Rehberiniz-İki dost küstü, bir dil yok oldu!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İki dost küstü, bir dil yok oldu!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İki dost küstü, bir dil yok oldu!

İki dost küsünce bir dil yok oldu

MEKSİKA’NIN güneydoğusundaki Tabasco eyaletinde yaşayan iki ihtiyar kavga edip küsünce, yalnızca ikisinin konuştuğu yerli dili artık unutuldu.

Ülkenin kuzeyindeki Monterrey kentindeki Meksika Yerli Dilleri Enstitüsü Başkanı Fernando Nava, bunun, Meksika’da konuşulan 364 yerli dilinin karşı karşıya olduğu tehditlerin dramatik bir örneği olduğunu söyledi.

Meksika Yerli Dilleri Enstitüsü Başkanı Fernando Nava, dünyada İndo-Amerikan dil grubuna mensup 11 dil ailesi bulunduğunu ve bunların her birinin Meksika’da en az bir dille temsil edildiğini de ekledi.

Olmeca’lardan gelen Zoque’ler, Meksika’da Chiapas, Oaxaca ve Tabasco eyaletlerine dağılmış ve nüfusu çok küçülmüş bir yerli etnik grup. Yok olmaya en yatkın dilise Californiya’da konuşulan Cucapaca.

Kaynak: http://AKŞAM

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>