Rehberiniz-Horlayan çocuklar depresyon ve bunalım riski altında

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Horlayan çocuklar depresyon ve bunalım riski altında” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Horlayan çocuklar depresyon ve bunalım riski altında

Gelişimsel ve Davranışsal Pediatri dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Helsinki Üniversitesi Merkez Hastanesi’nden Dr. Eeva T. Aronen, “Çalışmamızın sonuçları, horlamanın çocuklarda ruhsal problem ve bilişsel bozulmaya neden olduğunu gösterdi” dedi. Çalışma boyunca, araştırmacılar 5 yaşındaki horlayan 43 çocuğu ve horlamayan 46 çocuğu karşılaştırdılar.

Araştırmacılar, horlayan çocuklarda yüksek oranda ruhsal problemler bulduklarını belirttiler. Araştırmadaki çocuklar bunalım ve depresyon belirtileri gösterdiler. Horlayan çocukların yüzde 22’sinde ruhsal bozukluk belirtileri görüldü. Saldırgan davranış gibi diğer problemlerin ise horlayan çocuklar arasında çok sık görülmediği bulundu. Horlayan çocuklarda aynı zamanda kâbuslar görme, uykuda konuşma ve uykuya geçmede zorlanma gibi uyku problemlerine rastlandığı belirtildi.

Bilişsel testler ise horlayan çocuklarda dikkatlerinde azalma ve dil öğrenme yeteneklerinde düşüşler olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, horlayan küçük çocukların etkili tedavisi için daha fazla değerlendirme yapılması gerektiğini kaydettiler.

Kaynak: http://Zaman

Incoming search terms:

  • bunalım nedir nedir (1)
Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>