Rehberiniz-Her “sigarayı bıraktırırım” diyene inanmayınlu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Her “sigarayı bıraktırırım” diyene inanmayınlu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Her “sigarayı bıraktırırım” diyene inanmayınlu

Telefon kullanıcıları bugünlerde ’Sigara kullanıyor musunuz?’ sorusuna sıkça muhatap oluyor. İlaç şirketleri, telefonla aradıkları vatandaşlara, sigarayı bırakabilmeleri için çeşitli adlar altında ilaçlar pazarlıyor.

İlaçların birçoğu ise Sağlık Bakanlığı tarafından önerilmiyor. Bakanlık, tiryakiler için nikotin bandının yanı sıra Champix ve Zyban isimli ilaçları uygun görüyor. Bunların dışındaki ilaçlar ise yan etkileri nedeniyle tavsiye edilmiyor.

Konya merkezli bir ilaç şirketi yetkilileri, sigara kullananlara bırakma konusunda yardımcı olabilmek için bitkisel ilaç sattıklarını söyledi. Telefonla ulaştıkları kullanıcılara 69 lira olan bitkisel ilacı kredi kartı ya da havale yolu ile satan şirket yetkilileri, ilacın yan etkileri olup olmayacağı yönündeki soruya ise, “Bir hafta kullanıyorsunuz, beğenmezseniz iade edebiliyorsunuz.” cevabını verdi.

Bursa Özel Bahar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Melike Beyeç, bakanlığın önerdiği ilaçların dışında ürün kullanmaması gerektiğini söyledi. Özellikle ’bitkisel ilaç’ adıyla pazarlanan ürünlere karşı uyaran Beyeç, “Etken maddelerini bilmiyoruz. Hastanın başka hastalıklarını tetikleyici olabilir. Çok büyük sorunlara yol açabilir.” diye konuştu.

Sigarayla Savaşanlar Derneği Danışmanı Fulya Tan da ilaç tedavisini önermediklerini kaydetti. Kendilerinin ’kızıl ötesi ışık’ tedavisiyle başarılı sonuçlar aldıklarını dile getirdi.

Yazar: Adem Elitok

Kaynak: http://Zaman

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir