Rehberiniz-Her liderin farklı tarzı ve stili olmalı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Her liderin farklı tarzı ve stili olmalı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Her liderin farklı tarzı ve stili olmalı!

Sıcacık bir ortam karşılıyor sizi Microsoft”un kapısında. Tansu beyin odasına girer girmez ise, buradaki atmosferin kendisinin enerjisinden kaynaklandığını anlıyorsunuz. Odasında duvarlarda aldığı ödüller, Bill Gates ile omuz omuza fotoğraf. En çok duvarlardaki Çince yazılar bulunan tablolar ilgilmi çekiyor, huzurlu bir çalışma ortamı burası. Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Sayın Tansu YEĞEN ile sizin için kariyer planlaması ve çalışma disiplini üzerine konuştuk.

Tansu YEĞEN kimdir?

1977-85 yılında Almanya lisesinde okudum, daha sonrasında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik bölümünden mezun olduktan sonra Marmara Çağdaş İşletme Enstitüsünde 1 sene işletme eğitimi aldım.

Askerlik bittikten sonra 1991 yılında DEC’e ( Digital Equipment Cooperation) girdim, 1994 yılında HP ye ( Hewlett Packard ) geçtim. Pazarlama müdürlüğüne kadar yükseldim.1998 yılının ortasında Microsoft’ta çalışmaya başladım.

Microsoft hedefiniz miydi yoksa bir tesadüf müydü?

Benim hep hayattaki tarzım, en iyi şekilde işimi yapmak ve işimde en iyisi olmaya çalışarak başarılı olmaktır. DEC’den HP’ ye geçerken HP benimle görüşmek istedi. 40 derece ateşle yatarken HP’nin İnsan Kaynakları Departmanından telefon aldım. Avusturya’dan patronlarının geldiğini ve mutlaka görüşmem gerektiğini söylediler.Görüşmeye gittim ve çok ilginç bir elektrik aldım, 40 derece ateşle karşılarında oturmam onlara bu işi gerçekten istediğim sinyalini vermişti.

HP’de beli bir makama ulaşınca, 1998’in Şubat ayında Microsoft’un o zamanlar Pazarlama Müdürü Suudi Arabistan’a gidiyorum dedi ve yerine geçmemi istedi.

Piyasada fark yaratmak için her işimi en güzel şekilde yapmaya çalıştım. İşimi doğru şekilde yaptım, çok fazla sayıda pazarlama yaptım, yeni ürünler sattım. Müşterilerime hep bilgileri doğru şekilde sattım. Bir çikolata satıyorsanız onun tadını bilmeniz gerekir. Bende buna çok dikkat ediyorum. Her yeni çıkan ürünü alır, yap boz gibi açar ve tekrar baştan yapmaya çalışırdım. Ve her sunduğum projeyi istatistiklere dayandırırım.

7 sene önce Microsoft neredeydi ve simdi nerede?

Bugünkü ciromuzun ¼ u civarındaydı. Birçok şeyler yapılmıştı ama mesela Microsoft bir KOBİ pazarında tanınmıyordu ve tüketici pazarında ürünlerimiz yoktu. Kurumsal pazarlamalarda yeni yeni isimlerimiz duyuruluyordu. 7 senede takım çalışmamızla her alanda farkı yarattık.

İşiniz stresli ve bir ekip yönetiyorsunuz, stresli olduğunuz zamanlarda neler yapıyorsunuz?

İşimden inanılmaz keyif alıyorum hatta kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum. 1982 yılında bilgisayar ilk çıkmaya başladığında rahmetli babamın bana aldığı bir bilgisayar vardı. Kendim oturup programlar yazar ve aynı zamanda oturup bilgisayarı söküp kendim tekrardan birleştirirdim.

Stresi kendine yansıtan bir insan değilim. Yüksek sesle arabada müzik dinlemekden büyük bir zevk duyarım.İşim çok keyifli, profesyonel insanlarla çalışıyorum. Masamda Bill Gates ile resmim var. Vizyonel insanlarla çalışmak beni motive ediyor. Burada çok eğlenceli bir ekip var. Birlikte eğlenmeyi ve çalışmayı çok seviyoruz.

Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

İnanılmaz çok kitap okuyorum çünkü kitap okumayı üniversite yaşlarımda alışkanlık haline getirdim. Bazı şeyleri modellememiz gerektiğine inanıyorum ve okuduğum kitaplar genel hayattan alıntı ve örneklerle dolu, teorik bilgilerin olduğu kitaplar. Beğendiğim kitapları ekibime hediye ediyorum ve biz o kitabın konseptini dönem dönem bir araya gelerek tartışıyor ve fikir alış verişinde bulunuyoruz.

Aldığınız eğitimler ve öğrendiğiniz bilgiler hayatınızda nasıl bir etki bırakıyor?

Her yaşda öğrenecek çok şeyimiz olduğuna inanıyorum. İnsanlık tarihi ve mitoroloji üzerine kitaplardan dersler çıkarmaya ve Microsoft içerisinde aldığım eğitimleri hayatımda uygulamaya çalışıyorum. Eğitime çok inanan bir insanım. Gerek ekibimin, gerek kendimin eksik alanlarımızda eğitimler almasına çok önem veriyorum. Biz bilgiyi paylaşan bir ekibiz, öğrendiklerimizi birbirimizle paylaşarak bilginin çoğalmasını sağlıyoruz.

Günde kaç saat çalışıyorsunuz?

Günde en az 10-11 saat çalışıyorum. İşim bitmemiş bile olsa zamanında ofisten ayrılıyor, çalışmama evimden devam ediyorum.

İlk iş hayatınıza atıldığınızda dil konusunda ne gibi zorluklar gördünüz? Tavsiyeleriniz nelerdir?

İlk işe girdiğimin birinci ayında Fransa’da bir toplantımız vardı. O toplantıda bir şeyi çok iyi anladım. Uluslar arası toplantılara katılan başarılı kişiler, ülkeleri için merkezle iyi ilişkiler kurup istediklerini anlatabiliyorlar, çünkü çok iyi İngilizce konuşuyorlar. İletişimde hiçbir problemleri yok. Bir gün Danimarka ve Hollanda’dan arkadaşlarıma nasıl bu kadar iyi İngilizce konuşabildiklerini sordum. Her yaz İngiltere’ye giderek ailelerin yanlarında kaldıkları ve bu şekilde pratiklerini geliştirdiklerini söylediler.Onlar dil eğitimine yapılan harcamayı her zaman büyük bir yatırım olarak görüyorlar.

‘1000 adet iş hayatında kullandığımız farklı İngilizce kelimeler’ adlı bir kitap okuyorum. Herkes İngilizce’yi çok iyi konuşmalı ve bunun için çaba göstermeli. Muhakkak herkes eğitimleri sırasında yurtdışına gitmeli.Gençliğin verdiği güvenle birçok şeyin üzerinden gelmek o sıralarda daha kolay oluyor. Ayrıca yurtdışına gitmek için harcanan parayı boşa harcanmış para olarak görmektense, geleceğe yönelik yapılmış bir yatırım olarak görmek gerekir.

Ben sizin çok iyi bir lider olduğunuzu düşünüyorum. Lider olduğunuzu ilk ne zaman fark ettiniz?

Lise zamanlarımda fark ettim . Arkadaşlarım ne zaman bir plan yapacak olsak, organizasyonu benim yapmamı isterlerdi, sen ayarlamaları yap dedikleri sürece ben bir şekilde grupları yönetmeye başladım.

Ben işe ilk başladığım zamanlarda bilgisayar taşıdım, o nedenle de hala bel ağrısı çekmekteyim. İnsanlar kariyerlerini planlarken hemen en üst düzeylerden kariyerlerine başlamak istiyorlar, fakat bir gerçek var ki; bir yerlere gelmek için onun en alt seviyesinden başlayarak deneyim ve tecrübe elde etmek gerekir, işte başarı bu altyapıyla elde ediliyor.

Ekibiniz kaç kişilik?

Toplamda 55 kişi.

Ekibinize koçluk yapıyor musunuz?

İnsanların bana bir şeyler sormasından ve danışmasından çok büyük bir keyif alıyorum, çünkü onlar sordukça bende yeni bilgiler ediniyorum.

Tüm arkadaşlarımın ihtiyacı çok farklı. Kimi arkadaş, kimi etkileyici ve karizmatik bir takım lideri, kim ise bütün problemlerini paylaşabilecek bir dost görmek istiyor. Bunun sınırını siz belirlemeniz gerekiyor. Standart bir lider modeli olmamalı, her liderin kendi tarzı ve stili olması gerekmektedir.

Bir lider modeliniz var mı?

Benim çok fazla modellediğim insan var ama komple şu insan birebir beni yansıtıyor diyemem. Her modelimden bir şeyler buluyorum. Microsoft’ta o kadar muhteşem liderlerle çalıştım ki, bu konuda çok şanslıyım. Her çalıştığım lider bana kendimi geliştirmem için model oldu.

Hayallerinizden bahseder misiniz?

Hangi yaşta olursanız olun kendi zayıflarınızı bilip kabullenmeniz ve bunları değiştirmek için çaba göstermeniz gerekmektedir. Hayalim sürekli kendimi yenilemek, öğrenmek ve yeni bilgiler edinmek. Bunlar olduğu sürece birçok hayalime ulaşabileceğimi biliyorum.

Kaynak: http://milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>