Rehberiniz-Hobi diye başladı, bir mesleği daha oldu…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Hobi diye başladı, bir mesleği daha oldu…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hobi diye başladı, bir mesleği daha oldu…

Takı tasarımı kurslarına ilk önce hobi olarak başlayanlar bile daha sonra profesyonel çalışma hayatına giriyor. Kimi mağazalarla anlaşarak kimi de kendi bijuteri mağazasını açarak mesleğe adım atıyor. Takı tasarımcılığı meslek olarak ev hanımlarının gözdesi olsa da üniversite mezunları ve üniversiteye devam edenlerden de büyük ilgi görüyor.

Pera Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi El Sanatları Bölüm Başkanı Murat Niş, “Kurslara hobi için gelenlerin eğitim sonunda fikirleri değişiyor. Mezunlarımız, yurtdışı firmalara tasarımlarını pazarlıyorlar, müzelere ürünlerini veriyor” diyor. Pera Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi, Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Programı Leonardo da Vinci Proje Okulu. Mücevher Tasarım Kuyumculuk Bölümü isimli iki senelik programda tasarım ve mücevherat dünyasında profesyonel olarak yer almak isteyenlere akademik olarak sertifikalı eğitim veriliyor.

En fazla ilgi bankacılardan

Bu alanda iddialı bir başka kuruluş da Uluslararası Cam Boncuk Yapımcıları Derneği üyesi olan Nar Cam Takı Tasarım Stüdyosu. Burada verilen eğitim, stüdyonun adından da anlaşılacağı gibi, takı tasarımına bağlantılı olarak cam – boncuk yapımı üzerine.

Stüdyonun kurucusu Suha Toktan, ekonomik kriz döneminde kurslara en çok bankacılık sektöründeki kadınlardan talep geldiğini belirterek, “Şimdi hobi olarak öğrenmek isteyenlerin yanı sıra profesyonel olarak bu alanla uğraşanların sayısı da artıyor. Ağırlıklı olarak endüstri tasarımcıları, seramik bölümü mezunları ve takı tasarımıyla bizzat ilgilenip alanlarını genişletmek isteyenler yoğunluk kazanıyor” diyor.

Yazar: Hicran Tekin

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>