Rehberiniz-Hesabı kim öder? (1)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Hesabı kim öder? (1)” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hesabı kim öder? (1)

HESABI KİM ÖDER? (1)

TUĞÇE BARAN

VATAN

14.12.2004

Cuma akşamı üç kız toplaştık gene… Ben, Nilgan ve Serra… İçtikte coştuk, coştukça içtik… Gene aldık bir sürü kilo ama “kadınların bitmek bilmeyen kilo problemi” mevzuuna girecek değilim..

Gecenin konusu “adamlar hangi hareketleriyle biterler”di.. Biterden kastımız cinsel cazibelerini yitirmeleri… Yani hoşlandığın bir adam “sevgili adayıyken” nasıl güm diye “dünya ahret kardeşim” konumuna gelir..

* Nambır van kural ihlali

Hesabı paylaşmak…

Üniversitedeyken hiç umurumuzda olmayan, hatta yeni başlayan feministçikler olarak bilhassa ısrar ettiğimiz, gurur duyduğumuz bu hadise 30”u geçince tam anlamıyla bir fiyasko nedeni oluyor.. Yemeğe, kahvaltıya her nereye gidiliyorsa hesabı seninle paylaşan adamın hiçbir şansı kalmıyor. Adamlar yine sevilmeye sayılmaya devam ediliyor belki ama bir sevgili adayı olarak değil. Normal bir arkadaş olarak.. Ölçü de gayet basit: Minimum beş kere hesabı o ödeyecek.. Bu beş seferde de kadının hesabı paylaşma tekliflerini şiddetle reddedecek.. En fazla “kahveleri de sen ödersin o zaman” diyebilir ama demese de olur…

Bu böyle.. Klasik boşuna klasik değildir. Flört aşamasında “kadın erkek eşittir” zırvalamasına girmeye hiç gerek yok. Mesele para değil. Mesele lüks yerde yemeği bedavaya getirme arzusu değil. Mesele erkeğin kadını baştan çıkarmak için bir şeyler yaptığını gösterme meselesidir.. Bizim de paramız var çok şükür.. Düzgün bir kadın ilerleyen zamanlarda adamın mali durumunu anlayıp durumu idare edecektir zaten.. Ama “baştan çıkma zamanlarında” pamuk ellerin cebe girmesi şart. Hesap ödenince sonuç kesindir diye bir şey yok ama ödenmeyince sonucun olmayacağı kesin.

Bunun tek alternatifi şu olabilir: Hesabı tümüyle kadının ödemesi..

Uzun vadede iflas edecek bir sistemdir ama ilk başlarda bu da çok cazip olabiliyor kadın için. (Bu arada şu sonuca da vardık. Kadın eğer ilk yemekte ısrar kıyamet hesabı paylaşmaya çalışıyor, masalara paralar falan atıyorsa o iş başlamadan bitmiş demektir. Adam beğenilmemiştir.)

Hemen belirteyim ucuz şarap açtırmak için bin takla atmak, hakikaten çok anormal bir durum yoksa hesaba itiraz etmek, çıktıktan sonra hesabın çok yüksek geldiğini ima etmek, garsonlara aksi davranmak, bahşiş bırakmamak, değnekçiye para vermemeye çalışmak da rezil kural ihlallerine girer..

* Nambır tuu kural ihlali

Herhangi bir kusurumuzdan söz etmek…

Şaka yollu (“hep minyon kızların görüş açısını merak etmişimdir”), yarım iltifat yollu (“ben şişman kadın severim”), sağlık maksatlı (“şu terleme meselesini bir doktora göstersene”) veya başka bir sebeple mini minnacık da olsa bir kusurumuzdan söz edilmesi olayın başlamadan bitmesine neden oluyor. Sinirlenip masayı terk etmediysek en iyi ihtimalle “erkekler şunu sever mi?” “erkekler şuna kızar mı?” şeklinde, o hariç dünyadaki bütün erkekleri anlamak için ha bire soru sorduğumuz bilirkişi olacaktır sadece.

* Nambır trii kural ihlali

Gereğinden hızlı davranmak.

* Nambır foor kural ihlali

Gereğinden yavaş davranmak.

Son iki madde sadece seksten söz etmiyor. Aceleye getirilmiş veya bir türlü başlamak bilmeyen her şey. Duygu ifşaatları, iltifatlar, hediyeler, seks. Zamanlaması uygun olmayan her şey adamları “ya şeytan görsün yüzünü” ya da “dünya ahret kardeş” yapıyor..

Bir de “ilk sevişmeden sonra yapılan ölümcül hatalar” var ki o da başka bir güne kalsın..

HESABI KİM ÖDER? (2)

Geçen gün yazdığım hesap ödeme konusu çeşitli tartışmalara yol açtı. “Hesabı erkek ödemiyorsa, geçmiş olsun” teorim tam da tahmin ettiğim gibi bir sürü yanlış ve abartılı anlamalara yol açtı..

Suçlamalar genel olarak “eski kafalı” ve “maddiyatçı” olmam üzerine yoğunlaşıyor… Hakiki sevgi denen şeyi hiç yaşamadığımı iddia eden romantiklerden, Boğaz”da bir balık, bir rakı uğruna “gidiveren” kadınlarının toplumu da aşkı da nasıl yozlaştırdığını söyleyen neo ahlakçılara, kibar veya kaba yollu “satılık” olduğumuzu iddia eden hanzolara kadar geniş yelpazede tepkiler…

Meseleyi tam olarak nasıl açıklayacağımı bilemiyorum. On yıldır aralıksız olarak çalışan ve de çalışmayı bırakmayı hiç düşünmeyen bir insan olarak hayatı bedavaya getirmeyi amaçlamadığım her halde aşikardır… Kredi kartları ve faturalarla başım daima dertte de olsa, başım çok sıkışınca annemden para da tırtıklasam iyi kötü çok şükür kendi ayaklarım üzerinde durmayı başaran bir kadınım..

Aşkın, hayranlığın ve saygının dinamikleri üzerinde şöyle ya da böyle kafa patlatmış bir insan olarak “parayı veren düdüğü çalar” denkleminin geçersizliğini elbette biliyorum.. Zengin adamla lüks içinde yaşama hayallerim yok..

Velakin etkilenme aşamalarında kadını erkekten ayıran bir sürü şey var.. Erkek için son derece net: Güzellik ve yine güzellikle bağlantılı seks isteği. Uzun vadede ne olur diye düşünmeden bodoslama atlıyorlar.. Bu onların doğası. Aşağılanacak bir şey olarak görmüyorum.

Kadınlarda ise çok daha karmaşık gelişiyor etkilenme aşaması..

Kısa süreli bir macera, iyi bir seks amacıyla yola çıkılmadıysa ve de ilk görüşte aşk yoksa -ki ben ilk görüşte aşka da en anti romantık bakışımla seks olduğunu fark ettirmeyecek kadar çok yoğun seks isteği diyorum- mantık giriyor devreye.. Erkeğin şöyle ya da böyle bir şey vaat etmesi gerekiyor. Para bu anlamda önemli bir kriter. Parayı kazanma becerisi onun akıllı, becerikli ve zeki olduğunu gösteren tek değilse de önemli bir kanıtı. Parası çok değilse de hesabı ödemesi cimri olmadığının kanıtı.. Bu da bir şekilde kollama, koruma vaadi veriyor.. Parası çok olmadığı halde hesabı ödeyecek kadar para ayırması bir şekilde planlı programlı olduğunun kanıtı.. İyi bir beraberliğe niyeti var ve beraberlik gerçekleştiğinde acil durumlarda daima bir çıkış yolu bulacağının vaadi.. Hesabı ödemek bir kontrolün göstergesi. İşler sarpa sardığında “sen hallet, bana ne” demeyeceğinin, onun da olaylara dahil olacağının vaadi…

Gördüğünüz gibi mesele aslında uzun ve iyi bir ilişki için uygun mu diye kişiliğini tez yoldan tanıma gayreti. Öte yandan hesabı ödemenin göz boyama için erkekler için ideal fırsat olduğunu da bilincindeyiz. Hesabı şakır şakır ödeyenlerin tümümün bu özelliklere sahip olduğunu asla söyleyemeyiz.. Ama daha baştan “yok annem ben kimseye para yedirmem” felsefesiyle yola çıkan adam bana bilinmeyen ama umut vaat edenden daha ürkütücü geliyor. Böyle olsun, baştan belli olsun diyenlere bir itirazım yok.. Ben bilinmeyeni tatlı umutlarla tanımaktan yanayım.. Burcuna göre kişilik tahmini yapmaktan daha akıllıca geliyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>