Rehberiniz-İdeal güzellik kavramı değişiyort

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “İdeal güzellik kavramı değişiyort” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
İdeal güzellik kavramı değişiyort

1950’lerden bugüne ’ideal güzel’ tanımı ünlülere göre belirlendi. Ancak bireyselleşen dünyada artık yeni ’ikon’ yaratmak zorlaştı

Gün geçtikçe daha popüler hale gelen ve uğruna maddi manevi birçok fedakârlık yapılan konuların başında gelen “güzellik”, geçmişten bugüne en çok da kadınları ilgilendirmeye devam ediyor. Dünyanın her yerindeki kadınların peşinden koştuğu, cevabını aradığı “güzellik nedir” sorusuna verilebilecek cevapları da, yine kadınlar belirlerken, televizyon, sinema ve şov dünyasının ünlü isimleri, kendi nesilleri için güzellik tanımının karşılığını oluşturuyor.

1950’li yıllarda ünlü Amerikan sinema ikonu Marilyn Monroe “aptal sarışın” imajı ve yuvarlak hatlı vücut tipiyle ideal güzelliğin tanımıydı. Ancak şehirli ve iş hayatının içine daha çok dahil olan toplumlar zamanla daha güçlü bir kadın imajı peşinde koşmaya başladı. Büyüyen ekonominin de etkisiyle dış görünüşe bağlı güzellik kıstasları, çağın siyasi, sosyal, ekonomik gelişmelerinden etkilense de, toplumlar en çok ekranda gördükleri isimlere benzeme hayalini değiştirmedi. Saçlarını, makyajlarını, kıyafetlerini ünlü isimlere göre seçen nesiller, bugün artık estetik operasyonlarla da, hayranı oldukları yıldızlara birebir benzeyebilmek için ameliyat masasına bile yatmayı göze alıyor.

GÜÇLÜ KADINA DOĞRU

Monroe, kendi döneminde sarışınlığı ve yuvarlak hatları dünyaya güzelliğin tarifi olarak sunarken, Audrey Hepburn de asil tavırları ve uzun boyuyla bu algıları değiştirdi. Popun kraliçesi Madonna dünyada hakim olan genel tabulara karşı baş kaldırışın sembolü olarak rahat kıyafetleri modaya kazandırırken, Kate Moss sıfır beden akımını getirdi ve dünya kadınını sonu gelmeyen rejimlerle tanıştırdı. Son olarak da dolgun yüz hatları ve uzun boyuyla birçok kadının benzemek için çaba harcadığı Angelina Jolie herkesin ideal ismini oluşturdu. Bundan sonra, güzellik algısının nasıl şekilleneceği merak ediliyor. Her türlü yazılı, sesli ve görsel bilgiye anında ulaşan toplumların bireyselleşen ve sınırsız iletişime sahip yapısında kimi kendilerine idol olarak alacağını tahmin etmek her zamankinden zor.

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir