Rehberiniz-Hayatınızdan memnun musunuz?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Hayatınızdan memnun musunuz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hayatınızdan memnun musunuz?

Hayatınızdan memnun musunuz? Eğer imkanlarınız olsa, hayatta ne yapmayı ya da olmayı istersiniz? Soruyorum çünkü merak ediyorum, Türk kadınlarının tutkuları var mıdır? Mesela benimki, deniz, okumak ve yazmak.

Tutku deyince aklınıza hemen “cinsler arası bir duygu” geliyor sanırım ama “tutku” sadece bu değil. Pek çok şeye tutku duyulabilir. Tutku’yu kısaca “ruhunuzu ve kalbinizi mutlu eden, sizi rahatlatan şey” diye tarif edebiliriz. Mesela müzik dinlemek, mesela Sezen Aksu dinlemek.

Evet şimdi bir kez daha soruyorum. Bir tutkunuz var mı? Ya da hayaliniz.

Soruyorum, çünkü.. hayatlarımız bir süre sonra cansıkıcı ya da monoton olabiliyor. Üstelik bu koşulları değiştiremez de olabiliyorsunuz. Mali imkansızlıklar ya da başka engellerle.. İşte bu monotonluk ruhunuzu kemirmeye başlıyor, mutsuzluk geliyor. Mutsuzluk canlılığınızı ve durumu değiştirmenizi sağlayabilecek olan ruhsal gücünüzü yok ediyor. Böylece bir kısırdöngüye girmiş oluyorsunuz.

Oysa bir tutku, sıkıcı bir hayatı bile farklı bir hale koyar. Size canlılık katar. Yani bahsettiğimiz kısır döngüyü tersine çevirebilir gücü sağlayabilir.

Tutku’nun pek çok şekli olabilir. Resim yapmak, seyahat etmek, yemek yapmak, arabanızla sürat yapmak, bir hobi.. Düşünün sizi ne yapmak mutlu eder?

Tutkular bütün hayat boyunca sürecek diye bir şart da yok. Zaman zaman tutkularınız değişebilir. Zaman zaman farklı şeylerden zevk alabilirsiniz. Ya da şu ana kadar hiç farkına varamadığınız bir şey aslında tutkunuz olabilir.

Bir arkadaşım, 37 yaşında araba kullanmaya başlamak zorunda kaldı. Araba kullanma konusunda hiçbir düşüncesi yoktu ama birden direksiyon hakimiyeti konusunda yetenekli olduğunu fark etti. Araba kullanmak onun için bir tutku haline geldi. Sinirli olduğunda araba kullanıyor. Rahatlıyor.

Bir başka arkadaşımın annesi ise, çok üzgün olduğu bir dönemde, resim kursuna gitti. Bu konuda ne kadar yetenekli olduğunu ancak o zaman fark etti. Hayata yeniden döndü.. Kursa başladığında yaşı tam 66’ydı.

Şimdi düşünün, çok yapmak istediğiniz bir şey var mı? Vakit darlığı, mali imkansızlık, ne bileyim hernagi bir neden yüzünden yapamadığınız bir şeyler de olabilir.

Aslında bazen de tutkularımızı gizleriz. Mesela değişiklik yapmaktan korkarız, Ya da kendimizi yetersiz görürüz. Bu nedenle denemekten bile korkabiliriz.

Ama tutkuların hayatımızı yenileyen bir yönü vardır. Mutluluk veren tutkuların verdiği tatmin duygusu, başarısızlık ya da mutsuzluk rutininizi silecektir. Hayatımıza katılan yeni ışıkla, daha da başka mutluluklara koşabiliriz.

Özetle TUTKU hayatınızı değiştirecek motivasyonel gücü sağlayacak. Bu nedenle TUTKUnuzu/larınızı keşfedin ya da yeni bir (ya da birden fazla) TUTKU yaratın. İsterseniz de bize yazın.. ki ne tür tutkular olabileceğini görelim. Paylaşalım.. belki hayatlarını renklendirmek isteyecek başka birilerine de yardımcı oluruz.. Neden olmasın??

Yazar: Şermin Çevirgen

Kaynak: http://www.kadinvizyon.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir