Rehberiniz-İk müdürü kimleri işe alır?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “İk müdürü kimleri işe alır?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İk müdürü kimleri işe alır?

28 yıldır aktif çalışma hayatındayım. Pek çok yerde, değişik insanlarla çalıştım doğal olarak.

Geçen gün kendi kendime sordum. Eğer bir insan kaynakları yöneticisi olsaydım, insanlarda ne tür özellikler arardım diye.

Bir kere entelektüel birikimi olmasına önem verirdim. İnsanın kişiliğinin oluşmasında önemli bir özellik olduğunu düşünüyorum.

Keza, agresif olmayan ama tuttuğunu kopartan biri olması… Her şirkete lazım.

Güler yüzlü mü, esprili mi? Pek çok olumsuzluğu anında yok edecek iki özellik. Her şirkette bence birkaç tane olmalı ki insanların gevşesin, rahat ve huzurlu bir ortamda çalışabilsin.

Halinden şikayetçi, mızmızlar ve dedikoducular en zararlılar arasında yer alıyor bence. İnsanın bütün çalışma şevkini alıp götürür. Sevdiğiniz işyeri birdenbire kurtulmak istediğiniz yer haline gelir. Bir arkadaşımız vardı. Ona verdiğimiz her işin neden yapılamayacağını çok güzel anlatır ve sizi bu konuda ikna ederdi. Çalışma hayatındaki ömrü çok uzun olmadı.

Acaba adayımızın iyi bir çevresi var mı? Sosyal mi yoksa sosyofobik mi? İkisinin de yeri ayrı. Ama ikisinin de ayrı departmanlarda çalışmaları mümkün değil. Adam hiç sosyal değildir ama müthiş bir teknik becerisi vardır. Ar-Ge bölümünde çok yararlı olabilir. Sosyal olan da pazarlamada…

Merak… Bir adayın kabul edilmesinde en önemli özelliklerden biri. Kediyi öldüren meraktır deseler de, siz buna pek aldırmayın derim. Her şeyi keşfetmenin ilk adamıdır merak.

Merak hobiyi de beraberinde getirir. Hobisi olan adam titizdir, renklidir, farklıdır. Hafta sonlarını televizyon karşısında uyuklayarak geçirmez. Yelken yapan, satranç oynayan ya da dağ bisikletine binen insanın işi de iyidir.

İş disiplini ve iç disiplini olmayan adamla işiniz zordur. Değişime inanın ve onu yola sokmayı deneyin. Becerebilirsiniz, denemeye değer. Ama yapamazsanız başkalarını da onu taklit etmeye başlar ve işiniz güçleşir.

Aşırı milliyetçi, ayrımcı, seksist adamlardan derhal kurtulmak lazım. Birer bahane uydurup onları çevrenizden uzaklaştırın. Saçma sapan tartışmaları girip ortalığı cehenneme çevirmeden yapın bu işi. Bir keresinde böyle bir tartışmanın içinde kaldım ki “yandım Allah” deyip zor kurtardım kendimi.

Tıpkı bunlar gibi aşırı hırslılar da yıkıcıdır. Her türlü kötülüğü yaptırır insana. Yanındakileri gözünü kırpmadan harcar, büyüklerin gözüne girmek için yapmayacağı şey yoktur. Duygularını frenleyemezler. Kendilerine küçük krallıklar kurarlar. Kimse tarafından sevilmedikleri için zorla iş yaptırırlar.

Vurgulamaya çok gerek yok belki. İngilizcesi olmayan, dünyada, alanındaki gelişmeleri izlemeyen birinin günümüz koşullarında iş bulması pek kolay değil. Aday sizi ikna ettiyse ama yabancı dili yoksa, hemen ne yapıp yapıp İngiltere’ye ya da başka bir yere kursa yollamanız gerekiyor.

Yaratıcılar şirketin yaşamını değiştirecek kadar önemlidir. Eğer adam yaratıcı ise bazı özellikleri olmasa da olur diye düşünüyorum. Onlardan o kadar bulunuyor ki kıymetlerini bilmek durumundayız. Ne diyelim, Allah vergisi.

Dünyada tembellik hakkı denen birşey var. Marx’ın damadı Lassalle’ın bu başlıkta bir kitabı da var. Tembellik güzel şey gerçekten. Tembeller keyifli adamlardır. Muhabbetlerine doyulmaz. Bütün günü evde geçirdiklerinden konuşacak çok konuları olur. Ama siz siz olun o tembelleri iş arkadaşı olarak kabul etmeyin, onları çalıştıramazsınız. Yarım gün bile iş yapmazlar. Benim tanıdığım birisi, masasını hemen dönecekmiş intibaı verecek şekilde bırakıyordu. Önünde bilgisayar açık, ceket sandalyenin arkasında, masada çeşitli işlere ait yazışmalar var. Kendisi dışarıda, geziyor. Bayağı bir kullandıydı bu “başarılı” taktiği.

Empati kurmak lafı çok geyik oldu diye düşünebilirsiniz. Ama çevrenize bir bakın. Başkalarıyla empati kuran kaç kişi tanıyacaksınız?

Kılık kıyafete takık değilim. Ama bu konu zaman zaman çalışanlar tarafından istismar ediliyor. Biraz uç bir örnek ama işe eşofmanlanla işe gelinmesinden yana değilim. Bir iş yemeğine gidecekseniz ve blucin giymişseniz üzerinizde mutlaka bir blazer ceket olmalı diye düşünüyorum.

Ve en önemlisi… Adayımız dürüst mü? Biraz uçalım ve diyelim ki bütün bu özelliklere sahip olan biri var. Ama dürüst olmadığı konusunda sağdan soldan size bilgiler geldi. Daha önceki iş yerinde zimmetine para geçirmiş.

Onu işe alır mısınız?

Yazar: Aydın Demirer

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>