Rehberiniz-Hido’ya yan gelip yatmak yok !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Hido’ya yan gelip yatmak yok !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hido’ya yan gelip yatmak yok !

Sekiz yılda tırnaklarıyla kazıyarak geldiği noktadan aşağıya inmeye niyeti yok. Bu amaçla Türkiye’deki üç ayını boş geçirmeyecek. Öyle deniz kenarında yan gelip yatmayacak.

Bireysel antrenörü Muratcan Üner’le özel idman yapacak. Geçen salı İstanbul’da başladılar. Biz de idmanın ilk gününde Türkoğlu ve Üner’le birlikteydik. Hem yaptıkları işbirliğini hem de NBA’de bireysel antrenmanın gelişimini konuştuk.

GELMEK İSTEDİĞİM YER BU DEĞİL DAHA BÜYÜK HEDEFLERİM VAR

İyi bir sezon geçirdiğim doğru. Maç kaçırmadım, iyi istatistik ortalamaları yakaladım. Ama bunu yeterli bulmuyorum. Yeni sezonda herkes benden daha iyisini bekliyor. En azından geçen sezonki seviyenin altına düşmemem lazım. Her zamankinden daha hazır başlamalıyım yeni sezona. Orlando Magic’in play off ikinci turunda elenmesiyle sezonu mayısın ortasında kapattım. Yeni sezonda takım ekim başında kampa girecek. Dört buçuk aylık bir boşluk var. Ama ne benim için ne de diğer oyuncular için yan gelip yatmak söz konusu bile değil. Elbette dinlenmek de hakkımız. Ama boş geçirdiğim her gün için iki gün çalışmak zorundayım. Eğer bir ay hiçbir fiziki aktivite yapmazsam eski seviyeme dönmek için iki ay idman yapmam gerekir.

8 YILLIK TECRÜBEME RAĞMEN HÁLÁ EKSİKLERİM VAR

Muratcan ile beni 2003’te eski menajerim tanıştırdı. O yaz ilk kez onunla bireysel antrenman yaptım. O zamandan beri de her yaz çalışıyoruz. Çünkü 8 yıllık NBA tecrübeme karşın benim de hálá eksiklerim var. Yaz ayları bunları kapatmak için iyi bir fırsat. Elbette kuvvet idmanı yapacağız birlikte. Ama bütün yazı halter kaldırarak geçirmeyeceğim. Bütün yaz halter çalışırsam kollarım bir kas yığını haline gelir. Topu çembere bile atamam. Bu yaz test sonuçlarım yılın bu döneminde hiç görmediğimiz kadar iyi çıktı. Buna göre Muratcan’la merdiven çıkar gibi bir bir ilerleyeceğiz. Öncelikli amacım Türk Milli Takımı kampının toplanacağı 20 Temmuz’a kadarki sürede belli bir forma kavuşmak.

NBA’DE TAKIMLAR OYUNCULARI KAMPA HAZIR BEKLER

NBA’de takımlar oyuncularının profesyonelliğine güvenir. 1 Ekim’de hazırlık kampı başladığında herkesin oraya fizik kondisyon açıdan hazır geleceğini bilirler. Oyuncular da takımdaki yerlerini kaybetmemek için yazı boş geçirmez. Bunun için takım da tüm olanakları seferber eder. Örneğin takımım Orlando Magic 1 Eylül’de antrenman salonunu açar. “Biz dükkanı açtık, sizi bekliyoruz” derler oyunculara. Bireysel antrenör tutmayan oyuncular orada takımın kondisyoneriyle çalışma imkanına sahip. Ama burada oyuncu birliğinin takım sahipleriyle yaptığı toplu sözleşme kuralları geçerlidir. İlk beş günde toplam üç buçuk saati geçmeyecek şekilde iki antrenman yapabilirsiniz. Bunun da sadece biri dayanıklılık ve mücadele üzerine kuruludur. Ondan sonra günde tek idmanla devam ederiz sezon başına kadar.

MURATCAN ÜNER

ÇOK VARYASYONLU BİR PROGRAM UYGULAYACAĞIZ

Bu ay başındaki testlerin sonuçları iyi çıkınca Hidayet’in antrenman programını biraz revize ettik. Antrenmanın tekdüze olmaması için çok varyasyonlu bir program uygulayacağız. Değişik kas gruplarını çalıştırmak için değişik hareketler yaptıracağım ona. Son olarak Kanyon’da birlikte çalıştığımız Mars Athletic Center’a ABD’den technogym gravity isimli bir alet getirdik. Bu aletle aynı anda birçok kas grubunu çalıştırabiliyoruz.

AMERİKALILAR FİZİK AÇIDAN HAZIR BİZİM ÇOK EKSİĞİMİZ VAR

ABD’de basketbolcular çok genç yaştan itibaren atletik yeteneklerini geliştirici sürat, çabukluk ve kuvvet idmanı yapıyor. Bunu koordinasyon idmanıyla pekiştiriyorlar. Üniversiteler ligi NCAA’de de bu antrenman düzeni devam ediyor. Bu sayede NBA’ye fizik güç açısından hazır geliyorlar. Örneğin Orlando’daki Dwight Howard gibi uzun ve cüsseli oyuncular bile o vücudu taşıyacak atletik kabiliyete sahip. Halbuki Türkiye’de genç oyuncular altyapı yıllarında ya hiç güç çalışması yapmadıkları ya da çok az yaptıkları için A takıma çıkınca çok zorluk çekiyor. Uzun oyuncuların kas kütlesi hiç artmıyor. Özellikle bedenlerinin üst kısmı son derece zayıf kalıyor. Bu yüzden saha içindeki en ufak müdahalede bile yere yıkılıyorlar. Örneğin Galatasaray’daki 2.14’lük Fatih Solak müthiş bir fizik güce sahip. Ama gençken doğru çalıştırılmadığı için gelebileceği noktanın yarısına bile ulaşamamış durumda. Bence Türkiye’de de 7-14 yaş grubundaki çocukların da mutlaka kendi seviyelerine göre atletik idman yapması lazım.

BİREYSEL İDMANI MICHAEL JORDAN DEĞİŞTİRDİ

20 yıl kadar önce NBA’de de böylesine bir bireysel idman kültürü yoktu. Yaz aylarını daha çok yetenek idmanıyla geçirirdi Larry Bird, Magic Johnson gibi yıldızlar. Bu anlayışı kökten değiştirenler Chicago Bulls’un yıldızı Michael Jordan ve bireysel antrenörü Tim Glover’dı. Şunu ezberlettiler herkese. “Fizik kondisyon açısından ne kadar kuvvetliysen yeteneklerini o kadar rahat kullanırsın.” Kısacası iyi bir atletik çalışmayla daha çabuk koşar, daha yükseğe zıplayabilirsin. Ayrıca fizik açıdan hazır oyuncunun kendine güveni de artar.

SADECE İYİ ÇALIŞMAK YETMEZ BESLENME DE ÇOK ÖNEMLİ

Bugünün basketbolcuları çok atletik. Ama sadece iyi çalışmaları yetmez. Aynı zamanda çok da iyi beslenmeliler. Halbuki birçok oyuncunun düzenli beslenmeden haberi yok. Bugün bir basketbolcunun günde 4500 kalori alması gerekir. Ama bu her aklına geleni yiyebileceği anlamına gelmiyor. Beslenmenin de bir uzman desteğiyle yapılması lazım. Hidayet’in takımı Orlando’da oyunculara beslenme konusunda seminer veriliyor. Orada sürekli bir aşçıları var. Kahvaltılarını bile takımın lokantasında yapabiliyorlar.

Hidayet ve Üner ortaklığı

PCA KAMPLARI

Hidayet Türkoğlu basketboldan kazandıklarını şimdi biraz da basketbola yatırmaya karar verdi. Bu amaçla Muratcan Üner ile PCA’yi (Performans Camp for Athletes) yani Sporculara Yönelik Performans Kampı’nı kurdular. PCA’in amacı profesyonel sporculara yaz aylarını özel antrenman yapacak bir ortam sağlamak. Bunun için uzman eğitmenler ve bir sağlık ekibi var. Kampa her dönem maksimum 30 sporcu katılabiliyor. Kamptan önce Marmara Üniversitesi’nde birçok test yapılıyor sporcuların laktak asit ve kas kuvvet düzeyi, esnekliği ve sıçramaları ölçülüyor. Buna göre kişisel özel idman ve beslenme programı belirleniyor. Üç haftalık kampın ikinci dönem kayıtları sürüyor. Başvuru için Gökmen Ertem 0216 557 65 51-52 ve www.sporcukampi.com

Basketbol okulu da var

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları da geçen pazartesi faaliyete geçti. İstanbul’da, Kadıköy’deki Saint Joseph Lisesi tesislerindeki spor okulu üç ay boyunca üç haftalık dönemlerde öğrenci kabul ediyor. Okulda, basketbol, voleybol, tenis, yüzme ve futbolun yanı sıra Fransızca ve bilgisayar dersi verilecek. Yaz sonunda seçilecek en iyi dört öğrenci ABD’de Hidayet ile birlikte basketbol kursu görecek. Başvuru için: www.hedo79.com

Yazar: Alp Ulagay

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir