Rehberiniz-Hayır işinde bill gates’in peşinden giden türk

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Hayır işinde bill gates’in peşinden giden türk” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hayır işinde bill gates’in peşinden giden türk

Arizona’da iflasın eşiğinden kurtarıp, 200 milyon dolar ciro yapar hale getirdiği şirketi satıp, mal varlığının büyük bir kısmını 2008’de New York’ta kurduğu Türk Bağışçılar Vakfı’na veren Haldun Taşman, “Benim parayla işim kalmadı. Aldığımı geri vermek istiyorum” diyor

İnsan paraya doyar mı? “Yeteri kadar kazandım” dedikten sonra artık topluma geri ödemeliyim duygusuna nasıl gelir insan? Ölüm gerçeğinin bilincinde olup, o gün gelmeden önce o güne kadar kazandıklarını paylaştırmaya kalktığında aklına ilk çocukları değil de o parayla değişebilecek onlarca, yüzlerce hatta binlerce insan hayatı geldiğinde artık o bir hayırsever midir? Ben tüm bu soruların cevabını; ABD’nin Arizona eyaletinde yaşayan, iş hayatına sıfırdan atılıp, çalıştığı şirkete ortak olup, şirketi büyüten ve bir gün “Bu kadar yeter” deyip şirketini satarak, daha önce az az yaptığı hayır işlerinin içine dalan 67 yaşındaki Haldun Taşman ile tanışıp, sohbet edince aldım. İki yıl önce ABD’de göçmen geldiği ülkeye yaptığı katkılar nedeniyle onur madalyası ile ödüllendirilen Taşman, 30 yıl önce kurulan Arizona Community Foundation’ın mütevelli heyetinde. 2008 yılında New York’ta Turkish Philanthropy Funds’ı (Türk Bağışçılar Vakfı) kurdu. Bolu Bağışçılar Vakfı’nın da hem en büyük hem de en aktif destekçisi.

*Ortağı olduğunuz The Tech Group’u niye sattınız?

Çünkü, ortağım da ben de artık tüm vaktimizi hayır işlerine ayırmak istiyorduk. ’Ben satmayayım, yaşlanalım. Başkaları idare etsin’le olmuyor. Bizim işimizde 7 gün 24 saat çalışmamız gerekiyordu. Çok problem çözmeniz gereken bir işti bizimkisi. O nedenle satmak daha doğruydu. Hiç pişman değilim.

*Hayırseverlik ikinci bir iş hayali gibi mi?

Böyle bir hayat istiyordum. Hayatımın en zevkli kısmı bu seneler diyebilirim. Biz bu işten güzel bir şekilde çıkıp, toplumdan aldığımızı topluma vermek istedik. Bugünlere başkalarından yardım alarak geldiğimi düşünürüm hep. Şirketin vakfını kurduk önce. Türkiye’den, Amerika’da büyümek isteyen şirketlerden Cebit’i Arizona State Üniversitesi’nin inovasyon merkezine getirdik. Çok da iyi oldu. Türk Telekom’un dikkatini çekti daha sonra.Vitamin diye proje yapmışlardı.Şimdi başka bir şirkete yardımcı oluyoruz. Fırsat neredeyse değer katmak için o tarafa bakıp kullanmaya çalışıyoruz. Colombia Üniversitesi’nde öğrenci okutmak beni çok mutlu ediyor.

*İnsan paraya doyuyor mu?

Bu soru aklımda hep. Sanırım benim de eşimin de parayla hiç işi kalmadı. İnsanların önce karnı doyacak, sonra gözü doyacak. Zordan ve yoktan gelenin gözü doymuyor. Türkiye’de 38 tane milyarder olduğu söyleniyor ama vakıf işine gir e n l e r çok değil. Rektörlerden duyuyorum. Üniversite kuran insanlar telefon açıp yanındaki insanlar için burs arıyormuş. ’Sen varlıklısın, niye vermiyorsun’ dendiğinde 40 dereden su getiriyorlarmış.

’KIZLARIM PARA İSTEMİYOR’

*Peki çocuklarınız ’Bu para bizim, niye bunları bize vermeyip bağış yapıyorsunuz’ demiyor mu?

Öyle demedikleri gibi bize, ’Siz o paranın hepsini hayır işlerine verin. Biz de sizin yolunuzdan gidelim’ diyorlar. Kızlarım para vermenin onlara kötülük yapmak demek olduğunun bilincinde. Para vererek bizdeki motivasyonu ve hırsı elimizden almayın diyorlar. New York’ta kurduğumuz vakfın içinde küçük kızım da var. Ben söylemeden, ’Sana bir şey olursa ben devam edeceğim’ diyerek söz verdi.

*Varlığınızın tamamını vakfa mı koydunuz?

Büyük bir kısmını verdim. Diğer kısımlarını da vasiyetname ile belirledim. Warren Buffet ve Bill Gates, “Varlığınızın yarısını verin” diyor. Ben üçte birini şu anda verdim. Geri kalanın da yarısını vereceğiz. Biraz da kızlara bırakıyoruz ama o da biliyorsunuz Amerika’da miras vergisi çok fazla, vergi vermek yerine hayır yapmak çok daha iyi. Onlar da hayır işlerine harcamak istiyorlar.

*Sizce hayırseverlik konusunda gençler ikna olur mu?

Genç yaşta insanlar bunu düşünmüyor, düşünmek istemiyor. Yaşlılar da öyle. Ben tanıyorum öyle birkaç kişi. 85 yaşında. Ben ölmeyeceğim diyor. Oysa insanlar düşünmüyorlar ki servetlerini ne yapacaklarını planlamazlarsa, bu paralar yanlış insanların eline geçiyor. Bilseler herhalde çok üzülürler.

BAĞIŞLANAN HER 1 DOLARA KARŞILIK BEN DE 1 DOLAR VERİYORUM

*New York’taki Türk Bağışçılar Vakfı’nı 2008’de kurmuşsunuz. Nasıl yol aldınız?

Çok iyi gidiyoruz. Eşimle birlikte vakfın ana parasını ve masraflarını karşılıyoruz. Kurmak kolay da önemli olan devamını sağlamak. ABD’de bağış yapacak kapasitesi ve arzusu olan Türkleri bir çatı altında toplamaya çalışıyorum. Örneğin Rahmi Koç, ABD’deki vakıf kanalıyla bize katkıda bulundu. Şöyle bir karar aldık eşimle. Vakfa diyelim bir bağışçı 1 milyon dolar verdi, biz de aynı oranda para koyuyoruz. Vakfın şu anda 13 milyon dolarlık varlığı var.

BATAN ŞİRKETLERİ KÂRA GEÇİRİP ORTAK OLDU

Haldun Taşman, Bolu’da ticaret yapan bir babanın oğlu olduğu için 5 yaşından beri çalışma hayatının içinde sayıyor kendini. Robert Kolej’de işletme okumuş ardından 1960’larda New York’ta Fullbright bursuyla master yapmış. Askerlik için kısa bir süre dönse de 26 yaşındayken, Arizona eyaletindeki Phoenix kentine taşınmış. Bir Türkle evlenmiş. ABD’de doğan iki kızı da çok iyi eğitim alıp, iyi meslek sahibi olmuş. “Hayatta hiçbir şey imkânsız değildir” sözü onun için söylenmiş sanırım. Şöyle ki… “Türkiye’den ayrılınca ailem üzülmüştü. O yüzden başarılı olmak istiyordum. Param da yoktu ama üç ay ABD’nin batısını dolaştım ve yerleşeceğim yere karar verdim. Nerede yerleştiğiniz mühim. Kriterime Phoenix uydu. Küçük bir şirkette çalışmak istiyordum. Yerleştikten bir hafta sonra, sonradan ortağım olan Amerikalı ile tanıştım. Bir şirketi vardı ve Motorola gibi markalara ileri teknoloji ürünü plastik parçalar üretip satıyordu ama şirketin durumu berbattı. Hatta batmak üzereydi ve New York’ta aldığım paranın yarı ücretine bu şirkete girdim. Risk almıştım ama ’Kurtarırsam bu şirketi, ortak olmak istiyorum’ diye şirketin sahibine baştan söylemiştim. İlk yıl hiç unutmam 38 bin dolar kâr ettik. İnsan zorluklardan yetişiyor. İlk yıl bu şirketi döndürdükten ve başka işleri de başlattıktan sonra yani bir değer yarattığım için ortak oldum şirkete. Başka kıtalara gittik. Meksika’da bir şirket kurduk. Çin’e gittik. 35 yıl sonra yani 5 yıl önce 200 milyon dolarlık bir ciroya geldiğimizde 3 kıtada aşağı yukarı 9 fabrikamızı sattık. Şirketimiz The Tech Group’u 140 milyon dolara sattık.”

VAKIFTA KİMSE ÖN PLANDA DEĞİL

Bolu Bağışçılar Vakfı’nı bir platform olarak düşünün. Tek bir varlıklı aile yerine bir çok kişiyi içine alan vakıf. Türkiye’de yok bu ama örneğin ABD’de 700 tane var. Tıpkı New York’ta kurduğumuz Turkish Philanthropy Funds gibi. Kimsenin ismi yok üstünde. İsteyen herkes gelip bir hesap açıyor. Dilerlerse bu vakfın altında kendi vakıflarını, fonlarını da oluşturabiliyor. Mesela benim bir Taşman Fonu’m var. Bolu’daki hayırseverler bir çatı altında toplanıyor. Kimse gidip, bir başkasının vakfına bağışta bulunmak istemiyor. Ama böyle olunca herkes geliyor. Bir arkadaşım, Sinop’taki köyüne bağış yapıyormuş. 10 yıldır bağışçılık konusunda çok şey öğrendim. İnsanlar ne şekilde yapsalar çok etkili olur? Sadece benim Bolu’ya bağış yapmam neyi değiştirir? Borcumu ödeyebilir miyim böylece? Fakirleri doyuruyorsun köyünde iyi ama burada milyonlar var.

PARA VERMEKLE İŞ ÇÖZÜLMÜYOR

Bu tip vakıf kurmanın iyi tarafı, para bağışçının elinden gitmiyor. Ben paranın gittiği işlerin iyi olup olmadığını da görmek istiyorum. Colombia’da öğrenci okutuyoruz. O yüzden mesela üniversite bağışın tamamını birden yapmamızı istediğinde, ’hayır’ diyorum. Çünkü böylece neler yaptıklarını takip etmek mümkün oluyor. Üniversite iyi seçim yapmıyor ve

Yazar: Şelale Kadak
Kaynak: http://www.sabah.com.tr

En zengin 100 Türk
Harvard’lı Prof. Hotamışlıgil’e Türklük hatırlatması!
Yeni Hayat: Türkiye’nin en iyi organ nakli belgeseli
Türkiye’de kişi başına düşen kitap sayısı 7,1
En dindar ülke türkiye
Uzay teknolojisine türk damgası
Türk mühendislerden dinleme engelleyici cihaz
Türk bilimadamlarınnı felç başarısı
İşkolikler hayır demeyi öğreniyor
Dünya tıp literatürüne giren türk doktor
x
Gelişimciler Facebook’ta
Mümin Sekman’dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

GÜNCEL HABERLER
Burslarla okudu, dünyanın en genç profesörü oldu
En zengin 100 Türk
Toplumsal cinsiyet algısı
Kadın kimliğinin dönüşümü
Vahşetin bir sınırı var mı?
İlişki durumu başarı unsuru mudur?
Acıyı doruklarda yaşamak!
Tek adamlık araştırma enstitüsü
Bağımsız düşündü, sınırlarını zorladı!
Kravat üzerinden siyaseti okumak
Herkesin din dersi beş, peki bunca hırsız nereden çıkıyor”

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>