Rehberiniz-Hayatımızdaki önemli kişiler…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Hayatımızdaki önemli kişiler…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Hayatımızdaki önemli kişiler…

Kaynak: Hürriyet

Prof. Dr. İsmet BARUTCUGİL

Hayatımızda tanıdığımız tüm insanları şüphesiz hatırlayamayız. Belki bazılarının yüzlerini, bazılarının seslerini hatırlarız. Kimilerinin isimlerini, kimilerinin yüzlerini bir türlü çıkaramayız. Bazı insanların yüzleri aklımızdadır, ama isimlerini çoktan unutmuşuzdur. Tabi ki bizi çok etkileyen, asla unutmadığımız ve unutamayacağımız insanlar olmuştur. Ancak, yaşama telaşı, geçim, gelecek endişesi derken hayatımızdan gelip geçen çoğu insana yeterince bakmayız, onlara zaman ayırmayız.

Elbette, tanıdığımıza pişman olduğumuz insanlar da olmuştur. Ancak, çoğu kez, artık yanımızda olmayan bazı insanları zamanında neden daha fazla tanımadığımıza üzülürüz. O insanlardan alabileceğimiz ilhamı, enerjiyi, motivasyonu ve sevgiyi yeterince alamadığımızı fark ederiz. İlerdeki yıllarda pişman olmak, üzülmek istemiyorsak bugün çevremizde olan insanlara daha fazla dikkat edelim, onlara daha fazla zaman ve emek harcayalım.

Eğer bu düşünceyi yalnızca bir dilek ve temenni olarak bırakmak istemiyorsanız ve hayatınızdaki önemli kişilerin amaçlarınızı gerçekleştirmenize yardımcı olmalarını bekliyorsanız elinize kağıt kalem alıp üç liste çıkararak ilk adımı atabilirsiniz.

Birinci listeye geçmiş yıllarda karşılaştığınız, tanıştığınız, birlikte çalıştığınız ya da yaşadığınız sizin için en önemli on kişinin ismini yazın. Artık birlikte olmadığınız ya da olamayacağınız bu insanların tutum ve davranışlarından, sözlerinden ya da sizinle olan ilişkisinden ne kadar etkilendiğinizi düşünün. Onları, bugüne kadar geçen yıllarınızın en önemli on kişisi olarak nitelendirdiğinize göre sizi mutlaka bir şekilde etkilemiş olmaları gerekir. Büyük olasılıkla, bugün sahip olduğunuz bazı kişisel özelliklerde, tutum ve davranışlarda, inanç ve değerlerde bu insanların katkısı çok fazladır. Bunu bir düşünün ve sizi siz yapan insanların hakkını verin.

İkinci listeye şu anda çevrenizde bulunan, bugünkü yaşantınızda yer alan en önemli on kişinin ismini yazın. Bunlar, işinizden, ailenizden, sosyal yaşamınızdan kişiler olabilirler. Bu insanların sizin için önemli olduğuna karar verdiğinize göre onlarla ne kadar düzenli, ne kadar sık bir araya geldiğinizi düşünün. Onlara yeterince zaman ve emek harcayıp harcamadığınızı düşünün. Ne sıklıkta onlarla karşılaşmanın uygun olacağına karar verin ve bu kararınızı uygulayın.Telefon edin, ziyaret edin, davet edin, mesaj gönderin, oturup birlikte çay için.

Üçüncü listeye ise yakın gelecekte tanışmak ya da daha iyi tanımak istediğiniz insanların isimlerini yazın. Bu insanlara nasıl ulaşabileceğinizi, onlarla nerede ne zaman karşılaşabileceğinizi planlayın. Planlarınızı kararlılıkla uygulamaya koyun. Sizi onlarla tanıştırabilecek tanıdığınız insanlarla konuşun. Ağlarınızı örün ve onlara ulaşın.

Üç listeyi ardarda oluşturduğunuzda elinizde geçmişte tanıdığınız, şu anda birlikte yaşadığınız ve gelecekte tanımak istedğiniz insanlardan oluşan toplam 30 isim olacaktır. Bu isimlere baktığınızda bütün bu insanları sizin için önemli ya da çekici kılan ortak özelliklerin, kişisel karakteristiklerin neler olduğunu düşünün. Sizi bu insanlara çeken, bağlayan ve bunlarla ortak olduğunu düşündüğünüz yönlerin neler olduğunu belirleyin. Bundan sonraki adım, bu yönlerinizi paylaşacak, değerlendirecek ve geliştirecek başka insanlar da bulmayı planlamaktır. Listenizdeki her insanın kendisi gibi özelliklere sahip başka birçok insanı da tanıdığını bilmelisiniz. Sizin için önemli olan bir insanı tanıyorsanız ya da yeni tanışıyorsanız, ondan sizi kendisi için önemli olan insanlarla tanıştırmasını isteyebilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışmak, çevre edinmek yaşam boyu bitmeyecek bir süreçtir. Bir insanın her gün her ortamda yapması gereken bir iştir. Sizin için ilginç bir insanla tanıştığınızda onu daha iyi tanımak için fırsatlar yaratın. İş hayatında başarı çoğu kez ne bildiğinize değil, kimi tanıdığınıza ve onu ne kadar iyi tanıdığınıza bağlıdır. Başarılı insanlar başarılı insanları tanırlar ve onlarla tanışmak isterler.

Yeni insanlarla tanıştığınızda ilişkiler ağınızı genişletmiş olursunuz. Bu aynı zamanda, sahip olduğunuz fırsatların da genişlemesi anlamına gelir. Etrafınızda amaçlarınızı elde etmenize, hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmaya hazır ve istekli insanların çoğaldığını görürsünüz. Sizin onlara verecek bir şeyiniz vardır ve onların da size verecek bir şeyi vardır. Bunun adı dostluktur.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir