Rehberiniz-Herkes kazanmak için yarışmaz

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Herkes kazanmak için yarışmaz” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Herkes kazanmak için yarışmaz

Olimpiyatlar’ın takipçileri sadece gözde sporcuları değil, ‘kaybedeceği malum’ olan atletleri de coşkuyla takip ediyor. Nijerli kürekçi Hamadou Djibo Issaka örneğin; bitiş çizgisinde çırpınıp durduktan sonra, “Bende teknik yok, güce bağımlıyım” diyordu. Issaka sonuncu olduğu yarışta en yakın rakibi J Fraser-Mackenzie’den 1 dakika fark yemişti. 35 yaşındaki, küreğe sadece üç ay önce eski bir balıkçı teknesiyle başlamış olan Issaka’nın 25 bin civarında hayranı var. 16’sındaki Wojdan Shaherkani ise Suudi Arabistan’dan katıldı. IOC’nin özel davetiyle gelen genç judocu, başörtülü olduğu için müsabakalara özel bir başlıkla katıldı.

Olimpiyatlarda yarışan ilk kadın Suudi Shaherkani, Porto Riko’lu rakibine 1 dakika 22 saniye dayanabildi.

İkinci Suudi kadın olimpiyatçı olan atlet Sarah Attar ise 800 metre yarışında birincinin 43 saniye gerisinde kalıp sonuncu olmuştu. “Muhteşem bir deneyimdi” diyen Attar stadyumun desteğini almıştı.

Diğer bir mutlu mağlup ise Marshall Adaları’ndan Timi Garstang: 100 metreyi 12.81 saniyede koşarak şu ana kadar en yavaş koşan olimpiyatçı unvanını kazandı.

Hindistan’ın tek yüzücüsü, 20’sindeki Gagan Ullalmath ise 1500 metre serbest yarışta 16:31:14 ile en yavaş yarışçı olmuştu. Normalde kibarca alkışlanması beklenen sonuncular seyirciler tarafından adeta kahramanlaştırılıyorlar. Ullalmath yarıştan sonra, “Kalabalık muhteşemdi, son 100 metrede benim için ayağa kalktılar. Gerçek onur budur ve bu mükemmel bir his” demişti.

Önceki gün kadınlar 800 metre yarışında koşan ve sakatlandığı halde yarışı son sırada bitiren Merve Aydın da tüm stat tarafından alkışlanmıştı. Spor psikoloğu Andy Barton, “Çok az sporcu madalya için yarışıyor. Yarışmacıların çoğu kişisel rekorunu kırmak, ilk 50’ye girmek ya da ülkesinde birinci olmak için yarışıyor” yorumunu yapıyor.

Ağlayan sporcular da olimpiyatların dikkat çeken sahnelerinden. Times, Londra Olimpiyatları’nın ‘Ağlama Oyunları’na döndüğü yorumunu yaptı. Analizlere göre bu sene madalya kazanan sporcuların yüzde 16’sı podyumda ağladı. En çok ağlayanlar ise İngiliz sporcular. Çinlilerin yüzde 7’si, Amerikalı’ların yüzde 17’si ve İngiliz’lerin yüzde 37.5’i madalyasını alırken ağlamış.

Kaynak: http://Radikal

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir