Rehberiniz-Hem yüksek lisans yapıyor, hem de kapıcılıklut

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Hem yüksek lisans yapıyor, hem de kapıcılıklut” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hem yüksek lisans yapıyor, hem de kapıcılıklut

ESKİŞEHİR’de 28 yaşındaki Burcu Turalı, üniversitede sosyoloji dalında yüksek lisans eğitimi görürken 26 dairelik apartmanın kapıcılığını yapıyor.

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Burcu Turalı, ailesinin oturduğu İzmir’e gitti. Ailesine yüksek lisans yapmayı ardından doktora için yurt dışına gitmeyi düşündüğünü anlatan Burcu Turalı memur emeklisi babasından ‘Emekli aylığı ile seni okutmam imkansız’ yanıtını aldı. Burcu, da ailesine “Ben Eskişehir’de hem çalışır hem de oturum” dedi.

DAHA ÖNCE DE HEM OKUYUP HEM ÇALIŞTIM

Üniversitede okurken Eskişehir’de kafeteryalarda garsonluk yaptığını belirten Burcu Turalı, geçen yıl Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi görmek için Eskişehir’e geldi. Bir yandan iş armaya başlayan Burcu Turalı emlakçı dükkanında apartman kapıcısı arandığı ilanını görüp iş başvurusunda bulundu. Çoğunluğu üniversite öğrencilerinin kaldığı apartmanın yöneticisi Burcu’ya, “Hem okuyup hem de nasıl bu işi yapacaksın?” diye sordu. Burcu, apartman yöneticisine daha önce hem okuyup çalıştığını, bu işin eğitimine engel olmayacağını söyledi. Yapılan görüşme ardından apartman yöneticisini ikna eden Burcu Turalı, Büyükdere Mahallesi Dalgıç Sokak’taki ikişer kattan oluşan 26 dairelik Atay Apartmanı’nda işe başladı.

ÖNCE İŞ SONRA OKUL

Apartmanın bodrum katında 2 küçük odalı kapıcı dairesine yerleşen ve geçen yıl Eylül ayından bu yana kapıcılık yapan Burcu Turalı sabahleyin okula gitmeden önce daire kapıları önlerindeki çöpleri topladığını, boş damacanalarla sokağa gelen sucudan su aldığını, apartman merdivenlerini silip süpürdüğünü söyledi.

480 LİRA ALIYOR, HEDEFİ KUZEY ÜLKELERİNDEN BİRİNDE DOKTORA YAPMAK

Oturduğu kapıcı dairesine kira ödemediğini, ayda 480 TL para alıp bununla geçimini sağladığını belirten Burcu Turalı, 3 yıllık yüksek lisans eğitiminin 1 yılını tamamladığını kaydetti. Yüksek lisans eğitimini bitirdiğinde İskandinav ülkelerinden birine giderek doktora yapmak istediğini ifade eden Turalı, “Özellikle Finlandiya’ya gitmeyi çok istiyorum. Burada Sosyoloji dalında doktora yapmak istiyorum. Bunun için de yüksek lisan yaparken bir yandan da para biriktirmeye çalışıyorum” dedi.

APARTMANDAKİLER ŞAŞIRDI

Eskişehir’de üniversite öğrencisi olarak ilk kendisinin kapıcılık yaptığını söyleyen Burcu Turalı, şöyle dedi:

“İşe başladığımda apartmanda oturanlar önce şaşırdı. Daha sonra bana alıştılar. Ben bu işi zevkle yapıyorum. Avrupa ülkelerinde de insanlar 3-4 işte çalışıyorlar ve hiç işin etiketini düşünmüyorlar..Ben de bunu bir iş olarak görüyorum. Böyle bir işi bulduğum için de kendimi çok şanslı görüyorum.”

Yazar: Saadet Kefal

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr,a

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir