄŸi doÄŸru yönlendirilmeliler. Ä°ÅŸ ve aÅŸ bulmaktan öteye geçin doÄŸru yönlendirilmesi. Önünü açmalıyız ki bu gençliÄŸi deÄŸerlendirebilelim.”

Kaç sanatçı var ki!

Birbirlerinin baÅŸarılarından gurur duydukları her hallerinden belli olan kardeÅŸler kendi iÅŸleri ile ilgili yorum yapmaya baÅŸlıyor. “Salih”in rakipleri çok az” diyor Melih Memecan; “Kaç tane sanatçı var ki. Benim iÅŸim çok daha riskli. Binlerce adam peÅŸimden koÅŸuyor. Herkes genel müdür olmak istiyor” diye ÅŸaşırtıcı bir tespitte bulunuyor. “Benim iÅŸimin riski, her gün yaklaşık iki milyon kiÅŸi okuması” diyor Salih Memecan: “Her gün milyonlarca insana iÅŸ beÄŸendiriyorsun. ”BeÄŸenmezlerse ne olur ki” diyemezsin beÄŸenmeleri lazım. Yoksa gazeteye yük olmaya baÅŸlarsın. Dolayısıyla her gün baÅŸka bir strese giriyorsun. Bazen ben onun iÅŸini yapsam nasıl olurdu diye düşünüyorum. Vizyon olarak fena olmayabilirdim. Kesin iyi bir danışman olurdum ama iÅŸ yönetmeye gelince o baÅŸka bir beceri. Rakamların içine girmek, doÄŸru analiz etmek, bu arada çabuk karar verip uygulamaya geçmek zor. Mesela ben çabuk karar verme konusunda çok zayıfımdır. Yönetici olmanı saÄŸlayan farkın ne diye Melih”e sorduÄŸumda ”çabuk karar vermem” demiÅŸti. O zamandan beri düşünüyorum. Åžirket yönetimi ağır karar vermeyi kaldırmaz”. “Ben sadece ÅŸaka yapmasını beceririm” diyor Melih Memecan; ” Fakat mizah ÅŸaka deÄŸil. Ben çok kötü çiziyorum. Kendimi o kadar baÅŸarılı bulmuyorum” diyor. Salih Memecan”ın daha fazla tanınıyor olmasından Melih Memecan gurur duyduÄŸunu söylüyor. Tek kıskançlık ise annesinden bahsederken ortaya çıkıyor “Soyadımızın tek olmasından gurur duyuyorum ama annem hala söyler. Anneme oÄŸlun kim dediÄŸinde Salih der” diyor. Bu sözlerin üzerine Salih Memecan durumun öyle olmadığını ispatlarcasına bir anı anlatmaya baÅŸlıyor: “Annem biz küçükken zeka testleri yaptırırdı. Hep Melih üstün zekalı çıkardı. Bana bir ÅŸey demezdi. Sonucu sorduÄŸumda seninki de çok iyi çıktı diye geçiÅŸtirirdi. Melih”i özel okula almak istiyorlar derdi. Sonra düşündüm tabii onu almak isteyecekler. O daha küçük. Onu alırlarsa daha çok para ödeyecekti bizimkiler. Tamamıyla ticari kaygı. Ama aile içinde hep eÅŸittik”.

Eğitim farklı, meslek farklı

Kariyer günü için ne düşündüklerini ve gençlerin sorularını nasıl bulduklarını soruyorum. “EÄŸitim seminerleri olsun ki, gençler doÄŸru yönlendirilsin” diyor Salih Memecan: “EÄŸitim ile mesleÄŸi karıştırmamak lazım. Ben yanlış bölümde okuyorum diye üzülmesinler. EÄŸitim ve meslek çok farklı kollar. Meslek para kazanmak için yapılan bir ÅŸey. Para çeÅŸitli yollarla da kazanılabilir. Yani araba alıp satarsın ama tarih bölümünden mezunsundur. Meslek öğrenmek çok basit. Bir iki ayda öğrenirsin. Ama üniversite eÄŸitimi için dört yılını harcamak gerekiyor. Ãœniversite eÄŸitimi daha kültürlü olmayı ve çevre ile mantıksal baÄŸlantılar kurmayı saÄŸlıyor. O yüzden insanlar ”ben ÅŸunu okudum halbuki baÅŸka bir mesleÄŸe sahip olmak istiyordum” diye üzülmesinler. EÄŸitimleri yanlarına kar, onlar ne olmak istiyorlarsa onu olsunlar. Benim tavsiyem çok çalışmaları. Karikatür bile yapıyorsan çalışmadan olmuyor. Farklı olmak, iÅŸlerini garantiye almak için yapılacak tek ÅŸey bu” diyor. “Her genç iÅŸe baÅŸladığı zaman bir gün ben bu ÅŸirketin patronu olacağım der. Ben oldum ve 20 yıl önce kapısını çaldığın ÅŸirketin müdürü olmak çok güzel bir ÅŸey umarım bu herkese nasip olur” diyor Melih Memecan. Bir gün NewYork Times”da karikatürünün çıkması ümidiyle yola baÅŸladığını anlatan Salih Memecan”ın sözü kardeÅŸi tarafından inÅŸallah diye kesilince gülmeye baÅŸlıyor ve “Ne inÅŸallahı kaç yıldır zaten çıkıyor” diyor.

Yazar: İpek Alpkökin

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir