Rehberiniz-Hepimiz dahi olabiliriz!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Hepimiz dahi olabiliriz!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hepimiz dahi olabiliriz!

Gençlerin yüzde 99”u hayal kuruyor

Pepsi”nin, 1094 üniversite öğrencisi arasında yaptığı ”Daha fazla hayal et, daha fazla yarat!” adlı anket çalışması sonuçlandı. Gençlerin yüzde 72”si yaratıcılıklarını keşfetmeleri için üniversitelerin imkan yaratmadığı görüşünde.

Pepsi”nin İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve diğer Anadolu üniversitelerinde, gençler arasında yaptığı ”Pepsi – Daha fazla hayal et, daha fazla yarat!” anket çalışması sonuçlandı. Yüzde 93”ü devlet üniversitesinden, yüzde 7”si özel ve vakıf üniversitelerinden 22 yaş ortalamasına sahip gençlerin katıldığı ankete göre, gençlerin yüzde 99”u hayal kuruyor, yüzde 82”si ise yaratıcı olduklarını düşünüyor. Anket, yüzde 67”si erkek, yüzde 33”ü bayan olmak üzere toplam 1094 öğrenci arasında gerçekleştirildi.

”HEPİMİZ BİRER DAHİYE DÖNÜŞEBİLİRİZ”

Anket sonucuna göre, gençlerin yüzde 69”u çeşitli sanat dallarıyla ilgileniyor, en çok müzik, sinema ve fotoğraf ile uğraştıklarını belirtiyor. Gençlerin ilgi duyduğu diğer sanat dalları arasında ise resim, dans, tiyatro, heykel ve güncel sanatlar bulunuyor. Sonuçlara göre, öğrencilerin yüzde 46”sı, imkan yaratıldığı takdirde yaratıcı birer dahiye dönüşebileceklerini düşünüyor.

Yüzde 96”sı ise yaratıcılık gerektiren projelere ilgi duyuyor. Gençlerin yüzde 82”si kendisini yaratıcı bulurken, en yaratıcı olduklarını düşündükleri alanların müzik, grafik tasarım ve resim olduğunu, reklam alanında yaratıcı olmak istediklerini belirtiyor.

Gençlerin yüzde 72”si ise üniversitelerin gençlerin yaratıcılıklarını keşfetmeleri için imkan yaratmadığını düşünüyor. Öğrenciler, kendilerine yöneltilen “Sizce dünyanın en yaratıcı kişileri kimdir?” sorusuna Spielberg ve Mozart cevabını verdi. Gençlerin yüzde 17”si Mozart”ı, yüzde 13”ü ise sinemanın dahi çocuğu Steven Spielberg”i dünyanın en yaratıcısı olarak görüyor. Spielberg”i, sıra dışı yazar ve yönetmen Quentin Tarantino izlerken, Mozart”ı ikinci sırada Beethoven üçüncü sırada da Sezen Aksu izliyor.

SİNEMADA AL PACINO MÜZİKTE AYSEL GÜREL

Gençlerin yaratıcı bulduğu kişiler arasında sinema dalında; Al Pacino, Alfred Hitchcock, Atıf Yılmaz, Cem Yılmaz, Charlie Chaplin, David Lynch, George Lucas, Jean Pierre Jeunet, Kemal Sunal, Stanley Kubrick, Mel Gibson, Osman Sınav, Sinan Çetin, Yılmaz Erdoğan, Yılmaz Güney, Wachowski Kardeşler, müzik dalında ise; Aysel Gürel, Bach, Barış Manço, Beatles, Bob Marley, Elvis Presley, Fazıl Say, Jimi Hendrix, KurtCobain, Madonna, Mercan Dede, Metallica, Pink Floyd, Ray Charles, Sting, Tarkan ve Vivaldi bulunuyor.

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir