Rehberiniz-İki işsiz, işsizliğin filmini çekti !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İki işsiz, işsizliğin filmini çekti !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İki işsiz, işsizliğin filmini çekti !

Film sürekli iş görüşmesine girdiği halde henüz iş bulamamış dört gencin yollarının ne iş yaptıklarını bile bilmedikleri Joker firmasında kesişmesini ve bundan sonra başlayan komik olayları konu alıyor. Türkiye’de iş bulabilmek için düşülen garip durumları ve kariyer peşinde koşanların hikayelerini anlatırken, bir yandan da fikir hırsızlığını, hileyi, şantajı ti’ye alan film, Eylül ayında vizyona girecek.

İş Arıyoruz hem iş arayanların hem de kariyer peşinde koşanların filmi. İş arayanların komik hikayelerini filmleştirme fikri, kendileri de uzun süre işsiz kalan Galatasaray Üniversitesi Sinema TV mezunu Eşref Dinçer ve Yolculuk Atölyesi isimli prodüksiyon şirketinin kurucusu (filmin de yapımcısı) Mehmet Ulusoy’dan çıktı. Galatasaray Lisesi’nden tanışan ikili başlarından geçen ilginç iş görüşmelerini bir araya getirip, bunları hem Yenibiriş’in sitesine hem de www.is-ariyoruz.biz sitesine gelen hikayelerle derleyip, biraz daha karikatürize ederek, 80 dakikalık absürd bir komedi filmi çektiler. Eylül ayında başlayan çekimler Ocak ayında tamamlandı. 8 ana karakter, 35 yan karakter ve 15 kişilik bir ekibin yer aldığı filmlerde mekan olarak Yolculuk Atölyesi’nin ofisi, tanıdıkların ofisleri, Cihangir, Bakırköy Meydanı ve Atatürk Olimpiyat Stadı kullanıldı. Destekçi ve sponsorlar bulunarak sıfır bütçeyle çekilen film, Eylül ayında vizyona girecek.

Filmin yapımcısı Mehmet Ulusoy, filmin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor: “Bu film benim ve o dönemde işsiz olan yönetmen arkadaşım Eşref’in ortak fikri. Aslında bir miktar işsizlikten iş çıkardık kendimize. Kadro da hemen hemen öyle. Hepsi arkadaşlarımız, o dönem işsiz olan ya da çok fazla işi olmayan kişilerden oluşan bir ekip kurduk. Bu ekibe de aslında en doğru uyan film oldu. İşsizlik Türkiye’de hali hazırda büyük bir sorun. Biz bu soruna bir miktar parmak basan, bunu gündeme getiren, iş ararken insanların başından geçen komik olayları, iş aramanın ve iş bulmanın nedenli zor olduğunu ve bunun için insanların neler yapabildiğini anlatan absürd bir komedi filmi çekmek istedik.” Film için 9 Nisan’da İstanbul’da, İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun önünde bir basın toplantısı yapılacak.

Türkiye’de ilk kez işsizliği konu alan bir film çekildi. Okul, sınav, dershane konularını işleyen pek çok film olmasına rağmen, iş dünyasına atılmakla ilgili hiçbir film olmadığına çok şaşırdıklarını söyleyen Ulusoy, “Gençler sürekli mezun olunca ben ne işim yapacağım gibi sorularla karşı karşıya kalıyorlar. Bu konuda bırakın komedi filmini, herhangi bir film bile çekilmemişken bu fikir bizi çok heyecanlandırdı. Biz çekerken çok eğlendik” diyor. Filmin yönetmeni Eşref Dinçer ise filmin iş arayanların ve işinde yükselmek isteyenlerin filmi olduğunu belirterek; “Türkiye’de iş bulabilmek için düşülen garip durumları ve kariyer peşinde koşanların hikayelerini anlatıyoruz. Tabii bir yandan da fikir hırsızlığını, hileyi, şantajı ti’ye alıyoruz. Film, kara komedi türünün Türkiye’deki ilk örneği olacak” diyor.

4 İŞSİZİN YOLU JOKER’DE BULUŞUR

İş Arıyoruz filmi 4 işsiz ve terfi etmeye çalışan iki çalışanın hikayesini anlatıyor: 4 gencin yolları aynı iş ilanında birleşir, fakat ne pozisyon ne de şirketin ne iş yaptığı bellidir. Joker Akıl Fikir Hizmetleri firmasının müdürü Bülent Bey’in yanında çalışan Banu Hanım veya Murat Bey terfi edecek, terfi edenin yerine de dışarıdan birisi alınacaktır. “Güzeller güzeli Banu Hanım” cazibesini kullanarak, Murat Bey de yağcılık yaparak terfi olmaya çalışan karakterlerdir.

Murat Bey müdürünü her sabah kapıda karşılayan, ona asansöre kadar eşlik edip, asansörün kapısı kapandığında el sallayan, patronunun her sözüne “Peki efendim, derhal, çok haklısınız” diye kaşılık veren bir karakter. Banu Hanım ve Murat Bey, yerlerine yetiştirilmek üzere birisini alacaklardır. Kim yerine birisini getirirse, terfiye de o hak kazanacaktır. 4 adayın yolu da bu sayede Joker’in iş ilanında kesişir. Ali ev adamı, Aslı üniversiteden yeni mezun, Pelin daha iyi koşullarda iş arayan, Selim ise girdiği işlerde bir gün bile dolduramayan adaylardır. Başarısız birçok iş görüşmesi sırasında başlarından birçok komik olay geçmiştir.

Joker firmasının bu gençlerle görüşme süreci de iş alımlarıyla dalga geçen göndermelerle dolu. CV’leri tartmak, uçak yapıp atılanlardan en uzağa düşeni seçmek gibi… Örneğin filmin bir sahnesinde Aslı CV’sini bırakmak üzere şirkete gider, karşısındaki adam yüzüne bakmadan kaleminin ucuyla yan tarafı gösterir ve “Şuraya koyun der.” Aslı yan tarafta duran kağıt yığının yüksekliğine şaşkınlıkla bakarak, masanın yanındaki sandalyeyi kağıt yığınının yanına çeker ve tam üste koyacakken “Üste değil, alta koyacaksın” dendiğini duyar. Alta koymayı denerken kağıt yığını adamın üstüne devrilir. Aslı, “Çok pardon, iyi günler” diyerek olay yerinden uzaklaşır. Diğer bir sahnede Ali gazetede gördüğü ilana telefonla başvurmaya çalışır, karşıdaki kadın İngilizce ve bilgisayar bilip bilmediğini sorar, evet yanıtını alınca İspanyolca bilip bilmediğini sorar. Ali hemen atılır, “Hayır ama 2 haftada öğrenirim çok azimliyim” der. Cevap: “Biz bayan arıyoruz.”

Filmde 4 aday pek çok sınavdan geçip, kendilerine verilen özel görevleri yerine getirmeye çalışırlar. Joker firmasının ne iş yaptığı ve işe alınacak kişinin hangi pozisyonda çalışacağı ise bilinmemektedir. İş görüşmesi ve işyerinde terfi konularını alaycı bir üslupla anlatan film, Eylül ayında vizyona girecek.

FİLMİN KÜNYESİ

Yapımcı Mehmet Ulusoy

Senaryo: Eşref Dinçer-Mehmet Ulusoy

Yönetmen: Eşref Dinçer

Görüntü Yönetmeni: Tayman Tekin

Müzik: Mehmet Erdem-Özgür Akgül-Müzikotek

Yapım: On4 Prodüksiyon, 2008, 80 dakika.

Ana karakterler

ADAYLAR

Aslı (Funda Eryiğit): 22 yaşında, şu ana kadar 12 iş görüşmesi yapmış olmasına rağmen 1 yıldır işsiz. Üniversiteden yeni mezun olmuş, iş aramak ve iş görüşmesi gibi konularda hiçbir fikri olmadan iş aramaya koyulmuş.

Selim (Yerkan Kahraman): 25 yaşında, 21 iş örüşmesi yapıp 21’ini de almış. 2 haftadır işsiz. Selim bir şekilde her girdiği iş görüşmesi sonrası işe kabul edilmiş ama henüz hiçbirinde ilk gününü dolduramamış.

Pelin (Gözde Seda Altuner): 27 yaşında, 9 iş görüşmesi yapmış, 1 yerde çalışmış, 8 aydır işsiz. Çalıştığı koşulları beğenmediği için bir türlü iş bulamamış.

Ali (Mustafa Çulcuoğlu): 25 yaşında, 29 iş görüşmesi yapmış ama hiçbirine kabul edilmemiş. 3 yıldır işsiz. Torpili olmadığı için bir türlü iş bulamamış, kendini yemek yapmaya ve ev işlerine adamış.

ÇALIŞANLAR

Bülent Bey (Murat Serezli): Müdürlüğe yeni yükselmiş, dünyayı ciddiye almayan, çalışanlarının birbileriyle olan kıyasıya rekabetiyle dalga geçen bir müdür. Ortadoğu ve Balkanların en önemli şahsiyeti olarak tanıtılan Bülent Bey, ofisinde oyuncak arabalarıyla oynayıp, elindeki kağıtlarlarla basket atmaya çalışan bir müdür portresi çiziyor.

Banu (Başak Daşman): İşinde yükselmek isteyen, çevresindekileri küçümseyen, istediklerini yapabilmek için cazibesini kullanmayı alışkanlık haline getirmiş bir çalışan.

Murat (Beyti Engin): Kendini müdürünü memnun etmeye adamış, yağcılığı iş prensibi haline getirmiş ve bunun iş hayatında yükselmenin yegane yolu olduğuna inanan, terfi olmayı bekleyen diğer bir çalışan.

Yönetmen ve yapımcı lise arkadaşları

Eşref Dinçer, 1978 yılında Bursa’da doğdu. Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Fakültesi Sinema-TV Bölümü mezunu. Taş Yastık ve Bir İhtimal Daha Var isimli sinema filmlerinde reji asistanlığı; Memleket Hikayeleri isimli TV filminde reji asistanlığı, Eksik Etek isimli dizide reji asistanlığı yaptı. Festivallerde gösterilmek üzere kısa filmler çekti. Filmin yapımcısı Mehmet Ulusoy ise 1978 yılında Ankara’da doğdu. Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği mezunu. 2002-2006 yılları arasında Hilton, Pacha Tours gibi şirketlerde çalıştıktan sonra Yolculuk Atölyesi isimli prodüksiyon ve organizasyon şirketini kurdu. Halen kurumsal organizasyonlar ve film prodüksiyonları yapıyor. İkili Galatasaray Lisesi’nde okurken tanıştı.

Yazar: Burcu Özçelik

Kaynak: http://Hürriyet İK

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>