Rehberiniz-Hayatınızı “bilgiyle” bir heykeltıraş gibi yontun…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Hayatınızı “bilgiyle” bir heykeltıraş gibi yontun…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hayatınızı “bilgiyle” bir heykeltıraş gibi yontun…

Elde ettiğimiz her yeni bilgi hayatımıza biçim vermek için kullanacağımız bir heykeltıraş darbesidir. Bu nedenle yaşlandıkça bilgeliğimiz artar. Öğrenilecek şeylerin sınırı yoktur. Bu nedenle bilgi edinme eylemi ömür boyu sürecek bir “heykel yontma sanatıdır.kendi hayatınızın “Mikelanj”ı veya “Leonardo Da Vinci”si olmayı seçebilirsiniz. Sizin sanat eseriniz “kendi hayatınız”dır. Neden hayatınız Louvre Müzesi’ne layık bir sanat eseri olmasın?

Her birimiz hayat boyu öğrenim için gerekli donanıma sahibiz. Tek yapmamız gereken biraz çaba harcamaktır. Her gün hızla değişen ve gelişen dünyamızda yalnızca geleceğe yönelik bilginin değil, geçmişin büyük bilgi birikiminin de peşinde koşmalıyız.

Okullardaki eğitim sürecimizi tamamladıktan sonra öğrenimimizi nasıl devam ettirmeliyiz ? özel kurslar, çeşitli eğitim merkezleri bir alternatif de olsa, “kendi kendinize öğrenme” yolunu da tercih edebilirsiniz. İnsanın kendini geliştirmesi için gerekli kaynaklar herkes için eşittir. Farklılığı yaratacak olan sizin bilgi açlığınızdır, öğrenme isteğinizdir. Bunun sonucunda bir öğrenme alışkanlığı edinirsiniz. Bitmek bilmeyen öğrenme hırsının hazzını yaşamaya başlarsanız, hayat sizi mutlaka ödüllendirecektir.

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Apple Bilgisayar’ın kurucu ortağı Steve Jobs bunun en güzel örneğidir. Her ikisi de okuldan ayrıldılar. Yaptıkları buluşlar onlara hiçbir okulda öğretilmemişti. Bugün teknolojinin sınırlarını zorlayan gelişmelere, bilgiye duydukları açlıkla ve kendi çabalarıyla eriştiler, ve dünyayı değiştirdiler.

Hayatımız, ancak bilgimizin genişlediği kadar genişleyebilir. Kişilerin gelişimlerinin durduğu nokta, artık öğrenimlerinin bittiğini düşündükleri noktadır. Yaşamda ne kadar çok bilgi edinirseniz, kapınızı çalacak fırsatlara da o kadar hazır olursunuz. Bilgi donanımınız arttıkça, daha önce varlıklarını bile bilmediğiniz fırsatları görüp tanımaya başlarsınız. Ulaşılmaz gibi gördüğünüz başarılar, ulaşabileceğiniz hedefler haline dönüşür.

Francis Bacon’ın dediği gibi “Bilgi, güçtür”. Kendini geliştiren insan başarıyı bir mıknatıs gibi kendine çeker. “kendimi geliştirmek istiyorum, ama zamanım yok” diyenler olabilir. Onlara bir örnek vermek istiyorum. ABD’de yapılan bir araştırma yetişkinlerin haftada 15-28 saatini TV karşısında geçirdiğini gösterdi. Bu rakam günde ortalama 4 saat eder ki bu da yılfa 1.424 saate eşittir. Bir çok insanın “zamanım yok” diye yakınmalarına şaşmamalı. Burada elbette tv programlarını eleştirmiyoruz. Ama tv karşısında geçirdiğimiz saatlerde ne öğreniyoruz ? oysa bu zamanın bir bölümünü kişisel gelişimimiz için harcasak neler başarabiliriz hiç düşündünüz mü ? bu kadar zamanda bir yabancı dil öğrenebilir, bir enstrüman çalmaya başlayabilir, ilgi alanımızla ilgili master programı tamamlayabiliriz. Hepimizin kişisel gelişimimiz için yeterli zamanımız var, eğer kullanmayı biliyorsak.

Sizin ulaşmak istediğiniz noktaya gelmiş kişilerin yaşam öykülerini örnek almaya çalışın. Onların başarıya giden yolda neler yaptıklarını öğrenin. Unutmayın “biri başardıysa, herkes başarabilir”. Zamanınızı kendinizi geliştirmek için kullanmayı seçin, başaracaksınız…

Incoming search terms:

  • yontun nedir (1)
Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir